En Sıcak Konular

İbrahim Akın

Çağrı
İbrahim Akın
19 Şubat 2012

Zenginlik ve İhtişam Müminler İçindirBaz

ı insanlar Müslümanların, “fakir, çirkin veya cahil oldukları için Müslüman” olduklarını düşünür. Böyle düşünmekte de haklıdırlar. Çünkü çevremize baktığımızda gördüğümüz Müslüman modeli, bakımsız, ter kokan, elbiseleri ve kendileri çok da temiz ve düzgün olmayan, evlerine girildiğinde temizlik yerine ağır bir koku ile karşılaşılan, İslam'ı Kuran'da tarif edildiği şekliyle yaşamayan bir modeldir bu.

Oysa Müslümanlar en kaliteli kıyafetleri giyinmeli, en güzel evlerde yaşamalı, en kaliteli arabaları kullanmalı, en güzel mekanlarda bulunmalı en güzel yemekleri yemelidirler. Allah dünyadaki tüm süs ve nimetlerin bu dünyada müminler için yaratıldığını, ahirette ise yalnızca müminlere ait olacağını bildirmiştir. Bu, Allah'ın mümin kullarına dünyada iken ikramıdır. Müminler fakir de olabilir ancak imkanlarının artması için dua etmelidir. Zira güzel bir yaşama en çok müminler layıktır. Zenginlik küfrün azabını artıran bir unsurken müminin ecrini artıracağı bir araçtır. Elbette tüm bu nimetler Müslümanın nefsini tatmin etmek için değil, Hz. Süleyman kıssasında anlatıldığı gibi İslam'ın hayrına ve Allah'ın dinine yardım etmek için kullanılacak olan bir ibadet aracıdır.

Güzellikler ancak Allah'ı hatırlamak, tanımak ve O'na yakınlaşmak için talep edildiğinde yaratılışına uygun bir şekilde insana zevk verir.

De ki: "Allah'ın kulları için çıkardığı ziyneti ve temiz rızıkları kim haram kılmıştır?" De ki: "Bunlar, dünya hayatında iman edenler içindir, kıyamet günü ise yalnızca onlarındır." Bilen bir topluluk için ayetleri böyle birer birer açıklarız. (Araf Suresi, 32)

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) de yabancı elçilerle görüştüğünde üzerine çok pahalı Bizans cübbesi giyerdi. Peygamberimiz (sav) ve sahabeler kötü ve değersiz kıyafetler giyinmezlerdi, her zaman şık ve kaliteli giyinirlerdi.

Müslümanların tebliğde, Kuran’da makbul tutulan Hz. Süleyman (a.s.)’ın yöntemini kullanması, imanı zayıf kişiler ve küfrün üzerinde olumlu bir etki oluşturur.

Peygamberimiz kendi yaşadığı dönemde cübbe giyermiş, sarık takarmış. Ancak o dönemde yaşayan müşrikler Hristiyanlar ve Museviler de cübbe giyip sarık takarlarmış. Bu giyim tarzı Müslümanlara mahsus birşey değildi. O devre ait resimlere, rölyeflere bakarsanız bunu görebilirsiniz. Şayet peygamberimiz günümüzde yaşamış olsa, bu dönemdeki en kaliteli ve en güzel kıyafetler hangisi ise onu giyerdi Allahu alem.

Allah ayette; 'Bir yoksul iken seni bulup zengin etmedi mi?' (Duha Suresi, 8) buyurarak, peygamberimiz (sav)'nin zengin olduğunu bildirmiştir. Ayrıca bir başka ayette de; 'Allah'ın o (fethedilen) şehir halkından Resûlüne verdiği fey, Allah'a, Resûle, (ve Resûle) yakın akrabalığı olanlara, yetimlere, yoksullara ve yolda kalmışlara aittir. Öyle ki (bu mallar ve servet) sizden zengin olanlar arasında dönüp-dolaşan bir devlet olmasın. Resûl size ne verirse artık onu alın, sizi neden sakındırırsa artık ondan sakının ve Allah'tan korkun. Şüphesiz Allah, cezası (ikabı) pek şiddetli olandır.' (Haşr Suresi, 7) buyurarak, savaş ganimetlerinin kontrolünün efendimizde olduğunu bildirmiştir. Elbette elde edilen ganimetler Allah yolunda kullanılmıştır

. Kalite ve zenginlik, bunlar için yaşayan küfrün üzerinde etki oluşturur. Zenginliğin oluşturacağı bu etkiyi İslam'ın hayrına kullanmak da müminin amacıdır.

Allah ayette; sadakaların, kendini Allah yoluna adayan fakirler için olduğunu buyurur. Bu kişilerin iffetlerinden dolayı yüzsüzlük edip istemeyeceği ve dışardan bakıldığında zengin sanılacağı da bildirilir. Yani fakir görünmek ibadet değildir. Aksine kişinin fakir bile olsa zengin bir görüntüsü olması ayette mümin özelliği olarak bildirilir.

'

(Sadakalar) Kendilerini Allah yolunda adayan fakirler içindir ki, onlar, yeryüzünde dolaşmaya güç yetiremezler. İffetlerinden dolayı bilmeyen onları zengin sanır. (Ama) Sen onları yüzlerinden tanırsın. Yüzsüzlük ederek insanlardan istemezler. Hayırdan her ne infak ederseniz, şüphesiz Allah onu bilir.'

(Bakara Suresi, 273)

Zengin olmak istemeyen yoktur. Sıradan insanların zengin olma isteği anormal karşılanmaz a

ncak müminler söz konusu olunca orada dur denir. Asıl müminin zengin olması insanlığın hayrınadır. Parayı ve zenginliği en akılcı ve hayır yönünde kullanabilecek tek topluluk müminlerdir. 'Komşusu açken müslümana tok yatmak yakışmaz' diyenler çıkabilir. O zaman hatırlatmak isterim ki; Komşularımız ve Müslüman kardeşlerimiz Filistin'de, Doğu Türkistan'da aç ve zulüm içinde yaşıyor. Madem öyle, siz neden tok ve rahat uyuyabiliyor sunuz?

Tüm dünya nimetlerini kendi tekelinde gören dinden uzak insanlar, müslümanların fakir ve cahil kalmasını içten arzu etmişlerdir. Ancak şeytanın oyunu bozulmuş ve şeytana hizmet eden yobaz güruhun din diye dayattığı hurafelerin Kuran'da olmadığı ortaya çıkmıştır. Kusura bakmayın, tüm güzellikler müminler için yaratılmıştır. İhtişam ve kalite yalnızca mümine yakışır.

İbrahim Akın

www.facebook.com/AllahkesinvarvBu yazı 1,878 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Aralık 2013 Yıldız Falları İle Uyuşmayın; Ahir Zaman Alametleriyle Uyanın!
  • 15 Aralık 2013 Evrimcilerin Coelacanth Hezimeti
  • 29 Kasım 2013 ''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap
  • 22 Eylül 2013 Kuran Haşa Bulmaca Kitabı Değildir
  • 21 Temmuz 2013 Bağnaz, Kadından Nefret Eder; Mümin İse Şiddetli Sever
  • 18 Haziran 2013 Komünizm Pusuda!
  • 24 Mayıs 2013 Size Ne Oluyor da Suriye'den Hicret Edenlere Sırtınızı Dönüyorsunuz?
  • 4 Mayıs 2013 İnsanlara Hoş Görünmek Uğruna Dinden Taviz Vermek
  • 11 Nisan 2013 Karşı Cinsle Konuşmak Haram Değildir
  • 19 Mart 2013 Müzik Haram Değil, Nimettir
  • 22 Şubat 2013 Kuran Apaçık ve Noksansızdır
  • 5 Ocak 2013 Sevgiye Evet, Nefrete Dur!
  • 18 Aralık 2012 Ertelemek İnkrda Bir Artıştır
  • 30 Kasım 2012 Tat Alma Mucizesi
  • 7 Kasım 2012 Nefislere İlişkin Güzel ve Etkili Söz Söylemek İbadettir
  • 21 Ekim 2012 Üzülmek Şeytanın Telkinidir, Allah Üzülmeyi Yasaklar!
  • 29 Eylül 2012 Allahın Emri: Benden Korkup Sakının!
  • 12 Ağustos 2012 Hz. İsa İkinci Kez Yeryüzüne Gelecek
  • 28 Temmuz 2012 Hz. İsa (as) Ölmedi!
  • 18 Haziran 2012 İman Edenler; Küfür, Müşrik ve Münafıkları Konuşmalarından Tanırlar

  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  8,010 µs