En Sıcak Konular

İbrahim Akın

Çağrı
İbrahim Akın
8 Ekim 2011

Başı Açık Olan da Başı Kapalı Olan da KardeştirDeccal, ahir zamanda ortaya çıkacak ve insanların elinden imanı, sevgiyi alacak kişi ve ideolojilerdir.  İçinde bulunduğumuz bu ahir zamanda yaşanan zulüm, baskı, sevgisizlik,  savaş ve nefretin sebebi, deccal ve taraftarlarının sistemli çalışmalarıdır. Deccalin çalışmalarından biri, baş örtülü ve baş örtüsüz kardeşlerimizin arasını açma ve tarafların birbirine nefret duyması üzerine gelişmektedir.  İnsanlar arasında ayrılık ve nefret oluşturmak fitnedir. ...Fitne, katilden beterdir... (Bakara Suresi, 217)

Başı açık olanlara müslüman gözüyle bakmamak, başı kapalı olanlara gerici gözüyle bakmak büyük bir zulümdür. Başı açık olan da kapalı olan da tertemiz, müslüman insanlardır. Bu konuyu kin ruhuna çevirmeye kalkmak şeytanın kişiliğidir.  Şeytan sevgi istemez;  nefret ister, ayrılık ister, asık suratlar ister. Şeytan ve taraftarları neşesiz, sevgisiz, şevksiz, birbirine düşman nesiller yetişsin ister.

'Başı açıksa küfürdür, onu sevme' ya da 'başı kapalıysa gerici yobazdır, ondan uzak dur' telkini şeytanın apaçık fitnesidir. Şeytanın bu fitnesine alet olmayalım. Allah'ın hangi kulundan razı olduğunu kul bilemez. Dinimiz konusunda bizimle mücadele etmeyen herkese eşit ve adil davranalım, iyilik yapalım. Allah bir ayetinde bu konuyu şu şekilde açıklamıştır:

Allah, sizinle din konusunda savaşmayan, sizi yurtlarınızdan sürüp-çıkarmayanlara iyilik yapmanızdan ve onlara adaletli davranmanızdan sizi sakındırmaz. Çünkü Allah, adalet yapanları sever. (Mümtehine Suresi, 8)

İslam'ın özündeki sevgi, hoşgörü ve kucaklayan tavrı, başı açık, kapalı, hristiyan, musevi,... tüm dünyaya gösterelim. Bizler Osmanlı torunlarıyız. Dedelerimizin dil, din, ırk  gözetmeksizin gösterdikleri hoşgörü ve adaleti örnek alalım. İslam birliğinin çok yakın olduğu şu günlerde şeytanın oyununa gelmeyelim. Ve açıkça inkarı dillendirmediği sürece kimseye 'sen mümin değilsin' demeyelim.  Sinelerin özünde saklı olanı yalnızca Allah'ın bildiğini unutmayalım.

Ey iman edenler, Allah yolunda adım attığınız  zaman gerekli araştırmayı yapın ve size (İslam geleneğine göre) selam verene, dünya hayatının geçiciliğine istekli çıkarak: "Sen mü'min değilsin" demeyin... (Nisa Suresi, 94)

Baş örtüsü tek başına imanın bir ölçüsü olmadığı gibi, başın açık olması da inkarın bir ölçüsü değildir.  Herkes kendi amellerinden sorumludur. Önemli olan, amellerin Allah rızası için yapılıyor olması ve ibadetlerin tümünde kararlı ve titiz olunmasıdır. Başı kapalı olduğu  halde namazlarına titiz olmayan, öfkesini yutmayan, sabırlı olmayan, en önemli farz olan tebliğ ibadetini yapmayan pek çok kişi olduğu gibi; başı açık olup da her dakika Allah'ı anan, namazlarını titizlikle koruyan, sabırlı olan, infak eden çok kardeşimiz olduğunu da unutmamamız gerekir. 

Allah'ın ayette bizlere emrettiği gibi birbirimize sözün güzel olanıyla değil, en güzel olanıyla hitab edip, Allah'ın ipine sımsıkı sarılalım. Şeytanın oyunu bozalım ve kalplerin arasını ısındırp uzlaştıran Rabbimize güvenelim. Zira dağılıp ayırlırsak, çekişip birbirimize düşersek bu, şeytanın ekmeğine yağ sürmek olur ki İslam'ın hayrına olan bu değildir. İslam'ın hayrına olan, birlik ve beraberlik ruhu ile Kuran'ın tüm dünyaya hakim olmasına vesile olmak için var gücümüzle çalışmaktır.

Allah'ın ipine hepiniz sımsıkı sarılın. Dağılıp ayrılmayın. Ve Allah'ın sizin üzerinizdeki nimetini hatırlayın. Hani siz düşmanlar idiniz. O, kalplerinizin arasını uzlaştırıp-ısındırdı ve siz O'nun nimetiyle kardeşler olarak sabahladınız... (Ali İmran Suresi, 103)

İbrahim AkınvBu yazı 1,380 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Aralık 2013 Yıldız Falları İle Uyuşmayın; Ahir Zaman Alametleriyle Uyanın!
  • 15 Aralık 2013 Evrimcilerin Coelacanth Hezimeti
  • 29 Kasım 2013 ''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap
  • 22 Eylül 2013 Kuran Haşa Bulmaca Kitabı Değildir
  • 21 Temmuz 2013 Bağnaz, Kadından Nefret Eder; Mümin İse Şiddetli Sever
  • 18 Haziran 2013 Komünizm Pusuda!
  • 24 Mayıs 2013 Size Ne Oluyor da Suriye'den Hicret Edenlere Sırtınızı Dönüyorsunuz?
  • 4 Mayıs 2013 İnsanlara Hoş Görünmek Uğruna Dinden Taviz Vermek
  • 11 Nisan 2013 Karşı Cinsle Konuşmak Haram Değildir
  • 19 Mart 2013 Müzik Haram Değil, Nimettir
  • 22 Şubat 2013 Kuran Apaçık ve Noksansızdır
  • 5 Ocak 2013 Sevgiye Evet, Nefrete Dur!
  • 18 Aralık 2012 Ertelemek İnkrda Bir Artıştır
  • 30 Kasım 2012 Tat Alma Mucizesi
  • 7 Kasım 2012 Nefislere İlişkin Güzel ve Etkili Söz Söylemek İbadettir
  • 21 Ekim 2012 Üzülmek Şeytanın Telkinidir, Allah Üzülmeyi Yasaklar!
  • 29 Eylül 2012 Allahın Emri: Benden Korkup Sakının!
  • 12 Ağustos 2012 Hz. İsa İkinci Kez Yeryüzüne Gelecek
  • 28 Temmuz 2012 Hz. İsa (as) Ölmedi!
  • 18 Haziran 2012 İman Edenler; Küfür, Müşrik ve Münafıkları Konuşmalarından Tanırlar

  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  8,099 µs