En Sıcak Konular

İbrahim Akın

Çağrı
İbrahim Akın
22 Ağustos 2011

Müminler Galip OlacaktırMüminlerin hayattaki tek amacı, Allah’ı razı etmek, O’nun sevgi ve dostluğunu kazanmaktır. Bu amaç uğruna da, her türlü zorluk ve sıkıntıyı göze alacak kadar derin bir imana sahiptirler. Allah, Kendi dinine yardım ettikleri takdirde, müminlerin bu çabalarını karşılıksız bırakmayacağını ve onlara yardım edeceğini vaat etmiştir. Bu müjde, bir âyette Rabbimiz tarafından şu şekilde bildirilmiştir:

Ey iman edenler, eğer siz Allah'a (Allah adına İslam’a ve Müslümanlara) yardım ederseniz, O da size yardım eder ve sizin ayaklarınızı sağlamlaştırır. 1

“…Allah, güç sahibidir, azizdir.”

2 İnkâr edenlerin gücü parada ve mevkide aramalarının aksine müminler, gücün yalnızca Allah’ta olduğunu bilirler. "Rabbimiz bize yeter"3 diyerek, tek güç sahibi olan Allah’a teslim olurlar. Müminler en olumsuz şartlarda dahi Allah’ın kendileriyle beraber olduğunu ve galip geleceklerini bildikleri için son derece rahattırlar. Çünkü Rabbimizin, müminlere karşı inkârcılara asla yol vermeyeceği vaadini bilirler. Şartlar ne olursa olsun sonunda inkâr edenler mağlup olacaklardır.

Bu konuyla ilgili Kur’an’da verilen pek çok örnek vardır. Mesela gelmiş geçmiş en azılı inkârcılardan olan Firavun, ileriki dönemlerde kendisi için tehlike oluşturacağı endişesi ile (Allah en doğrusunu bilir) İsrail oğullarından doğan erkek çocukların öldürülmesi emrini vermiştir. Kurduğu bu tuzağın ayağına dolaşacağından habersiz olan Firavun, Allah’ın ilhamı ile annesinin suya bıraktığı Hz. Musa’yı öldürmemiş ve evlat edinmiştir.

Nihayet Firavun'un ailesi, onu (ileride bilmeksizin) kendileri için bir düşman ve üzüntü konusu olsun diye sahipsiz görüp aldılar. Gerçekte Firavun, Haman ve askerleri bir yanılgı içindeydi.

Firavun'un karısı dedi ki: "Benim için de, senin için de bir göz bebeği; onu öldürmeyin; umulur ki bize yararı dokunur veya onu evlat ediniriz." Oysa onlar (başlarına geleceklerin) şuurunda değillerdi. 4

Burada ilginç olan şey, Firavun tarafından bütün erkek çocukların öldürülmesi emredildiği halde Hz. Musa’nın, suya bırakılmak kaydıyla bu karardan korunmak istenen bir çocuk olduğunu ne Firavun’un ne de çevresindekilerin akledememesidir. Rabbimizin inkârcılara kurduğu bu tuzak, hem onların akılsız olduklarının hem de Allah’ın müminlerin yanında olduğunun delilidir.

Hz. Musa kıssasında Allah’ın müminlere diğer desteği ise şöyledir: Hz. Musa, İsrailoğullarını Firavun’un zulmünden korumak için Mısır’dan çıkarmış, Hz. Musa ve İsrailoğulları deniz kıyısına ulaştıklarında, içlerinden bazı zayıf imanlılar, Firavun tarafından sıkıştırıldıklarını düşünerek, panik olmuşlar ve ümitsizliğe kapılmışlardır. Oysa Hz. Musa "… Şüphesiz Rabbim, benimle beraberdir; bana yol gösterecektir." 5 diyerek, Allah'ın yardımının kesin olarak müminlerle olduğuna dair inancını ortaya koymuştur. Gerçekten de Allah, Katından bir mucize olarak denizi ikiye yarmış, Hz. Musa'yı ve kavmini karşı kıyıya geçirmiş, hemen arkalarından denizi kapatarak Firavun ve ordusunun suda boğulmasını sağlamıştır.

Hz. Musa’nın, bu denli tevekküllü ve korkusuz olması, Allah'ın yardımının müminlerle birlikte olduğundan emin olması dolayısıyladır. Allah, ona, "Korkma” dedik. “Muhakkak sen üstün geleceksin" 6 hükmünü vahyetmiştir.

Allah, Kuran'ın "Demek ki gerçekten zorlukla beraber kolaylık vardır. Gerçekten güçlükle beraber kolaylık vardır" 7 âyetleriyle müminler için her zorlukla beraber mutlaka bir kolaylık olduğunu bildirmiştir. Rabbimiz ayrıca müminlere kurulan tüm tuzakların bozulacağını ve bunların müminlere hiçbir zarar veremeyeceğini müjdelemiştir. Bu âyetlerden biri şöyledir:

“… Eğer siz sabreder ve sakınırsanız, onların 'hileli düzenleri' size hiçbir zarar veremez. Şüphesiz, Allah, yapmakta olduklarını kuşatandır.” 8

Bu konuyla ilgili diğer örnek ise Hz. İbrahim kıssasında geçer. Hz. İbrahim inkârcılar tarafından ateşe atılmış, ancak ateş Hz. İbrahim’e soğuk gelmiştir. Allah’a olan teslimiyetinden dolayı Rabbimizin Hz. İbrahim’e yardımı, Kur’an’da şu şekilde bildirilmiştir:

Biz de dedik ki: "Ey ateş, İbrahim'e karşı soğuk ve esenlik ol." 9

Allah, Hz. Muhammed’e ve müminlere de Bedir savaşında melekleriyle destek vermiştir. Bu konuyla ilgili âyetler şöyledir:

“Andolsun, siz güçsüz iken Allah size Bedir'de yardımıyla zafer verdi. Şu halde Allah'tan sakının, O'na şükredebilesiniz. Sen mü'minlere: "Rabbinizin size meleklerden indirilmiş üç bin kişiyle yardım-iletmesi size yetmez mi?" diyordun. Evet, eğer sabrederseniz, sakınırsanız ve onlar da aniden üstünüze çullanıverirlerse, Rabbiniz size meleklerden nişanlı beş bin kişiyle yardım ulaştıracaktır.” 10

İnsanlar çoğu zaman yalnız olduklarını düşünürler. Aslında kalabalık içinde veya tek kaldıklarında ya da uyurken Allah yanlarındadır. “Biz ona şahdamarından daha yakınız.” 11 âyetinde bildirildiği gibi, Allah daima bizimledir. Aynı zamanda sağ ve sol tarafımızda yazıcı melekler de doğumumuzdan ölümümüze kadar yanımızdan ayrılmazlar. Yanımızdan hiç ayrılmayan, Allah’ın dosdoğru yolundan bizi saptırmaya çalışan şeytanı da unutmamak gerekir. Bu kadar kalabalık içinde insan kendini yine de yalnız hissediyorsa, Allah’ın kendisiyle olduğunu ve O’nun dinine yardım ederse ayaklarını sağlamlaştıracağını unutmuş demektir.

“Allah kendi (dini)ne yardım edenlere kesin olarak yardım eder.” 12

Bu gerçeğin farkında olanlar ise yalnızca derin bir imana sahip olan müminlerdir. Müminler, yaptıkları her harekette Allah’ı düşünür ve bu hareketimle Allah’ı mı razı ederim yoksa şeytanı mı mutlu ederim diyerek vicdan muhasebesi yaparlar. Bu muhasebe sonunda da daima Allah’ı razı etmek yönünde çaba sarf ederek, şeytan ve yandaşlarına karşı galip gelirler. “Hiç şüphesiz, şeytanın hileli-düzeni pek zayıftır.” 13 ve “galip gelecek olanlar, Allah'ın taraftarlarıdır.” 14

Dipnotlar

1- 47 / Muhammed 7

2- 22 / Hac 74

3- 3 / Al-i İmran 173

4- 28 / Kassas 8-9

5- 26 / Şuara 62

6- 20 / Taha 68

7- 94 / İnşirah 5-6

8- 3 / Al-i İmran 120

9- 21 /Enbiya 69

10- 3 / Al-i İmran 123- 125

11- 50 / Kaf 16

12- 22 / Hac 40

13- 4 / Nisa 6

14- 5 / Maide 56vBu yazı 1,527 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Aralık 2013 Yıldız Falları İle Uyuşmayın; Ahir Zaman Alametleriyle Uyanın!
  • 15 Aralık 2013 Evrimcilerin Coelacanth Hezimeti
  • 29 Kasım 2013 ''Allah (Haşa) Seçimlerimizi Bilemez'' Diyen Hocalara Cevap
  • 22 Eylül 2013 Kuran Haşa Bulmaca Kitabı Değildir
  • 21 Temmuz 2013 Bağnaz, Kadından Nefret Eder; Mümin İse Şiddetli Sever
  • 18 Haziran 2013 Komünizm Pusuda!
  • 24 Mayıs 2013 Size Ne Oluyor da Suriye'den Hicret Edenlere Sırtınızı Dönüyorsunuz?
  • 4 Mayıs 2013 İnsanlara Hoş Görünmek Uğruna Dinden Taviz Vermek
  • 11 Nisan 2013 Karşı Cinsle Konuşmak Haram Değildir
  • 19 Mart 2013 Müzik Haram Değil, Nimettir
  • 22 Şubat 2013 Kuran Apaçık ve Noksansızdır
  • 5 Ocak 2013 Sevgiye Evet, Nefrete Dur!
  • 18 Aralık 2012 Ertelemek İnkrda Bir Artıştır
  • 30 Kasım 2012 Tat Alma Mucizesi
  • 7 Kasım 2012 Nefislere İlişkin Güzel ve Etkili Söz Söylemek İbadettir
  • 21 Ekim 2012 Üzülmek Şeytanın Telkinidir, Allah Üzülmeyi Yasaklar!
  • 29 Eylül 2012 Allahın Emri: Benden Korkup Sakının!
  • 12 Ağustos 2012 Hz. İsa İkinci Kez Yeryüzüne Gelecek
  • 28 Temmuz 2012 Hz. İsa (as) Ölmedi!
  • 18 Haziran 2012 İman Edenler; Küfür, Müşrik ve Münafıkları Konuşmalarından Tanırlar

  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,203 µs