En Sıcak Konular

Konutun Satış Süresi Uzadı, Yatırımcı Sınırları Aştı

23 Ocak 2024 01:40 tsi
Konutun Satış Süresi Uzadı, Yatırımcı Sınırları Aştı Yüksek enflasyon ve maliyet artışları nedeniyle Türkiye’deki gayrimenkul fiyatları Avrupa şehirleriyle yarışıyor.

Konutun Satış Süresi Uzadı, Yatırımcı Sınırları Aştı

Yüksek enflasyon ve maliyet artışları nedeniyle Türkiye’deki gayrimenkul fiyatları Avrupa şehirleriyle yarışıyor. Öyle ki son verilere göre Türkiye’de bir konutun pazarlama süresi 1 yılda 60 günden 86 güne, İstanbul’da ise bu rakam 61 günden 91 güne yükseldi. Konut kredisindeki yüzde 4’e çıkan artış oranları da konuta erişimi zorlaştırıyor. Cornucopia Global Kurucu Ortağı Buse Tanıl Jeffery, “ Bunun sonucu olarak yatırımcıların Türkiye’de yeni bir konut almak yerine Avrupa ülkelerinde konut edinme eğilimi her geçen gün artıyor” dedi.

Dünya genelinde satın alınacak veya kiralanacak uygun fiyatlı konut eksikliği, küresel konut krizini körüklüyor. Dünya Bankası, 2025 yılına kadar 1,6 milyar insanın küresel konut sıkıntısından etkilenmesini öngörürken Uluslararası Para Fonu'nun verilerine göre çoğu ülkede konut fiyatları gelirlerden daha hızlı arttı .

Ev Sahipliği Oranı Düşüyor

Küresel Konut Fiyat Endeksi'ne göre dünya genelinde konut fiyatlarının en fazla arttığı ülke konumunda yer alan Türkiye’de de konut piyasasına erişim her geçen gün zorlaşıyor. Nitekim bu durum rakamlara da yansıyor. TÜİK tarafından her yıl yayımlanan konut sahipliği oranını da gösteren “Yoksulluk ve Yaşam Koşulları İstatistikleri”ne göre Türkiye’de ev sahipliği bir önceki yıla göre 0.8 puan azalarak 2022 yılında yüzde 56.7 oldu. 2002-2022 yılları arasındaki veriler dikkate alındığında bu oranın, 2002'den beri en düşük konut sahibi olma oranı olduğu belirlendi.

Yüksek faiz oranları, enflasyon, döviz kurları nedeniyle ciddi şekilde düşen konut alıcılarının talebi, geri dönüş sürelerinin Türkiye'ye oranla daha kısa olması ve yüksek kira getirisi nedeniyle gayrimenkul yatırımları sınırları aşıyor. Yatırımcıların en çok rağbet gösterdiği ülkelerin başında ise İngiltere geliyor.

Kira Geliri Türkiye'ye Göre Yüzde 65'in Üzerinde Seyrediyor

Yatırım yaparken amortisman sürelerinin kişinin tercihinde büyük rol oynadığını belirten Cornucopia Global Kurucu Ortağı Buse Tanıl Jeffery, “İngiltere'deki projelerin Türkiye'deki eşdeğerlerine aynı parayı harcadıklarında yüzde 65'in üzerinde kira getirisi elde edilebilir. Bu durum Türkiye'de artan konut fiyatları karşısında yurt dışı yatırımını daha cazip hale getirdi. Türkiye fiyatlarıyla yurt dışında ev sahibi olabilirsiniz. İngiltere'de ev satın almak yatırımcılar için daha mantıklı geliyor. Ev fiyatları düşük olduğu için kira getirisi daha yüksek ve ev fiyatlarının artma potansiyeli daha fazla. Bu durumda İstanbul'da bir evin kendini amorti etmesi uzun yıllar alırken, İngiltere'de bu çok daha hızlıdır.

4.5 Milyon TL’ye Türkiye’de alacağınız bir evin ortalama kira getirisi 15 - 16 bin civarında seyrediyor. İngiltere’de ise aynı fiyata alacağınız evin kısa dönem kira getirisi ise daha yüksek düzeyde seyrediyor. Örneğin Eyüp’te 9-15 milyon lira civarında bir daire fiyatına; Bradford civarında 4.5 milyon liranın altında yeni inşa edilmiş bir daire bulabilirsiniz. Bu gibi durumlarda yurt dışında yatırımı daha cazip hale getiriyor. İngiltere’deki kanuni düzen ve avukatlar üzerinden tamamen hukuki olarak devam eden süreç yatırımcıların güvenini kazanıyor ve talebini arttırıyor.” dedi.

“Yatırımcı için Güven ve İstikrar”

Türk yatırımcıların yoğun ilgisinin en büyük nedenleri arasında İngiltere’nin sabit, güvenilir bir pazar olması olduğunun altını çizen Jeffery, sözlerine şöyle devam etti: “ Yatırımcı için güven ve İstikrar büyük önem taşıyor. Kişi, yatırımının geri dönüşümünü somut olarak görmek ister. İngiltere’nin en büyük tercih sebepleri arasında sterlinle kira getirisi elde etmek ve özellikle kuzey bölgesinde erişilebilir fiyatla konut sahibi olabilmek etkili.”Bu haber 346 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,068 µs