En Sıcak Konular

Dünyada her 2 dakikada 1 kadın rahim ağzı kanseri yüzünden hayatını kaybediyor

23 Ocak 2024 01:35 tsi
Dünyada her 2 dakikada 1 kadın rahim ağzı kanseri yüzünden hayatını kaybediyor Kadınlarda en sık görülen kanser türlerinden biri olan rahim ağzı kanseri ile mücadele için Türk Kanser Derneği, ücretsiz rahim ağzı kanseri taramalarına yönlendiriyor ve HPV aşısı olunmasına destek oluyor.

RAHİM AĞZI KANSERİNİ DÜZENLİ TARAMALAR VE HPV AŞISI İLE ÖNLEMEK MÜMKÜN

Kadınlarda en sık görülen kanser türlerinden biri olan rahim ağzı kanseri ile mücadele için Türk Kanser Derneği, ücretsiz rahim ağzı kanseri taramalarına yönlendiriyor ve HPV aşısı olunmasına destek oluyor.

Dünyada her 2 dakikada 1 kadın rahim ağzı kanseri nedeniyle hayatını kaybediyor.  Oysa ki rahim ağzı kanseri; erken teşhis ile tedavi şansı çok yüksek olan ve ayrıca HPV aşısı ile önlenebilen bir kanser türü. 21 yaş itibariyle 3 yılda bir yapılan Pap-Smear testleri veya 30 yaş itibariyle 5 yılda bir yapılan HPV DNA testlerini içeren tarama programları ile erken teşhis mümkün olabilmekte. Ve 9 yaş itibariyle hem kız hem erkek çocuklarına uygulanabilen HPV aşısı ile de rahim ağzı kanserinden korunulabilmekte.

Erken teşhisi ve önlenebilmesi mümkünken, kadınların bu kanser türü sebebiyle hayatını kaybetmemesi için farkındalık çalışmalar yapan Türk Kanser Derneği, bu sene Maruderm Kozmetik’in destekleriyle çalışmalarını yürütüyor. Türk Kanser Derneği kadınları erken teşhisi mümkün kılan ücretsiz taramalara yönlendiriyor, 9-14 yaş arası 100 kız çocuğuna da ücretsiz HPV aşısı yapılmasını hedefliyor. Türk Kanser Derneği’nin Türkiye’nin tüm illerinde sunduğu ücretsiz rahim ağzı kanseri tarama hizmetinden ve HPV aşısı desteğinden faydalanmak için tek yapılması gereken de; 0212 238 30 30 numaralı telefondan derneğe ulaşılması.

Türk Kanser Derneği’nin rahim ağzı kanseri ile mücadelesine destek olmak için bir kişisel bakım serum seti hazırlayarak satışa sunan Maruderm, bu setin satışından elde edilen geliri derneğe bağışlıyor. Böylece satın alınan her set ile alan kişi derneğe de bağışta bulunmuş; tarama ve aşı programına katkı sağlamış oluyor.           

Tüm bu çalışmaların yanı sıra Türk Kanser Derneği ve Maruderm, farkındalığı ve bilinçlendirmeyi daha da artırmak için liseler ve üniversitelerde etkinlikler düzenleyerek, alanında uzman hekimler ile gençlere rahim ağzı kanseri hakkında eğitim ve seminerler veriyorlar.Bu haber 393 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,854 µs