En Sıcak Konular

Zübeyde Hanım’ın 101’inci ölüm yıl dönümü

14 Ocak 2024 13:28 tsi
Zübeyde Hanım’ın 101’inci ölüm yıl dönümü CHP Genel Başkan Yardımcısı Aylin Nazlıaka, Zübeyde Hanım’ın 101’inci ölüm yıl dönümü dolayısıyla açıklama yaptı.

CHP AİLE VE SOSYAL POLİTİKALARDAN SORUMLU GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE KADIN KOLLARI GENEL BAŞKANI AYLİN NAZLIAKA ZÜBEYDE HANIM’IN 101. ÖLÜM YIL DÖNÜMÜ DOLAYISI İLE BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

İŞTE O AÇIKLAMA: 

Zübeyde Hanım, bizler için sadece ülkemizin kurucusu ve kurtarıcısı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi değildir. O; tam bağımsız, demokratik, laik ve özgür Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran ve dünya tarihine geçen bir lider yetiştiren öncü kadındır.

Hayatı mücadeleyle geçen Zübeyde Hanım, 66 yaşında tedavi gördüğü İzmir’de, 101 yıl önce bugün yaşamını yitirdi. Fakat O, hiçbir zaman ölmedi. O’nun anısı ve mücadelesi bizlerle yaşıyor. Ölüm yıl dönümünde O’nu sevgiyle ve minnetle anıyorum.

Zübeyde Hanım, 66 yıllık ömrüne kederi, mücadeleyi, cephelerde savaşan oğlu için kaygıyı, eş ve dört evlat acısını sığdırdı. Oğluna hasretle geçen yaşamında, felç oldu, ağlamaktan kısmen görme yetisini yitirdi. Yaşadığı tüm acılara karşın oğlunun tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti hedefinin hep en büyük destekçi oldu. Başı dimdik oğlunun arkasında durdu.

Acıdan değil, mücadeleden beslendi. O dönemde, kadınların okula gitmesi yaygın olmamasına rağmen okuma yazma öğrendi. Dünya tarihine adını altın harflerle yazdıran, bir ulusun kaderini değiştiren lideri yetiştiren Zübeyde Hanım’ın güçlü karakteri her daim önümüzü aydınlatıyor. O’nun yolundan giderek, çağdaş, demokratik, bağımsız, laik, özgür ve eşit Türkiye Cumhuriyeti için yılmadan mücadeleye devam ediyoruz. Anısı mücadelemizde yaşayacak.
Bu haber 387 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  13,328 µs