En Sıcak Konular

Osman Akyol’a ‘Adnan Oktar’ tweeti soruşturması

31 Aralık 2023 13:16 tsi
Osman Akyol’a ‘Adnan Oktar’ tweeti soruşturması Yazar Osman Akyol, 27 Aralık 2023 günü Kuzey Marmara otoyolunda memleketi Adana’ya giderken, jandarmanın yaptığı rutin yol kontrolünde, Adnan Oktar’la ilgili attığı bir tweet dolayısıyla, gözaltına alındı.

Yazar Osman Akyol, 27 Aralık 2023 günü Kuzey Marmara otoyolunda memleketi Adana’ya giderken, jandarmanın yaptığı rutin yol kontrolünde, 29 Mayıs 2021 tarihinde Adnan Oktar’la ilgili attığı bir tweet dolayısıyla, gözaltına alındı. Akyol, bir gün sonra Çağlayan Adliyesi’nde çıkarıldığı Cumhuriyet Savcısı Muhammed İkbal Ay’a ifade verdikten sonra serbest bırakıldı.

27 Aralık 2023 günü, bir gün önce silahlı çatışmada ölen yeğeni Muhammed Akyol’un cenazesine katılmak üzere Diyarbakır Star otobüsüyle memleketi Adana’ya giden yazar Osman Akyol, Kuzey Marmara Otoyolu Fenertepe gişelerinde Jandarmanın yaptığı rutin yol kontrolünde gözaltına alındı. Akyol, 29 Mayıs 2021 tarihinde Twitter hesabından paylaştığı, T4 Haber’de çıkan “Adnan Oktar’ın Suçu Ne?” başlıklı yazısının linkini paylaştığı tweeti dolayısıyla bir kadının şikayeti üzerine açılan soruşturma kapsamında “adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs” suçlamasıyla aranıyordu. Gebze 2. Sulh Ceza Mahkemesi nezdinde yürütülen soruşturma dolayısıyla gözaltına alınan Akyol, bir gün sonra Çağlayan Adliyesi İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Yakalama Bürosu’nda Cumhuriyet Savcısı Muhammed İkbal Ay’a verdiği ifade sonrası serbest kaldı. Akyol’un ifadesinde şunları söylediği öğrenildi:

“Şikâyete konu twitter hesabı tarafıma aittir. Bahsi geçen makalemde adil yargılamayı etkilemek gibi bir amacım yoktu. Böyle bir niyetimin olmadığını yazının baş kısmında yer alan, bir sürü suç delilini saydıktan sonra söylediğim, “… soruşturmayı yürüten savcılara… kararı veren yargıçlara da bir lafımız yok. Zira onlar da ennihayetinde mevcut yasalara göre hüküm veriyorlar” sözümden anlayabilirsiniz. Benim eleştirdiğim Adnan Oktar’la ilgili yürüyen yargısal süreçler değil; Adnan Oktar’la aynı dini jargonu kullanan ancak bu süreçte ona sırt dönen dini tandanslı kişilerin ikiyüzlülüğü. Bir cemaatin lojistik desteğinden yararlanma ya da cariyeler, küçük yaşta evlilik, kadına şiddet gibi konularda Adanan Oktar’ı eleştirip aynı şeyleri yapan padişahlarına, tarikat şeyhlerine, peygamberlerine bunları meşru görmeleri…”

Haber: 31 Aralık 2023, İstanbul


Bu haber 424 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,374 µs