En Sıcak Konular

Piri Reis'i Kristof Kolomb ile buluşturan roman: Haritacı ve Kaşif

11 Mart 2023 16:10 tsi
Piri Reis'i Kristof Kolomb ile buluşturan roman: Haritacı ve Kaşif Yazar ve belgesel yapımcısı Gülşah Çeliker’in kaleme aldığı “Haritacı ve Kaşif” adlı kitap ikinci baskıya ulaştı.

Piri Reis'i Kristof Kolomb ile buluşturan roman: Haritacı ve Kaşif

Yazar ve belgesel yapımcısı Gülşah Çeliker’in kaleme aldığı “Haritacı ve Kaşif” adlı kitap ikinci baskıya ulaştı.

''Haritacı ve Kaşif'', tüm dönemlerin en önemli denizci, kartograf ve bilim adamı Piri Reis'in maceralı yaşamını ve Amerika'nın kaşifi Kristof Kolomb'un haritasını da alarak hazırladığı dünya haritalarını, Akdeniz portolanı; Kitab-ı Bahriye’si ile dünya çapındaki başarılarını tarihi romanla anlatıyor.

Romanda, gerçek kaynaklar, ulusal ve uluslararası belgelere dayanan, efsane ve hikayeler renkli bir üslupta, adeta senaryo dilinde okuyucuya sunuluyor.

10 yıllık global belgesel çalışmasının ilk aşaması olarak çıkan, ''Haritacı ve Kaşif'' romanı, Piri Reis'in gözünden o dönem tarihini, Türk-Osmanlı İmparatorluğu’nun zirve döneminde yaşanan olayları, denizciliğin ve deniz gücünün yükselişini, Akdeniz'deki gelişmeler çerçevesinde ve keşifler çağının özgün atmosferinde dile getiriyor.

Romanda, Akdeniz havzasındaki gelişmelere, Kristof Kolomb'un Amerika'yı keşfetmesi özgün hikayesi ile Osmanlı İmparatoru II. Bayezit'den destek almak üzere İstanbul'a gelişine de değiniliyor.

Aynı dönemde, İspanyol Musevilerinin Türk topraklarına gelmeleri ve kurtarılma öyküsüne ve o sırada Piri Reis'in bir Musevi kızla aşkına da yer veren tarihi romanda, İtalya, İspanya ve Portekiz'deki gelişmeler gerçek bilgi ve belgelere dayanarak anlatılıyor. Piri Reis'in kapsamlı dünya haritalarının da gizemi çözülüyor.

Türk imparatorluğunun zirve döneminde; üst üste yaşanan kara ve deniz zaferleri ardından, yapılan hatalar sonucunda denizlerdeki gücünü kaybetmesinin, dolayısıyla bilim ve teknikten kopmasının adeta başlangıcını Piri Reis'in hayatı üzerinden anlatan roman, keyifli ve engin okuma deneyimi vadediyor.

Hibya Haber AjansıBu haber 626 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,172 µs