En Sıcak Konular

Tek Seferlik Ek Vergiye DP İstanbul İl Başkanı'ndan Tepki

10 Mart 2023 22:56 tsi
Tek Seferlik Ek Vergiye DP İstanbul İl Başkanı'ndan Tepki Depremin yaralarını sarmak amacıyla kurumlar vergisi mükelleflerinden tek seferlik ek vergi alınacak. Bu tek seferlik vergi teklifinin kabulünün ardından Demokrat Parti İstanbul İl Başkanı Ekrem Eray Arda tepki gösterdi.

DEMOKRAT PARTİ İSTANBUL İL BAŞKANI EKREM ERAY ARDA’DAN İKTİDARIN GECE YARISI ÖNERİSİNE TEPKİ: AMACINIZ EKONOMİNİN TABUTUNA SON BİR ÇİVİ ÇAKMAK MI?

Depremin yaralarını sarmak amacıyla kurumlar vergisi mükelleflerinden tek seferlik ek vergi alınacak. Kurumlar vergisi mükelleflerine verilen vergi teşviklerine bir kereye mahsus yüzde 10 kesinti yapılacak. Demokrat Parti İstanbul İl Başkanı Ekrem Eray Arda, iktidara “Amacınız ekonominin tabutuna son bir çivi çakmak mı? Devlet, verdiği sözü tutmazsa bu ülkede kim niye yatırım yapacak? Aldığınız ek vergiye depremi bahane etmeyin, deprem parasını zaten topladınız. Devlet vatandaşına verdiği sözü tutar. Tutmalı, tutacak” dedi.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen ve 11 ilde büyük yıkıma yol açan depremin ardından vatandaşın mağduriyeti bitmiyor. TBMM Genel Kurulunda, Bazı alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına dair Kanun Teklifi’nin 12 maddelik ilk bölümü kabul edildi.

BİR KEREYE MAHSUS VERGİ

Gece yarısı TBMM’ye verilen öneriyle; ‘’Kurumlar vergisi mükellefleri tarafından 2022 yılına ilişkin kurumlar vergisi beyannamesinde gösterilmek suretiyle, kurum kazancından indirim konusu yapılan istisna ve indirim tutarları ile indirimli kurumlar vergisine tabi matrahları üzerinden, dönem kazancı ile ilişkilendirilmeksizin %10 oranında; kurumlar vergisi istisnaları ile yurtdışından elde edilen ve en az %15 oranında vergi yükü taşıdığı tevsik edilen istisna kazançlar üzerinden ise %5 oranında tek seferlik ek vergi alınacak.’’ maddesi de eklendi. Şirketlerin istisna ve indirimlerinin kaldırılması yoluyla şirketlerin bir defaya mahsus olarak ödeyeceği ek vergi tutarının 100 milyar lira civarı olması bekleniyor.

Bu tek seferlik vergi teklifinin kabulünün ardından Demokrat Parti İstanbul İl Başkanı Ekrem Eray Arda tepki gösterdi.

‘’DEPREM İÇİN TOPLA NAN VERGİLER HAZİNE AÇIKLARINI YAMAMAYA ADANMIŞ’’

Arda, “99’dan beri 88 milyar TL’lik deprem vergisi toplanmış; depremle ilgili herhangi tedbir alınmamış, deprem için toplanan paralar Hazine'ye açtıkları delikleri yamamaya adanmış.Şimdi yıkılan şehirlerimizi ayağa kaldırmak için buldukları çözüm, şirketlere son dakika golü: ek vergi!

Deprem yaralarını sarmak için kasa tamtakır olunca, geriye dönük kurumlar vergisi salmayı akıl etmişler. Nitelik artırıcı yatırım fikir ve projeler hayata geçsin diye yatırım teşvikleri taahhüt etmişsin, şimdi "Benim paramı geri ver" diyorsun. Üstelik geriye dönük!” ifadelerini kullandı.

“AMACINIZ EKONOMİNİN TABUTUNA SON BİR ÇİVİ ÇAKMAK MI?’’

Devletin vatandaşa verdiği vergi sözünü tutması gerektiğinin altını çizen Arda,“Deprem vergisini yerinde kullanmayıp sözünü tutmamışsın. Geçmişe yönelik teşviklerin vergisini çıkararak bir sözünü daha tutmuyorsun. Tüm bunları da şirketlerin EYT ödemeleri için kaynak aradığı bir zamanda yapıyorsun. Amacınız ekonominin tabutuna son bir çivi çakmak mı?

Devlet, verdiği sözü tutmazsa bu ülkede kim niye yatırım yapacak? Aldığınız ek vergiye depremi bahane etmeyin, deprem parasını zaten topladınız. Devlet vatandaşına verdiği sözü tutar. Tutmalı, tutacak.’’ sözleriyle iktidarın gece yarısı kanununu eleştirdi.Bu haber 170 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,414 µs