En Sıcak Konular

Bandırma Belediyesi'nden ''8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'' Etkinliği

9 Mart 2023 13:44 tsi
Bandırma Belediyesi'nden ''8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'' Etkinliği Film gösterimi, şiir dinletisi, sergi ve söyleşi gibi çeşitli etkinlikler gerçekleştirilirken bu yıl ikincisi düzenlenen El Emeği Alışveriş Günleri’nin de açılışı yapıldı.

Bandırma Belediyesi, “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” kapsamında bir dizi etkinlik düzenledi.

Film gösterimi, şiir dinletisi, sergi ve söyleşi gibi çeşitli etkinlikler gerçekleştirilirken bu yıl ikincisi düzenlenen El Emeği Alışveriş Günleri’nin de açılışı yapıldı.

Bandırma Belediyesi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne özel çok sayıda etkinlik düzenlerken, ülkemizde meydana gelen deprem felaketi nedeniyle bu etkinliklerin odak noktasına birlik, beraberlik ve dayanışma duyguları alındı. Bandırma’da çok sayıda vatandaşı bir araya getiren etkinliklerde tam anlamıyla büyük bir aile tablosu çizildi.

“Turna Misali” Filmi Unutulmaz Bir Hikâye Sundu

Etkinlikler 7 Mart akşamı, Barış Manço Kültür Merkezi’nde, “Turna Misali” adlı filmin gösterim ve söyleşi etkinliği ile başladı. Film, bir yörük ailesinin mevsimlik göç hazırlıkları üzerinden yaşadığı fikir çatışmasını ve yerleşik hayata geçmek ile yörük geleneklerini korumak arasındaki ikilemi ele alırken, geceye katılanlar unutulmaz bir hikâyeye tanıklık ettik. Filmin sonunda, Yönetmen İffet Eren Danışman Boz, Yapımcı Eyüp Boz ve Oyuncu Sennur Nogaylar söyleşi gerçekleştirdi.

Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun, “Biz Büyük Bir Aileyiz”

Bandırma Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun, “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” onuruna Bandırma Belediyesi çatısı altında çalışan kadın personelleri ve kentteki kadın muhtarları kahvaltı etkinliğinde ağırladı.  Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun, burada yaptığı konuşmada, “Bu özel günün onuruna, bir kez daha beraberlik ve dayanışma duygularımızı pekiştirme fırsatı bulduk ancak bu sene maalesef buruk bir kutlama yapıyoruz. Ülkemiz büyük bir deprem afeti atlattı. Afet bölgesindeki kadınlarımız zor bir süreçten geçiyorlar, tüm imkanlarımızla onların yanındayız. Bandırma Belediyesi olarak biz çok büyük bir aileyiz. Bu ailenin vazgeçilmez bir parçası olan kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü en içten dileklerimle kutluyorum,” dedi.

“Her Daim Üreten Kadınlarımızın Yanında Olacağız”

Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun, eşi Seda Tosun ile beraber, Bandırma’da yaşayan üreten kadınlar tarafından oluşturulan Bandırma Üreten Kadınlar, Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’ni ziyaret etti. Bandırma Belediyesi tarafından onarım ve yenileme çalışmalarının gerçekleştirdiği kooperatif binasında incelemelerde bulunan Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun, “Her daim değer üreten kadınlarımızın yanında olacağız,” vurgusunda bulundu.

“Kadın Toplumun En Önemli Değeridir”

Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla CHP Bandırma İlçe Örgütü’nde kadınlarla ile bir araya geldi. İlçe Kadın Kolları tarafından yapılan basın açıklamasını dinleyen Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günlerini kutlayarak, “Kadın her şeydir, kadın her yerdedir. Kadın toplumun en önemli değeridir,” diye konuştu.

120 Kadın Aile Ekonomisine Katkı Sağlayacak

Bandırma Belediyesi tarafından bu yıl ikincisini düzenlenen El Emeği Alışveriş Günleri’nin açılış programı gerçekleştirildi. Bandırma’da yaşayan 120 üreten kadın, Cumhuriyet Meydanı’nda kurulan dev çadırda 12 gün boyunca aile ekonomilerine katkı sağlama fırsatı bulacak. Açılış programında konuşan Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun, “Yerel yönetim olarak üreten, emek veren kadınlarımızın her zaman yanındayız. Kadınlarımızın istihdam edilmesine yönelik önemli yatırımlarımızda var. Gündüz bakım evlerimizde 300 ana kuzusu evladımızı ağırlıyoruz ve bu sayede 300 kadınımız iş hayatına atılmış oldu. Gündüz bakım evlerimiz ve kurs merkezimizde toplam 60’a yakın öğretmenimiz istihdam ediliyor. Bandırmamızın sokaklarında şu an 16 kadın temizlik personelimiz çalışıyor. Bu bir pivot uygulamaydı. Bu uygulamadan herkes çok memnun. Önümüzdeki süreçte istihdamı daha da arttıracağız. Kadınlarımızı her alanda desteklemeye ve her daim yanlarında olmaya devam edeceğiz,” dedi.

Emekçi Kadınlar Günü’ne Özel İki Sergi

Bandırma Belediyesi Harun Karacan Gençlik ve Spor Merkezi’nce hazırlanan El Sanatları Sergisi’nin açılışı Tunç Başaran Kültür Merkezi’nde yapıldı.  Üreten kadınların el emeği, göz nuru birbirinden güzel eserlerine ev sahipliği yapan sergiden elde edilecek gelirlerin tamamı depremzede yurttaşlara bağışlanacak.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne özel bir diğer sergi de Fotoğraf Sanatçısı Ebru Alşan’a ait, “Her Renkte Her Yerde Kadın” adlı fotoğraf sergisi oldu. Barış Manço Kültür Merkezi Melih Çınar Sergi Salonu’nda açılışı gerçekleştirilen fotoğraf sergisi büyük beğeni topladı.

Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun, “Kadınların farklı bakış açılarına sahip olduklarını, gördüklerini hissiyatlarıyla bütünleştirdiklerini biliyoruz. Bugünde bu farklı bakış açıları çerçevesinde bizlere güzel sergi içerikleri sunan hemşehrilerime teşekkür ediyorum,” yorumunda bulundu.

Kadın Ne Der?

Bandırma Belediyesi ve Kadın Dayanışma Derneği iş birliğiyle 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne özel olarak hazırlanan “Kadın Ne Der?” söyleşi programı gerçekleştirildi. Barış Manço Kültür Merkezinde gerçekleştirilen söyleşide; 17 Eylül Üniversitesi İİBF Dekanı Prof. Dr. Serap Palaz,  Türkolog -Öğretmen Yazar Gül Ayşe Yaldız, Yazar Fazilet Kırtay ve  Baro temsilcisi Av. Özlem Paşaoğlu konuşmacı olarak yer aldı. Söyleşide kadınlara yönelik ayrımcılığın, eşitsizliğin ve şiddetin kader olmadığı vurgulanırken insanlar arası ilişkinin sonucu olarak ortaya çıkan bu durumun yine kadınların ve onların mücadelesini destekleyen erkeklerin dayanışma ve kararlılığı ile değiştirilebileceği mesajı verildi.

Özgür Kadın, Özgür Toplum, Özgür Yarınlar!

Emekçi Kadın Platformu’nun organizasyonuyla kadına yapılan zorbalıklara, haksızlıklara ve adaletsizliklere karşı yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştirildi. büyük bir katılımla gerçekleştirilen organizasyonun sonunda yapılan basın açıklamasında, “Ülkemizde kadını eşit ve özgür birey olarak gören yasal dönüşümler ve uygulamaların bir an önce başlatılması, eşitlikçi, demokratik, laik, yönetim biçimlerinin hayata geçmesi, kadın bedeni üzerindeki tüm söz ve karar haklarının kadına ait olduğunun kabul edilmesi ve siyasi iktidarların kadının bedeninden elini çekmesini istiyoruz,” ifadelerine yer verildi.

Kadının Sesi, Emeğin Sesi

“8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” etkinlikleri Bandırma Belediyesi, Bandırma Halk Eğitim Merkezi ve Bandırma Kent Konseyi Kadın Meclisi Diksiyon Atölyesi’nin katkılarıyla hazırlanan “Emeğin Sesi” adlı anlatı programı ile son buldu. Düzenlenen programda, farklı kadınların hayat mücadeleleri ve başarı hikayeleri farklı pencerelerden dinleyicilere aktarıldı. Program çeşitli kurslarda eğitimlerini tamamlayan kursiyerler için düzenlenen sertifika töreni ile son buldu.Bu haber 485 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,372 µs