En Sıcak Konular

Koç: ''2012 itibariyle toplam finansal varlıkların büyüklüğü dolar bazında artmış.''

6 Mart 2023 14:04 tsi
Koç: ''2012 itibariyle toplam finansal varlıkların büyüklüğü dolar bazında artmış.'' Hibya, İlhami Koç'u stüdyosunda ağırladı. Sohbet havasında gerçekleşen yayında, “Türkiye’de tasarrufların durumu” gibi konular ele alındı.

Koç: ''2012 itibariyle toplam finansal varlıkların büyüklüğü dolar bazında artmış.''

Hibya Haber Ajansı stüdyolarında İlkay Arıkan’ın moderatörlüğünde 'İlkay Arıkan ile Ekonomi Sohbetleri’ yayını hibya.com ve Hibya ağında gerçekleşti.

Hibya, programda İlhami Koç'u stüdyosunda ağırladı. Sohbet havasında gerçekleşen yayında, “Türkiye’de tasarrufların durumu” gibi konular ele alındı.

Hem profesyonel hayatında görev yaptığı yerlerde hem de sermaye piyasaları birliği tarafında görev yaptığı dönemde, nasıl olur da Türkiye’nin tasarrufları artar? Nasıl olur da bu ülkenin tasarrufları içerisinde sermaye piyasasının payı artar? Sorularının ana hedefinin olduğunu söyleyen Koç, “Geçtiğimiz yüzyılda eksi sermayeden buralara geldik. Her halükarda büyümemizi finanse edecek adar yeterince bir finansmanımız yok. Makro ekonomi derslerinde de tasarruf eşittir yatırımlar eşitliği vardır. Yatırımları tasarruflarınız kadar büyütebilirsiniz ya da dışarıdan tasarruf ithal edeceksiniz yani kestirme yolu bu daha da kestirme yolu borçlanacaksınız. Uzun vadede kendi iç tasarruflarınızın arttırılması lazım. Amaç şu bir yandan tasarrufların büyümesi bir yandan da bunun içerisinde sermaye piyasalarının payının artması." şeklinde konuştu.

Bugün gelinen büyüklük konusunda konuşan Koç, “Tasarrufların büyüklüğü konusu hep tartışmalıdır. Ama biz daha çok finansal varlıklar toplamını alıyoruz sermaye piyasaları birliğinde de onu yayınlıyoruz. Finansal varlıkların toplamı 2022 yılı sonu itibariyle 15.7 trilyon TL toplamda dolara vurulacak oluşa da kabaca 1 trilyon dolar diyebiliriz. Bunun yaklaşık yüzde 60’ı yaklaşık mevduattan düşüyor geriye kalan yüzde 40’ı sermaye piyasası araçlarının bunun içerisinde kamunun borçlanma kağıtları da dahil, hisse senetleri piyasası da dahil. Bu işin tercih edileni en uzun vadeli aracı teşvik etmek en uzun vadeli araç da hisse senedi. Toplam sermaye piyasaları içerisinde hisse yatırımlarının payı yüzde 40 civarında. 10 yıl önceye bakacak olursak 2012 itibariyle toplam finansal varlıkların büyüklüğü 660 milyar dolar. 10 yılda dolar bazında yüzde 50 artmış görünüyor.” dedi.

2 tane konuda geçen 10 yılda değişen şeyleri söyleyen İlhamı Koç, “Birincisi olarak kurumsal yatırımcı. İç kurumsal yatırımcı büyüklüğünü arttırmaya başardık. 2012 sonunda 37 milyar dolarmış şimdi ise 88 milyar dolar. Arkasındaki ana faktör de emeklilik sistemi 2012’de 11 milyar dolarken bugün 26 milyar dolara gelmiş. Bir diğeri ise girişim sermayesi ve girişimci ekosistemi bence kritik şeylerden bir diğeri bu” diye konuştu.


Hibya Haber AjansıBu haber 263 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,006 µs