En Sıcak Konular

Nazlıaka: ''Siz bizle değil kaybolan veya refakatsiz kalan çocuklarla uğraşın!''

4 Mart 2023 13:55 tsi
Nazlıaka: ''Siz bizle değil kaybolan veya refakatsiz kalan çocuklarla uğraşın!'' Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın suç duyurusuna ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın suç duyurusuna ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Nazlıaka, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’a yönelik verdiği cevapta;  ''Anlaşılan Bakan Yanık’ı koltuğu kaybetme korkusu sarmış. Soruna odaklanmak yerine sorunu dile getirene yani bana odaklanmış. Hodri meydan! Siz bizle değil, kaybolan veya refakatsiz kalan çocuklarla uğraşın!'' dedi.

Aylin Nazlıaka' nın yapmış olduğu yazılı basın açıklamasının tam metni şöyle: 

CHP KADIN KOLLARI GENEL BAŞKANI AYLİN NAZLIAKA’NIN AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI’NIN SUÇ DUYURUSU HAKKINDA BASIN AÇIKLAMASI


Refakatsiz ve kayıp çocuklar, Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Genel Başkanı olarak şahsımın ve partimizin odaklandığı çok önemli ve hassas bir konudur. Depremin ilk gününden beri, çocukların yüksek yararını gözeterek bu konuda teyakkuza geçtik. Depremde kurtarılan refakatsiz çocukların Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na teslim edilmesi gerektiğini, medya ve sosyal medya kanalıyla defalarca duyurduk. Tarikat ve cemaatlere teslim edilen çocukların peşine düştük. Deprem sonrasında kaybolan çocukların bulunması için özel bir ekip kurduk. Meclis Grubumuz, çocuklarla ilgili iddiaların titizlikle incelenmesi için TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’na başvurdu. Başvurumuzda, kamuoyunda yer alan iddiaların araştırılması amacıyla komisyon bünyesinde kurulu Çocuk Hakları Alt Komisyonu’nu harekete geçmeye davet ettik. Kayıp çocukların bildirilmesi amacıyla 0312 207 41 31 hattımızı hayata geçirdik.

Bu süreçte, refakatsiz ve kayıp çocuklara “sayı” gözüyle bakan ve çelişkili açıklamalar yapan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ı istifaya davet ettim. Anlaşılan Bakan Yanık’ı koltuğu kaybetme korkusu sarmış. Soruna odaklanmak yerine sorunu dile getirene yani bana odaklanmış. Hodri meydan!

8 Şubat’ta kayıp çocuk olmadığını iddia eden Bakan, daha sonra yaptığı açıklamada yoğun bakımda olduğu gerekçesiyle kimliği tespit edilemeyen çocuklar olduğunu savundu. Depremin üzerinden neredeyse 1 ay geçmesine rağmen kimliklendirme işleminin tamamlanamadığını itiraf etti. Bu da yetmedi, bir skandala daha imza atarak, “Çocukların önemli bir kısmının sağlık kuruluşlarında olduğunu varsaydıklarını” belirtti. Bizim kaybedecek tek bir çocuğumuz dahi yokken, Bakan Yanık’ın “varsayan” açıklamalarının üzerine gittim.

Koordinasyon Sorumlusu olduğum Gaziantep’ten Sakarya’ya gönderilen 9 çocuğun peşine düştüm. Bu çocukların akıbetini her gün soruyor olmam Bakan Yanık’ı çok rahatsız etmiş olmalı ki Bakanlık, hakkımda suç duyurusunda bulundu.

Katıldığım bir televizyon programında reşit bir gence sehven “çocuk” dediğim için mal bulmuş mağribi gibi oldu ve beni hukuksuzlukla suçladı. Üstelik de bir sonraki televizyon programında hemen bu düzeltmeyi yapmama rağmen…

Sayın Yanık,

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda bakanlık koltuğunuzu verdiğiniz çocuğun koruma altında olduğunu ifşa ederek, Ramazan Ayı olduğu için küçük bir çocuğa çikolata ve çay ikram etmemekle övünerek zihniyetinizi ortaya koydunuz. Yaptıklarınız, yapacaklarınızın teminatı niteliğinde idi… Öyle de oldu. Çocuğun üstün yararını yok sayan zihniyetiniz ile bizimkini kıyaslayamazsınız!

Biz yasaları bilen ve uygulayanız. Çocuğun üstün yararını gözetenleriz!

Siz bizle değil, kaybolan veya refakatsiz kalan çocuklarla uğraşın!

Daha dün kimliği belirlenemeyen 81 çocuk olduğunu söylediniz. Onların kimlik tespitini yapın.

“Kaç kayıp çocuğumuz var? Bu çocukların yaşları, cinsiyetleri ve illere göre dağılımı nedir?” sorumuza yanıt verin.

“Kaç çocuğu ailelerine teslim ettiniz, ALO 183 hattına kaç kayıp ihbarı, kaç çocuk bulundu ihbarı gelmiştir? Kayıp çocuklarımız nerede? “ cevap verin!

Gaziantep’ten Sakarya’ya getirilen 9 çocuğun bir cemaat yurduna yerleştirildiği iddiasını doğrulayan Sakarya İl Müftüsü Hasan Başiş’in sözlerine açıklık getirin! Kurs görevlisi, “Çocukları Aile Bakanlığı götürdü” açıklaması yaptı fakat bu çocukların akıbeti hala belli değil. 9 çocuk nerede? Açıklayın!

Sayın Bakan,

Tek tesellim katıldığım televizyon programlarını izlediğinizi öğrenmemdir. O halde, o programlarda yaptığım İSTİFA EDİN çağrımızın gereğini yapın!

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.Bu haber 340 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  8,548 µs