En Sıcak Konular

Halide Nusret Zorlutuna’ya ait günlükler, mektuplar

28 Şubat 2023 14:09 tsi
Halide Nusret Zorlutuna’ya ait günlükler, mektuplar Halide Nusret Zorlutuna'nın özel arşivi 2002 yılında kız kardeşi öğretmen, hikâye, roman, radyo ve tiyatro oyunu yazarı İsmet Kür (1916-2003) tarafından Vakfa bağışlanmıştı.

Halide Nusret Zorlutuna’ya ait günlükler, mektuplar Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı’nda…

Kadın merkezli arşivcilik ve kütüphanecilik çalışmaları yapan, topladığı belgeler, oluşturduğu koleksiyonlar, yaptığı etkinlikler ve ürettiği yayınlarla kadın tarihi araştırmalarına, tarih yazımına katkı sağlayan Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı, yakın zamanda yaptığı belge sağlama çalışmasıyla şair, yazar ve öğretmen Halide Nusret Zorlutuna’nın (1901-1984) günlüklerini ve mektuplarını koleksiyonuna kazandırdı.

Bu sağlama çalışması ile Halide Nusret Zorlutuna'nın lise yıllarında okul arkadaşları tarafından kendisine hitaben yazılmış notları içeren hatıra defteri, 1930'lu yıllara ait günlüğü, 1924 yılında Edirne'de öğretmenlik yaptığı dönemde tuttuğu günlük ile kendisine ve eşi Aziz Bey'e gönderilen yüzlerce mektup, Vakfın kadın özel arşiv koleksiyonlarından Halide Nusret Zorlutuna Özel Arşivi’ne dâhil edildi.

Halide Nusret Zorlutuna'nın özel arşivi 2002 yılında kız kardeşi öğretmen, hikâye, roman, radyo ve tiyatro oyunu yazarı İsmet Kür (1916-2003) tarafından Vakfa bağışlanmıştı. 1925-2001 dönemini kapsayan ve 0,7 metre raf uzunluğundaki arşiv, Halide Nusret Zorlutuna’dan İsmet Kür'e gönderilen mektuplar, İsmet Kür adına düzenlenmiş teşekkür yazısı, Cumhurbaşkanı Celal Bayar ve Şûkufe Nihal'in de yer aldığı çeşitli fotoğraflar, birçok dergi ve gazetede Halide Nusret hakkında yayımlanmış haber ve yazıların kupürleri, notlar ve kartpostallardan oluşan Türkçe, eski harfli Türkçe ve Fransızca dillerinde çok sayıda belge içeriyor.

Yeni eklenen belgelerle daha da zenginleşen arşiv üzerinde envanter ve kataloglama çalışması devam ediyor. (http://kadineserleri.org/)
Bu haber 461 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,215 µs