En Sıcak Konular

CHP PM Üyesi Eren Erdem’e siyaset yasağı ve hapis istendi

20 Ocak 2023 09:49 tsi
CHP PM Üyesi Eren Erdem’e siyaset yasağı ve hapis istendi CHP Parti Meclisi Üyesi Eren Erdem'in Cumhurbaşkanına hakaret iddiasıyla yargılandığı davada savcı mütalaasını açıkladı.

CHP PM ÜYESİ Eren Erdem’e siyaset yasağı ve hapis istendi…

CHP Parti Meclisi Üyesi Eren Erdem'in Cumhurbaşkanına hakaret iddiasıyla yargılandığı davada savcı mütalaasını açıkladı. Savcı, Erdem için 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası talep etti. Erdem ceza alır ve cezası onanırsa TCK Madde 299/1 ve TCK Madde 299/2 ile 53. madde gereğince siyasi yasaklı hale gelecek.

CHP Parti Meclisi Üyesi Eren Erdem'in Ocak ayında sosyal medya hesabından yaptığı, "AKP Genel Başkanı ve Saray sosyetesi, milletin vergileriyle lüks ve şatafat içinde bir Saray hayatı sürerken, vergiyi veren millet yokluğa ve sefalete mahkum edildi. Saray sosyetesinin umrunda değil. Vatandaşı sadece halkçı iktidar düşünür.. Bu nedenle; #AçlıkEşittirRTE" şeklindeki paylaşımı nedeniyle soruşturma başlatılmıştı.

Erdem'in, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 299/1 ve 299/2 maddeleri gereği "Cumhurbaşkanına hakaret" ve "suçun alenen işlenmesi" nedeniyle İstanbul Anadolu adliyesinde 63. Asliye ceza mahkemesinde yargılandığı davada savcı bugün mütalaasını açıkladı.

Cumhuriyet Savcısı esas hakkındaki mütalaasında, Erdem'in paylaşımının TCK 299/1 ve 299/2 maddelerinde belirtilen "Cumhurbaşkanına alenen hakaret" suçunu işlediği iddiası üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma yürütüldüğü ve sanığın cezalandırılması istemi ile kamu davası açıldığını hatırlattı.

Mütalaada, "Söz konusu paylaşım, hukuki açıdan incelendiğinde Erdem'in beyan ettiği cümlelerin Cumhurbaşkanının şeref ve saygınlığına zarar verdiği, sosyal değerler konusunda kendisinin veya toplumun düşünce veya duyguları sarsıcı fiil veya sıfatlar istinat ettiği değerlendirilmiştir." diyen savcı Buna göre, " Paylaşımdaki isnatların tahkir edici özellik taşıdığı ağır eleştiri ve fikir özgürlüğünün sınırlarını aştığı anlaşılmıştır. Buna göre sanığın TCK 299/1, 53. maddeleri uyarınca cezalandırılmasına, paylaşımın aleni sayılan sosyal medya platformları üzerinden yapılması sebebiyle sanık hakkında TCK 299/2 maddesinin uygulanmasına karar verilmesi kamu adına talep ve mütalaa olunur" ifadelerini kullandı.

Erdem ise savunmasında şunları dile getirdi:

"Ben bir siyasetçiyim bu ülkede iki dönem milletvekilliği yaptım. Bu benim için çok büyük bir onurdur. Şu anda Türkiye Cumhuriyetinin en büyük ikinci partisinin CHP en üst karar organı olan parti meclis üyesiyim.

Bu tweet ile ben Türkiye'deki ekonomik gidişatı eleştirdim. tweet başında görüldüğü üzre AKP Genel Başkanı ifademi kullanmam şundan kaynaklanmaktadır; Yoksulluk ve açlık varsa bunun sorumlusu hükümet olduğu için bu şekilde ifade kullandım. Eğer biz, açlık ve yoksulluğun sebebi olan Erdoğan’a yönelik bu ifadeyi kullanamayacaksak, hepimiz bırakıp gidelim.

Ben müştekinin genel başkanlık görevi nedeniyle bu eleştiriyi yaptım. Cumhurbaşkanlığı makamına yönelik bir eleştiri değildir. Ben müştekiyi yürütme organının başı, yürütme organını yoksulluğun sebebi olarak gördüğüm için bu tweeti attım. Ben bu davasa suçun unsurlarının oluşmadığını düşünüyorum. Beraatimi talep ediyorum."

Erdem, yargılandığı bu davadan ceza alması ve cezanın onanması durumunda, TCK 299/1, 53. maddesi gereğince siyasi haklarından da mahrum kalacak.Bu haber 553 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,229 µs