En Sıcak Konular

Batı Trakya Türkleri müftülerini seçecek

1 Eylül 2022 11:12 tsi
Batı Trakya Türkleri müftülerini seçecek Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Hasan Küçük, 9 Eylül 2022 tarihinde gerçekleşecek Müftülük seçimlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Batı Trakya Türkleri müftülerini seçecek

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Hasan Küçük, 9 Eylül 2022 tarihinde gerçekleşecek Müftülük seçimlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Küçük'ün değerlendirmesi şöyle:

"İskeçe Müftüsü Ahmet Mete’nin 14 Temmuz 2022 tarihinde aramızdan ebediyete ayrılmış olmasıyla Müftülük makamının yeni temsilcisini belirlemek için Azınlık Danışma Kurulunun 29 Ağustos tarihli kararı ile 9 Eylül 2022 tarihinde seçim yapılacağı ilan edilmiştir.

Karara göre İskeçe’de ikamet eden Batı Trakya Türkleri camilerde kılınacak Cuma namazı saatlerinde yapılacak cemaat oylaması ile Müftü seçimini gerçekleştireceklerdir.

1923 tarihli Lozan Barış Antlaşmasına göre Batı Trakya Türk Azınlığı dini liderlerini kendi iradeleri ile seçme hakkına ve hürriyetine sahiptir. Türk azınlık 1985 yılına dek, 1913 Atina Anlaşması ve 1920 tarihli 2345 sayılı kanun gereği hür iradeleriyle seçtikleri Müftüler Yunanistan Devleti tarafından tanınmıştır.

1985 yılında Gümülcine Müftüsü Hüseyin Mustafa Efendi'nin ölümü ile Yunanistan hükümeti tarafından ilk defa Müftü tayin edilmeye başlanmıştır. Bu karar, azınlık olarak Batı Trakya’da yaşayan Türklerin ne rızası ne de görüşleri alınmadan gerçekleştirilmiştir. Aynı hava, aynı Türk azınlık, aynı coğrafya yerli yerinde ve hiçbir şey değişmemişken Yunanistan hükümetinin uygulamada yapmış olduğu bu değişiklik bugüne kadar hiç kimseyi tatmin edebilecek bir açıklama bulamamıştır. Kiliseye papaz atama yetkisi olmayan Yunanistan hükümeti, Türk azınlığa Müftü ataması elbette baskı ve inkâr politikasının ürünüdür. Bu nedenle, Müftülükler meselesi Batı Trakya Türk azınlığının en önemli sorunlarının başında yer almaktadır. Seçtiğin Müftünüzü tanımam demek, Lozan’ı tanımam demektir, Müftünüzü tanımam demek, Türk azınlığı tanımam demektir.

1990 yılından bu yana İskeçe ve Gümülcine vilayetlerinde Türk azınlık cemaatleri tarafından seçilen Müftüler Yunanistan hükümeti tarafından anlam verilemeyen bir şekilde tanınmasa da Batı Trakya Türkleri kendi Müftülerini azınlık olarak kendileri seçmeleri gerekmektedir.

Bu hususta Batı Trakya Türklerinin ulusal ve uluslararası alandaki meşru mücadelesi kesintisiz devam etmektedir.

9 Eylül 2022 tarihinde yapılacak seçimlerde İskeçe Müftülüğü kadrosunda görev yapmakta olan Mustafa Trampa ve Mustafa Kamo‘nun Müftülük için adaylıkları ilan edilmiştir. Müftülük makamının azınlığımız için ehemmiyeti herkesin malumudur. Elbette bu önemli makamı kimin temsil ettiği de çok önemlidir. Kimin Müftü olacağı İskeçeli hemşerilerimizin takdirinde olacaktır ve hepimiz bu seçim sonucunu demokratik doğal bir seçim sonucu olarak göreceğiz. Daha da önemlisi aynı demokratik anlayışı Yunanistan hükümetinin göstermesidir."

Genel Başkan Hasan Küçük, İskeçe’de yaşayan soydaşlarımıza 9 Eylül 2022 de gerçekleşecek olan seçimlere hür iradeleriyle katılmalarını, her türlü olabilecek provakatif eylemlere prim vermeden her zamanki asil duruşundan ödün vermemeleri şeklindeki temennilerini belirtti.


Hibya Haber AjansıBu haber 879 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,063 µs