En Sıcak Konular

Yabancı portföy çıkışı devam ediyor

3 Haziran 2022 09:13 tsi
Yabancı portföy çıkışı devam ediyor Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın haftalık açıkladığı verilere göre toplam döviz mevduatı 27 Mayıs haftasında parite etkisinden arındırılmış bazda 1,01 milyar azaldı.

Yabancı portföy çıkışı devam ediyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın haftalık açıkladığı verilere göre toplam döviz mevduatı 27 Mayıs haftasında parite etkisinden arındırılmış bazda 1,01 milyar azaldı. Bir önceki haftaya göre gerçek kişilerin döviz mevduatları 751 milyon dolar azalırken, tüzel kişilerin döviz mevduatları 262 milyon dolar azaldı.

27 Mayıs haftasında yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı arındırılmamış bazda ise 204 milyon dolar artarak 214,7 milyar dolara yükseldi. Yurt dışı yerleşikler Türkiye'deki varlıklarını ise satmaya devam etti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, 27 Mayıs haftasında yabancı yatırımcılar hisse senedi tarafında 41 milyon dolar, tahvil tarafında ise 55 milyon dolar net satış gerçekleştirdi. Böylece, yılın başından bu yana üretim 4,3 milyar dolara ulaştı. TCMB rezervleri geçen hafta toparlandı. Brüt rezervler 100,3 milyar dolardan 102,9 milyar dolara yükseldi. Net rezervler 12,2 milyar dolara yükseldi. Swaplar hariç net rezervler de eksi 52.4 milyar dolar oldu. 

Son haftalarda BİST’ten çıkışın büyük kısmı Garanti Bankası gönüllü çağrısından kaynaklanıyor. Ana ortak yabancı olmasına rağmen, gönüllü çağrı yoluyla alınan paylar yurtiçi takasta tutulduğu için yurt dışı çıkış olarak hesaplanmaktadır. Küresel riskten kaçışla birlikte, önümüzdeki haftalarda sınırlı da olsa dış çıkış devam edebilir.

Artan enflasyona rağmen mevcut para politikasının en azından bir süre daha değişmeyeceği görülmektedir. Önümüzdeki dönemde TL'nin opsiyon piyasasında zayıflama ihtimali güçlendi. Opsiyon traderları, dolar/TL'nin Eylül ayında yeniden rekor seviyeye ulaşma olasılığını %75 olarak fiyatlıyor. Bu olasılık Mayıs başında %40 olarak fiyatlandırılmıştı. Dolar/TL Aralık ayında 18,3633 ile rekor seviyeye ulaşmıştı. TCMB'nin para politikasında değişiklik olmayacağının sinyalini vermesiyle birlikte, Mayıs ayının başından itibaren liradaki kayıplar hızlandı. Lira, yılın başından bu yana %19 kayıpla en kötü performans gösteren gelişen piyasa para birimi oldu.

Mevcut seviyede dolarizasyon, rezerv kümülasyonu ve finansal istikrar odaklı KKM ürünündeki trendleri takip etmeye devam edeceğiz. Ayrıca bir DTH ve TL hesabı kırılımı yayınlanmamakla beraber, bu ayrımın Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın açıklamaları doğrultusunda %55 DTH’dan TL’ye çevrim, %45 direkt TL hesabı açılışı şeklinde olduğunu değerlendiriyoruz. Finansal dolarizasyon oranı 27 Mayıs haftası itibariyle %56,66 seviyesindedir, bir önceki hafta %55,42 olan orandan yükseliş görülmektedir. Bu oran geçen yılın benzer döneminde %55,3 seviyesindeydi. 

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber AjansıBu haber 807 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,936 µs