En Sıcak Konular

''Çin vaka sıfırlamadan vazgeçerse 1,6 milyon kişi Covid-19 sebebiyle ölebilir''

11 Mayıs 2022 21:12 tsi
''Çin vaka sıfırlamadan vazgeçerse 1,6 milyon kişi Covid-19 sebebiyle ölebilir'' Araştırmacılar, salgın önleme ve kontrolünü etkileyen üç unsurun bulunduğu görüşünde birleşiyor.

''Çin vaka sıfırlamadan vazgeçerse 1,6 milyon kişi Covid-19 nedeniyle ölebilir''

Çin’in Fudan Üniversitesi, Huashan Hastanesi, ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü ve Indiana Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından dün Nature Medicine dergisinde ortaklaşa yayınlanan bir model çalışmasında salgın önleme tedbirlerinin tamamen kaldırılmasından sadece altı ay sonra Omicron varyantı nedeniyle Çin’de yaklaşık 1,6 milyon kişinin hayatını kaybedeceği gösterildi.

Araştırmacılar, salgın önleme ve kontrolünü etkileyen üç unsurun bulunduğu görüşünde birleşiyor. Buna göre, ilk olarak aşılanma, özellikle 60 yaş üstü yaşlılar için aşılanması, ikinci olarak antiviral tedavi ve son olarak  okul ve işyerlerinin kapatılması dahil çeşitli farmakolojik olmayan müdahaleler salgın önleme ve kontrolünde son derece etkili sonuçlar sağlıyor.

Vaka sıfırlama politikasının yokluğundaki tablo endişe verici

Verilere göre, Çin’de Omicron’a karşı tüm tedbirler kaldırılırsa 112 milyondan fazla kişinin enfekte olacağı, 5,1 milyon kişinin hastaneye yatırılacağı, 2,7 milyon kişinin yoğun bakım ünitelerine kaldırılacağı ve yaklaşık 1,6 milyon kişinin öleceği tahmin ediliyor. Ölümlerin yaklaşık dörtte üçünü 60 yaş üzerindeki aşılanmamış yaşlıların oluşturacağı öngörülüyor.

Salgının zirvesinde ihtiyaç duyulan 1 milyon adet yoğun bakım yatağı, Çin’deki mevcut yoğun bakım yatak sayısının (64 bin adet) çok üzerinde.

Bunun yanı sıra, söz konusu tek bir önlem, Omicron varyantının etkisini mevsimsel gribin (Çin’de her yıl yaklaşık 88 bin kişi mevsimsel grip nedeniyle hayatını kaybediyor.) etkisinin altına indiremez. Ancak salgını önlemede çok yönlü yaklaşım, Omicron varyantının etkisini nispeten kabul edilebilir bir aralığa indirebilir.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, bugün düzenlenen basın toplantısında, Çin'in izlediği vaka sıfırlama politikasının ciddi hastalıkları olan yaşlıları ve kronik hastalıkları olan savunmasız grupları etkili bir şekilde koruduğunu ve Çin'in salgın önleme ve kontrol politikasının bazı ülkelerin yaptığı gibi virüse teslim olma politikasından önemli ölçüde farklı olduğunu açıkladı.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber AjansıBu haber 200 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,767 µs