En Sıcak Konular

Necip Fazıl eserleriyle AKM’de anılıyor

6 Mayıs 2022 14:17 tsi
 Necip Fazıl eserleriyle AKM’de anılıyor Türk edebiyatına iz bırakmayı başarmış; şair, romancı ve oyun yazarı Necip Fazıl Kısakürek 39. ölüm yıldönümünde tiyatro eserleriyle ve sergiyle Atatürk Kültür Merkezinde anılacak.

 Necip Fazıl eserleriyle AKM’de anılıyor

Türk edebiyatına iz bırakmayı başarmış; şair, romancı ve oyun yazarı Necip Fazıl Kısakürek 39. ölüm yıldönümünde tiyatro eserleriyle ve sergiyle Atatürk Kültür Merkezinde anılacak. 25 Mayıs 1983 yılında vefat eden Necip Fazıl’ın “Reis Bey” oyunu 14-15 Mayıs tarihlerinde, “Bir Adam Yaratmak” oyunu ise 17-18 Mayıs tarihlerinde AKM Tiyatro Salonunda izleyici ile buluşacak. “Bir Şiir Bir Hayat / Zindandan Mehmed’e Mektup” başlıklı sergi ise 13 Mayıs - 26 Mayıs tarihleri arasında AKM Çok Amaçlı Salonda ziyaretçileri ağırlayacak.

Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenen ve yönetmenliğini Özer Tuna’nın yaptığı Reis Bey, filmi ile de oldukça ses getiren bir eser olmuştu. Necip Fazıl’ın 1960 ihtilalinin ardından girdiği hapiste yazdığı oyunlardan biri olan Reis Bey oyununda görevinden hiç taviz vermeyen, yasalara son derece bağlı, kanun makinesi, taş kalpli bir ağır ceza reisinin vicdan muhasebesi anlatılıyor. 2 saat 5 dakika süren ve 2 perdeden oluşan oyun 2018 yılından bu yana Devlet Tiyatrolarında sahneleniyor. “Reis Bey” prömiyer yaptığı günden bugüne 167 temsil vererek 78 bin 725 tiyatro severle bir araya geldi.

Diyarbakır Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenen Bir Adam Yaratmak oyunu ise Necip Fazıl’ın 1937 yılında Zonguldak’ta bir maden ocağında yazdığı ve ilk olarak Muhsin Ertuğrul tarafından sahneye konulan eseri olarak biliniyor. Bir Adam Yaratmak, sonsuzlukla yarışa kalkan bir sanatçının, varlığın ve yok olmanın gerçekliğinin bilincinde olmasına rağmen, yok olmayı bir türlü kabullenemeyip insan hayatını derinlemesine anlatan psikolojik bir dramı konu ediniyor. Oyun 1 saat 40 dakika ve 2 perdeden oluşuyor. Eser Devlet Tiyatrolarında ilk kez 1994 yılında sahnelendi.

Necip Fazıl Kısakürek Kültür ve Araştırma Vakfı tarafından hazırlanan, Şeyma Kısakürek Sönmezocak’ın küratörlüğünü üstlendiği “Bir Şiir Bir Hayat / Zindandan Mehmed’e Mektup” başlıklı sergi 13-26 Mayıs tarihleri arasında AKM Çok Amaçlı Salonda ücretsiz olarak gezilebilecek. Adını Necip Fazıl’ı Toptaşı Cezaevi’nde yazdığı şiirinden alan sergi, ziyaretçilerine interaktif bir sergi deneyimi yaşatacak.

Hibya Haber AjansıBu haber 1,475 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,258 µs