En Sıcak Konular

Beykoz Üniversitesi’nden ‘Tebessüm’ ettiren etkinlik

18 Mart 2022 15:07 tsi
Beykoz Üniversitesi’nden ‘Tebessüm’ ettiren etkinlik Beykoz Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Programı öğrencileri ile Üsküdar Belediyesi Tebessüm Kahvesi şubelerinde çalışan Down sendromlu gençler bir araya geldikleri etkinlikle birlikte kurabiye hazırladılar.

Beykoz Üniversitesi’nden ‘Tebessüm’ ettiren etkinlik

Beykoz Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Programı öğrencileri ile Üsküdar Belediyesi Tebessüm Kahvesi şubelerinde çalışan Down sendromlu gençler bir araya geldikleri etkinlikle birlikte kurabiye hazırladılar. 21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü kapsamında gerçekleştirilen etkinlikte Down sendromlu gençler, serviste olduğu kadar mutfakta da başarılı olduklarını gösterdiler. Kurabiye hamurunu şekillendiren ekip ardından kurabiyeleri süsleyerek birbirlerine ve beraber çalıştıkları öğrencilere ikram ettiler. 

21 Mart haftasında tüm dünyada Down sendromuna dikkat çekmek için farkındalık çalışmaları yapılıyor. Down sendromuna karşı farkındalık oluşturmak isteyen Beykoz Üniversitesi de anlamlı bir projeye imza attı. 21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü kapsamında Beykoz Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Programı öğrencileri ile Üsküdar Belediyesi’nin tüm dünyada ses getiren projesi olan Tebessüm Kahvesi şubelerinde çalışan Down sendromlu gençler 17 Mart Perşembe günü Beykoz Üniversitesi Hazırlık Yerleşkesi Unlu Mamuller Mutfağı’nda bir araya geldi. 11 üniversite öğrencisi ve aynı sayıdaki Tebessüm Kahvesi şubelerinde servis personeli olarak çalışan Down sendromlu gençler birlikte kurabiye hazırladılar. 

Önce hamur sonra süsleme

Beykoz Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları öğrencileri Down sendromlu gençlerle birlikte ilk önce kurabiye hamurunu şekillendirdiler. Ardından kurabiyeleri süsleyen gençler, hazırladıkları kurabiyeleri birbirlerine ve beraber çalıştıkları öğrencilere ikram ettiler. Üsküdar Belediyesi Tebessüm Kahvesi’nde çalışan Down sendromlu gençler, yalnızca serviste değil aynı zamanda desteklendiğinde mutfakta ürettikleriyle de çok güzel işler başardıklarını gösterdiler.

Üniversite öğrencileriyle Down sendromlu gençlerden tatlı tarifler

Keyifli ve başarılı bir etkinlik geçirdiklerini belirten Beykoz Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bengisu Bayrak Shahmiri, şunları söyledi: “Down sendromlu gençlerin sosyal hayata ve iş hayatına katılmasını çok önemsiyoruz. Potansiyellerini ortaya çıkarabilmeleri onların hayata katılmalarını kolaylaştıracaktır. Bugün, öğrencilerimizle birlikte Down sendromlu gençlerin motor becerilerine de katkı sağlayacak dinamik bir etkinlik gerçekleştirdik, tatlı tarifler yaptık.  Bizlere ne kadar yetenekli olduklarını gösterdiler. Tebessüm Kahvesi’ni üniversitemizde misafir ettiğimiz için çok mutluyuz.” 

Dünyada ses getiren proje

Down sendromlu gençlerle çalışmanın heyecan verici olduğunu paylaşan Üsküdar Belediyesi Tebessüm Kahvesi Proje Koordinatörü Şermin Çoban sözlerine şöyle devam etti: “Tebessüm Kahvesi olarak amacımız Down sendromlu gençlerin var olan potansiyelini ortaya çıkararak geliştirmek, onları yetenekleri doğrultusunda yapabileceği bir işte eğitmek, ekonomik ve sosyal refahını sağlamanın yanında mesleki ve sosyal yaşam becerileri kazanmış, öz güven sahibi, üretime ve toplumsal yaşama tam katılım sağlayan birer genç olarak yetiştirmek. Bunu sağlamak için de eğitim uzmanımız ve Down sendromlu gençlerle doğru iletişim kurma teknikleri eğitimleri verdiğimiz çalışanlarımız ile gençlerimizin yanlarında oluyoruz. Böylece Down sendromlu gençlerimize rehberlik ediyor, destekliyor, takiplerini yapıyor ve organizasyonun yürütülmesini sağlıyoruz. Üsküdar Belediyesi’nin gerçekleştirdiği Tebessüm Kahvesi projesi tüm dünyada ses getiren bir projedir.”

 


Bu haber 74 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,965 µs