En Sıcak Konular

Bakan Akar, Kırgızistan Savunma Bakanı Bekbolotov İle Görüştü

1 Mart 2022 18:34 tsi
Bakan Akar, Kırgızistan Savunma Bakanı Bekbolotov İle Görüştü Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Kırgızistan Savunma Bakanı Tümg. Baktibek Bekbolotov, görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Bakan Akar, Kırgızistan Savunma Bakanı Bekbolotov ile görüştü

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Kırgızistan Savunma Bakanı Tümg. Baktibek Bekbolotov, görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, resmî davetlisi olarak Türkiye'ye gelen Kırgızistan Savunma Bakanı Tümgeneral Baktibek Bekbolotov'u Millî Savunma Bakanlığında askerî törenle karşıladı.

Tören Mangasını selamlamasının ardından Şeref Defteri'ni imzalayan Bakan Bekbolotov ile Bakan Akar önce baş başa görüştü ardından heyetler arası görüşmelere başkanlık etti.Türkiye ve Kırgızistan arasındaki Askerî ve Askerî Teknik İşbirliğine İlişkin Faaliyetlere Yönelik Yol Haritası'na imza atan Bakanlar Akar ve Bekbolotov daha sonra ortak basın toplantısı düzenledi."Değerli Kardeşim Baktibek" diye hitap ettiği Kırgız mevkidaşını Millî Savunma Bakanlığında ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek sözlerine başlayan Bakan Akar, "Son derece samimi, yapıcı, kapsamlı ve faydalı bir görüşme gerçekleştirdik. Görüşmelerde ikili ilişkilerimizi ve bölgesel konuları ayrıntılı bir şekilde görüşme fırsatı bulduk." diye konuştu.

Türkiye ve Kırgızistan arasındaki ortak değerlere, kültüre ve geçmişe dikkati çeken Bakan Akar, şunları söyledi:"Kırgızistan'ın istikrarı, güvenliği hem bizim hem de bölge için çok önemli. İlişkilerimiz kardeşlik temelinde hızla, kapsamlı ve istikrarlı şekilde gelişmektedir. Daha öncekilere ilaveten geçen Haziran ayında Sayın Cumhurbaşkanımız ile Sayın Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov'un ortaya koydukları Yüksek Düzeyi Stratejik İşbirliği Konseyi Çerçevesi’nde savunma ve güvenlik konularına yönelik çalışmaları bugün yol haritasını imzalayarak somut hâle getirdik. Türkiye ve Kırgızistan silahlı kuvvetlerinin sahip olduğu bilgi ve tecrübeleri paylaşmak suretiyle ikili ve askerî ilişkilerimizi daha kapsamlı hâle getirme ve geliştirme imkânına sahibiz. Teknik ve danışmanlık konularında bize ne düşerse kardeşlerimizle bunları paylaşmaya hazırız."Bakan Akar, güçlü Kırgızistan Silahlı Kuvvetlerinin yüksek teknolojiye sahip savunma sanayi tarafından desteklenmesine yönelik de katkı vermeye hazır olduklarını belirterek iki ülke arasında savunma sanayi alanında iş birliğinin geliştirilmesinin önemine vurgu yaptı. FETÖ ile mücadeleye de değinen Bakan Akar, "Sayın Bakan'a, değerli kardeşime de ifade ettik, gerekli girişimlerde bulunmak suretiyle gerekli tedbirleri alacaklar." diye konuştu.

Kırgızistan Savunma Bakanı Baktibek Bekbolotov

Kırgızistan Savunma Bakanı Tümgeneral Baktibek Bekbolotov ise kendine ve heyetine gösterilen misafirperverlikten duyduğu memnuniyeti dile getirerek konuşmasına başladı. Bakan Akar ile iki ülke arasında 5 senelik stratejik plana yönelik savunma ve güvenlik konularındaki yol haritasına imza attıklarını ifade eden Bekbolotov, "Görüşmelerimiz sırasında uluslararası askerî ve siyasi durumu da geniş şekilde değerlendirme fırsatı bulduk." diye konuştu.  İki ülke arasındaki savunma ve güvenlik alanlarındaki iş birliğini daha da geliştirme konusunda mutabık kaldıklarını aktaran Bakan Bekbolotov, "Türk Silahlı Kuvvetlerine başarılar diliyor, ilişkilerimizin gelişerek devam etmesini temenni ediyorum." dedi.


Hibya Haber AjansıBu haber 411 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,972 µs