En Sıcak Konular

KONAKLAMAK İSTEYEN HER 10 KİŞİDEN 1'İ KAMP ARAYIŞINDA

12 Şubat 2022 11:56 tsi
KONAKLAMAK İSTEYEN HER 10 KİŞİDEN 1'İ KAMP ARAYIŞINDA Dünyanın en büyük beş turizm fuarı arasında yer alan, 25. EMITT – Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı, 3. gününde de yerli ve yabancı binlerce ziyaretçinin yoğun ilgi odağı oldu.

Konaklamak isteyen her 10 kişiden 1’i “kamp” arayışında

Dünyanın en büyük beş turizm fuarı arasında yer alan, 25. EMITT - Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı, 3. gününde de yerli ve yabancı binlerce ziyaretçinin yoğun ilgi odağı oldu. Pandemi sürecinin etkisi ile alternatif tatil konseptleri ilgi gördü.

Tüm dünyadan katılımcıların, davetli tur operatörlerinin ve sektörün uzmanlarının sektörün küresel ve yerel gündem konularını tartıştığı Fuar’da; 26 ülke, dünyanın önemli turist çekim noktaları ve Türkiye’den 70’e yakın destinasyon tanıtılıyor. 55 ülkeden 200’e yakın davetli tur operatörünün yer aldığı fuar tüm hızıyla devam ediyor.Fuarın üçüncü gününde alternatif turizm rotaları odak noktası oldu. Akşam üstü programında yükselen trend olan doğayla uyumlu, kültürle dönüşen, sorumlu seyahat bilincini benimseyen, yeni dönem konaklama eğilimleri ile de müşterilere alternatifler sunan işletmeler Dr. Cem Kınay moderatörlüğünde bir araya geldi. Anatolity iş birliğindeki “Kitlesel Dönüşüm Yaratan Seyahat Manifestosu: Ulaşım, Konaklama ve İletişim Trendleri Üzerine” başlıklı konferansta, Tatilsepeti Genel Müdürü Koray Küçükyılmaz, Ulusal Kamp ve Karavan Federasyonu Başkanı Leyla Özdağ, Accor Otelleri Türkiye İş Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Onur Kurç, Longosphere Glamping CEO’su Yiğit Küçükkınay konferansta konuşmacı olarak yer aldı.Pandeminin hızlandırdığı dönüşümün seyahat trendlerinde de çok önemli değişikliklere neden olduğunu belirten Tatilsepeti Genel Müdürü Koray Küçükyılmaz, bu dönüşümle önümüzdeki 5 ila 10 yılda gerçekleşmesi beklenen trendlerin öne çekildiğini, böylece yeni ürünlerin hayatımıza girişinin hızlandığını söyledi.

 10 Kişiden 1’i “Kamp” peşinde

“Misafirlerin yaptığı aramaları, büyük arama motorlarının içindeki tercihlerini inceliyoruz. Bugün, her şey dahil oteller konaklama amaçlı arama hacminin yüzde 50’sini oluşturuyor. Eskiden yüzde 80 ile 90 seviyesindeydi. Şimdi yüzde 50’ler seviyesinde. Ev kiralamak hayatımıza giren bir yenilik oldu. Toplam arama hacminin yüzde 14’ünü ev kiralamalar oluşturuyor. Kamp hizmeti sunan tesislerde gerçekten büyük gelişme var,” sözleri ile tatil tercihlerinde rakamları paylaşan Küçükyılmaz, sözlerine şöyle devam etti: “Konaklama için arama yapan bireylerin yüzde 10’u kamp alanlarını ile ilgili arama yapıyor. Bunların haricinde Bungalow’u ayrı bir statü olarak görüyoruz. Yüzde 6’lık bir arama payına hakim. Z jenerasyonu, diğer jenerasyonlara bir şekilde etki etmiş durumda. Pandeminin etkisi bu konuda çok ciddi hızlandırdı.”Koray, ilerleyen yıllarda turizmde yeni deneyimler yaratanların, yeni deneyimlere öncülük edenlerin büyüyeceği bir tatil sektörü ile karşılaşacağımızı ekledi.

 “Karavancılık, insanların yardımlaşma ve özgürleşme alanıdır”

Turizmin içerisinde yaşanan değişimin herkes tarafından fark edildiğini belirten Ulusal Kamp ve Karavan Federasyonu Başkanı Leyla Özdağ, yıllardır federasyon olarak yaptıkları farkındalık çalışmalarını takiben pandemi ile birlikte son 2 yılda hemen herkesin karavan turizmini konuşur olduğunu dikkat çekti. Özdağ, sözlerine şöyle devam etti: “Bireysel turizmin konuşulmadığı bir masa yok artık. Kişilerin bu meraklarına ek olarak turizm tesislerinin de kendi içlerinde kamp alanı yapmakla ilgili yatırımları araştırdığını görüyor ve Federasyon olarak tesislere yardımcı olmaya çalışıyoruz. Karavan turizminin diğer turizm alanlarından neyinin iyi olduğunu anlatmak gerekir.”Özdağ, kalabalık şehirde stresli bir hayatın ardından insanların doğa ile buluştuğu, doğa dostu olduğu, sosyalleştiği alanın karavancılık olduğuna dikkat çekerken, karavancılığın insanların birbirleri ile yardımlaşma ve özgürleşme alanları olduğunun altını çizdi.

Accor’dan Yeni Segmentasyon: Lifestyle Otel

Accor Otelleri Türkiye İş Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Onur Kurç, müşteri beklentilerinin sık bir biçimde ölçümlediklerini, böylece farklı kültürlerden kaynaklanan seyahat beklentilerinin Accor’u yeni markalar ile birleştirmeye ya da yeni markalar yaratmaya teşvik ettiğini belirtti. “Bu anlamda lifestyle otel adı altında yeni bir kategori oluşturduk. Lifestyle oteller önemli bir trend. Dizayn olarak öne çıkmış daha farklı bir segment. Hem yeme-içme kültürü olarak daha farklı bir seviyede hem de dizayn olarak farklı bir konumlandırmaya sahip,” sözleri ile yeni ürünlerini detaylandıran Kurç, otel odalarının konfor anlamında eski ve yeni ayrımlarına dikkat çekti. Kurç, sözlerine şöyle devam etti: “Eskiden otel odaları cennetti. Artık hepimizin yatak odası otel odalarından daha konforlu ve lüks hale geldi. Dolayısıyla otellerde çok daha farklı dizayn elementleri, deneyimler sunmamız gerekiyor. Bu bize oteli çekim merkezi haline getirebilirsin. Müşteri beklenti ve ihtiyaçlarına göre yeni kategori yaratıp, o segmentlere göre yatırım yapmamız gerekiyor. Otel; yatırımı yaptığınız zaman 40 yıl devam edecek ancak 10 yılda bir yenilemeniz gereken bir yatırımdır.”

Otel konforunda çadır deneyimi

Kampın bir yaşam tarzı olduğunu, kamp severler için hayatın da bu doğrultuda organize olduğunu belirten Longosphere Glamping CEO’su Yiğit Küçükkınay, bu alanda kamp deneyimi sunan, konforlu bir kamp imkânı yaratan bir tesis inşa ettiklerini ifade etti: “Kamp yaşam tarzıdır. Diğer yandan da deneyimlenmek istenen bir eylemdir. Bunu bir şekilde somutlaştırdığımız bir tesis yaptık. Bu tesiste bir çadırda kalıyorsunuz. Kliması, duşu, yatağı, yani konforu olan bir yer ama ağaçların içinde uyuyorsunuz. Restoran var, macera alanı var. Tatil köyünün sunduklarını bir kamp konseptinde sunuyoruz. Bunu tasarlamaya başladığımız zaman pandemi yoktu. Bu süreçte dünya, doğa ile entegre olmaya gidiyordu. Pandemi de onu hızlandırdı. Bu tesiste Bungalow’lardan farklı olarak deneyim merkezi sunuyoruz. Doğanın içerisinde ve lüks çadırlarda sunuyoruz.”Üçüncü günün son konferansında ise TGA Ürün Pazarlama Direktörü Ceylan Şensoy, GoTürkiye platformu hakkında bilgi verdi. 

GoTürkiye platformunun Türkiye’nin tanıtımında önemli bir desteği olduğunu belirten Şensoy, “GoTürkiye markası altında Türkiye’nin coğrafi, kültürel, tarihsel, gastronomik değerlerinin markalaşmasını sağlıyoruz. Bu markalaştırmayı yaparken çeşitli platformlar kullanıyoruz. 1 Ocak 2020’de yola çıktığımızda bütün ürünlerimizi, destinasyonu, ülkeyi bir yerde bütün bilgiyi toplamamız gerekiyordu. Bu amaçla yola çıkarak en son teknoloji altyapısına sahip GoTürkiye platformunu oluşturduk.” dedi. Son olarak Şensoy, önemli bir başarıya imza atarak toplamda 93 milyon tekil kullanıcıya ulaştıklarını belirtti.      


Hibya Haber Ajansı


Bu haber 1,858 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,018 µs