En Sıcak Konular

BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ'NE YATAY GEÇİŞ SÜRECİ BAŞLADI

14 Ocak 2022 14:16 tsi
BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ'NE YATAY GEÇİŞ SÜRECİ BAŞLADI Beykoz Üniversitesi’ne 2021-2022 bahar yarıyılı yatay geçiş başvuruları başladı.

Beykoz Üniversitesi'ne yatay geçiş süreci başladı

Beykoz Üniversitesi’ne 2021-2022 bahar yarıyılı yatay geçiş başvuruları başladı. Başvurular 16 Şubat’a kadar devam edecek. Güçlü akademik kadrosu, uygulamalı ve kişiye özel programları ile yüz yüze ve uzaktan eğitimde başarısını kanıtlayan Beykoz Üniversitesi’ne geçmek isteyen öğrenciler başvurularını online olarak yapabilecek. 23 Şubat’ta sonuçların ilan edilmesinin ardından kesin kayıtlar 24 ve 25 Şubat’ta gerçekleştirilecek. Bahar yarıyılında Beykoz Üniversitesi’ne geçiş yapmak isteyen öğrencilere, yüzde 50 indirimli programlarda yatay geçişe özel ek yüzde 25 burs imkânı da sunuluyor. Başka bir yükseköğretim kurumunda öğrenim gören öğrenciler, Beykoz Üniversitesi’ne iki farklı yöntemle yatay geçiş yapabilecekler.


Merkezi yerleştirme puanına göre geçiş yapılabilir


Beykoz Üniversitesi’ne geçiş yapmak isteyen öğrenciler iki farklı yöntemle yatay geçiş yapabilecekler. Bunlardan bir tanesi ‘merkezi yerleştirme puanına’ göre diğeri ise ‘genel not ortalamasına’ göre. Merkezi yerleştirme puanına göre yapılan başvurularda lisans veya önlisans öğrencilerinin kayıtlı oldukları programdaki başarı koşullarına bakılmadan, yerleştiği yıl aldıkları LYS/YGS/TYT/DGS puanlarına bakılıyor. Bu yöntemle geçişe, Türkiye’deki Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan yükseköğretim kurumlarına kayıt yaptırmış adaylar başvuru yapabiliyorlar. Ancak yurt dışındaki diğer yükseköğretim kurumlarına kayıt yaptırmış adaylar başvuru yapamıyorlar. Öğrenciler kaydoldukları yıldaki merkezi yerleştirme puanlarıyla geçmek istedikleri yükseköğretim programlarının merkezi yerleştirme puanını sağlamaları şartıyla önlisans veya lisans programlarının hazırlık sınıfı, ara sınıfları ve son sınıfı dahil olmak üzere geçiş yapabiliyorlar. Başarı sıralaması şartı getirilen Mühendislik, Mimarlık programları için aranan başarı sırasının sağlanması da gerekiyor. 

Genel not ortalamasıyla geçiş de mümkün

Genel not ortalamasına göre yatay geçiş yapmak isteyenlerin ise önlisans programlarında kayıtlı olması, genel not ortalamasının 100 üzerinden en az 60 veya 4 üzerinden en az 2,29 olması gerekiyor. Uzaktan öğretimden, uzaktan öğretim diploma programlarına yatay geçiş yapılabiliyor. Ancak, uzaktan öğretimden örgün öğretim programlarına geçiş yapılabilmesi için, öğrencinin öğrenim görmekte olduğu programdaki genel not ortalamasının 4 üzerinden 3,15 veya üzeri olması veya kaydolduğu yıldaki merkezi yerleştirme puanının, geçmek istediği diploma programının o yılki taban puanına eşit veya yüksek olması gerekiyor. Örgün öğretim diploma programlarından uzaktan eğitim veren diploma programlarına yatay geçiş yapılabiliyor.


Sektörde öncelikli olarak istihdam edilen mezunlar yetiştiriyor


Güçlü akademik kadrosuyla öğrencilerini hem mesleğe hem hayata hazırlayan Beykoz Üniversitesi, özgün eğitim-öğretim modeli ile fark yaratmayı sürdürüyor. Mezunlarının sektörlerde tercih edilen ve öncelikli olarak istihdam edilen mezunlar olmasını hedefleyen üniversite iş deneyimi elde etmek isteyen öğrencilerine, önlisansta 3+1, lisans programlarında ise 7+1 modeli ile bu şansı veriyor. Beykoz Üniversitesi’nde öğrenciler lisans eğitimlerinde 7 dönem okulda, bir dönem işyerinde, önlisansta ise 3 dönem okulda bir dönem işyerinde olmayı ifade eden 7+1, 3+1 modelleri ile öğrenim görüyor, yapılan bir dönemlik staj üniversitenin Kariyer Merkezi tarafından da takip ediliyor. Ayrıca üniversite, öğrencilerine iş dünyasının ihtiyaç duyduğu temel ve yönetsel yetkinlikleri 14 Yetkinlik Geliştirme Programı ile kazandırmayı hedefliyor.

Sonuçlar 23 Şubat’ta açıklanacak


Beykoz Üniversitesi’ne yatay geçiş için 16 Şubat’a kadar yapılan başvuruların değerlendirmeleri, 17-22 Şubat tarihleri arasında yapılacak. Yatay geçiş talebinde bulunan aday öğrencilerin başvuruları değerlendirildikten sonra sonuçlar, 23 Şubat’ta üniversitenin web sitesinde ilan edilecek. Yatay geçiş başvurusu kabul edilen adaylar, 24-25 Şubat tarihleri arasında kesin kayıt işlemlerini tamamlayacak. Üniversite, yedek listenin kayıt işlemlerini ise 28 Şubat-1 Mart tarihleri arasında gerçekleştirecek. 

Beykoz Üniversitesi’nin yatay geçiş başvuru belgeleri ve kayıt tarihleri ilgili ayrıntılı bilgiye https://www.beykoz.edu.tr/icerik/1562-yatay-gecis adresinden ulaşılabilecek.Bu haber 242 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,593 µs