En Sıcak Konular

TÜRK OCAKLARI: ''AYASOFYA'NIN CAMİYE ÇEVRİLMESİNİ ALKIŞLIYORUZ''

12 Temmuz 2020 22:48 tsi
TÜRK OCAKLARI: ''AYASOFYA'NIN CAMİYE ÇEVRİLMESİNİ ALKIŞLIYORUZ'' Ayasofya'nın tekrar camiye çevrilmesiyle ilgili, Türk Ocakları Genel Merkezi'nden yapılan açıklamada: ''Ayasofya bizlere bir emanettir; o emaneti, İstanbul Fatihi'nin vasiyeti ve ufku istikametinde korumak ve gelecek kuşaklara devretmek, bizim için namus

 İşte o açıklama:

DANIŞTAYIN AYASOFYA KARARI HAKKINDA

Ayasofya'nın, Ebulfeth Sultan Mehmed Han'ın Vakfiyesinin gereği olarak tekrar camiye çevrilmesi hakkındaki “Danıştay Kararı”nı alkışlıyoruz.

Öncelikle belirtelim ki, tarihî mirası gündelik siyasi tartışmaların dışında değerlendirmek, doğru olandır. 1934'te, dönemin şartlarında alınan karar üzerinden Cumhuriyet'in kurucusu ve İstanbul'un kurtarıcısı Gazi Mustafa Kemal Paşa'nın eleştirilmesi kesinlikle tasvip edilemez.

Bugün Türkiye'yi, Ayasofya'nın yeniden cami olması dolayısıyla eleştiren devletlere ve uluslararası kuruluşlara hatırlatırız ki, Türk Devleti bağımsız ve egemen bir devlettir. Kendi topraklarındaki, dünya mirası sayılan değerlere sahip çıkmayı bilir.

Ayasofya bizlere bir emanettir; o emaneti, İstanbul Fatihi'nin vasiyeti ve ufku istikametinde korumak ve gelecek kuşaklara devretmek, bizim için namus borcudur.

Türk milletine karşı tarihî korku ve nefretlerini gizlemekte zorlananlara, kendimizi beğendirmek mecburiyetinde değiliz. Bize düşen, tıpkı Fatih gibi, cihanşümul bir bakış açısı ile ülkemizi ve milletimizi yükseltmeye çalışmaktır. Ayasofya'nın tekrar cami olması, manevi açıdan çok değerlidir. Ama asıl önemli olan, bu maneviyata layık bir şekilde dünyadaki güç ve itibarımızı arttırmaktır.

Ayasofya Camii'nin tekrar hizmete girmesinin hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Allah'tan dileriz.

TÜRK OCAKLARI GENEL MERKEZİ

 

KAYNAK: https://www.turkocaklari.org.tr/basin-aciklamalari/danistayin-ayasofya-karari-hakkinda-10063Bu haber 18,516 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,531 µs