En Sıcak Konular

İŞ YERİ KİRACILARI DİKKAT!

22 Mayıs 2020 23:35 tsi
İŞ YERİ KİRACILARI DİKKAT! Salgın döneminde atılan normalleşme adımları kapsamında alışveriş merkezlerinin açılmasıyla birlikte yeni bir tartışma konusu daha gündeme geldi.

İŞ YERİ KİRACILARI DİKKAT!

AVM KİRALARINDA KRİTİK TARİH 1 TEMMUZ!

Salgın döneminde atılan normalleşme adımları kapsamında alışveriş merkezlerinin açılmasıyla birlikte yeni bir tartışma konusu daha gündeme geldi. Avm’lerdeki kiracılar, sözleşmelerde yer alan ve kendilerini zor durumda bırakan “zamanında ödenemeyen kiralar” konusuyla ilgili belirsizlik içinde. Ancak, 2012’deki kanunda yer alan ve konut kiralarında uygulanan kiracıları koruyan maddeler 1 Temmuz itibariyle iş yeri kiraları için de geçerli olacak.

Kiracıları ev sahipleri karşısında koruma amacıyla 2012’de kanunla getirilen bazı kurallar, konut kiralarında uygulanırken kiracıları ticaretle uğraşan işyerlerinde uygulanmıyordu.

Sekiz yıl ertelenen bu koruyucu haklardan, özellikle AVM’lerdeki işyeri kiracıları  yararlandırılmamıştı.

İş yeri kiracıları için 1 Temmuz’un önemli bir tarih olduğunu belirten Sözleşme Hukuku Uzmanı Doç. Dr. Umut Yeniocak “2012’de yapılan kanun değişikliğiyle, konut kiralarında kiracıları zor durumda bırakan maddeler geçersiz hâle getirilmişti.  İş yeri kiralarında uygulanmayan bu değişiklikler, 1 Temmuz 2020 itibariyle artık iş yerleri için de geçerli olacak.  Yeni bir erteleme yapılmazsa, bu tarih itibariyle AVM’ler başta olmak üzere, kiracısı tacir olan işyeri kiralarında da kiracının elini güçlendiren bu kurallar uygulanmaya başlayacak” diyor.

İŞTE 1 TEMMUZ’DA GEÇERLİ OLACAK HAKLAR:

Hemen her kira sözleşmesinde yer alan, “Kiracı, bir kira bedelini zamanında ödemezse kalan ayların tamamının kirasını peşin olarak ödemek zorundadır” anlamına gelen sözleşme maddeleri, bugün itibarıyla AVM kiracıları başta olmak üzere, kiracısı ticaretle uğraşan kira sözleşmelerinde uygulanabilmekte. Ancak, ödeme güçlüğü çeken kiracıları zor durumda bırakan bu sözleşme maddeleri 1 Temmuz’dan itibaren kanun gereği geçersiz olacak. 

Aynı şekilde, birçok işyeri kira sözleşmesinde yer alan “Kiracı kira bedelini zamanında ödemezse şu kadar cezai şart öder” anlamına gelen maddeler de, bugün uygulanabilirken 1 Temmuz itibariyle geçersiz olacak.



Bu haber 1,556 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.




  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,492 µs