En Sıcak Konular

MOBİLYACILAR KİRA DESTEĞİ İÇİN YASA BEKLİYOR

22 Nisan 2020 14:28 tsi
MOBİLYACILAR KİRA DESTEĞİ İÇİN YASA BEKLİYOR Mobilya sektörünün temsilcileri, mağaza giderlerinin aynı kaldığı ancak kapıdan müşterilerin giremediği şu günlerde kira indirimi konusunda devletin yasa çıkarmasını talep ediyor.

MOSDER: Mobilyacılar kira desteği için yasa çıkmasını istiyor

Korona virüs salgının nedeniyle zor günler geçiren sektörlerin biri olan mobilya sektörünün temsilcileri, mağaza giderlerinin aynı kaldığı ancak kapıdan müşterilerin giremediği şu günlerde kira indirimi konusunda devletin yasa çıkarmasını talep ediyor.

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Balcı, bu süreçte ekonomik anlamda zarar gören mağazalar için tek çözümün kapıya kilit vurmak olmaması gerektiğini belirtirken, “İç pazarda yüzde 80 oranında satışlarda daralma gözlemlenmektedir. Sektörümüzde bazı mobilya markalarımızın mağazalarında ise geçici süre ile faaliyetlere ara verilmiştir. Mağazaları açık olan firmalar için de durum çok farklı değildir. Çünkü satışlarda ciddi oranda düşüş görülürken kira ve mağaza giderlerinde azalma olmamıştır. Başta; vergiler, kira giderleri, elektrik, su, telefon, doğalgaz ve internet gibi faturalar ile bina aidatı, temizlik giderleri, çalışan personelin yemek ve yol giderleri, güvenlik ve sigortacılık giderleri gibi sabit giderler sektörümüzün perakende ayağında olan giderlerdir. Aynı kalan giderlere karşı mağaza satış gelirleri azalınca bazı esnaflarımız kepenk indirmeye kadar gitmek zorunda kalacaklardır. Ancak biz çözümün mağaza kapatmaktan geçmediğini düşünüyoruz. Burada mal sahiplerine de çok iş düşmektedir. Bir mağazanın boşta kalması ve yeniden başka birine kiralanması bu dönemde zaten oldukça zordur. Biz diyoruz ki; bu süreçte mal sahipleri de elini taşın altına koysun. Boş mülkten kira geliri alamayacağına göre, en azından birlik ve beraberlik mesajları verdiğimiz bu zor günlerde, yüzde 50 oranında bir indirimine giderek kira konusunda gerçekten mağazacılarımızın yanında olmalarını bekliyoruz” dedi.

Mustafa Balcı ayrıca, “Yüzbinlerce kişiye istihdam sağlayan sektörümüzün mağazacılık operasyonunun daha çok olumsuz etkilenmemesi için kira sözleşmeleri konusunun tekrar gündeme gelmesi gerektiğini düşünüyoruz ve bu konuda devletimizin bir yasa çıkartmasının sektörümüz adına can suyu olacağına inanıyoruz” dedi.

 “Mağazacılara kira desteği sağlanmalı!

Gelinen noktada iş yeri kira sözleşmelerinde bir iyileştirme yapılması mağazalarımızı ve mağaza istihdamını korumak adına zorunlu bir ihtiyaç haline gelmiştir diye belirten Mustafa Balcı, “Yalnızca MOSDER çatısı altında olan üye mobilya markalarımızın yurt içinde franchise bayileri, kendi mağazaları ve corner satış noktaları olmak üzere 5000’in üzerinde mağazası bulunmaktadır. Türkiye genelinde ise hem büyük ölçekli hem de lokalde binlerce mobilya mağazası bulunmaktadır. İş yeri sahiplerinin mevcut süreci kapsayacak şekilde kiracılarına yüzde 50 oranında indirim sağlayabilecek bir pakete ihtiyacımız vardır. Bu konuda da devletimizden yeni bir destek paketi açıklamasını bekliyoruz. Bankaların da kredi tutumları konusunda daha yapıcı olmaları gereken bu günlerde faizlerin de durdurulması gerektiğini öneriyoruz“ diye ifade etti.Bu haber 824 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,002 µs