En Sıcak Konular

ÜNLÜ İNGİLİZCE ÖĞRENME UYGULAMASI TÜRKİYE PAZARINA GİRDİ

8 Nisan 2020 00:35 tsi
ÜNLÜ İNGİLİZCE ÖĞRENME UYGULAMASI TÜRKİYE PAZARINA GİRDİ Ana dili İngilizce olmayan 100 ülke arasında gerçekleştirilen İngilizce yeterlilik sıralamasına göre, Türkiye Avrupa’da sondan ikinci, araştırma dahilindeki ülkeler arasında ise 79. sırada yer alıyor.

Dünyaca ünlü İngilizce öğrenme uygulaması Türkiye pazarına girdi

Türkiye, ortaokul ve lise döneminde toplam 9 yıl İngilizce eğitim verilmesine rağmen İngilizce bilgisinde dünya genelinde ‘çok düşük yeterlilik’ kategorisinde yer alıyor. Bu tablo karşısında harekete geçen dünyaca ünlü İngilizce öğrenme uygulaması, koronavirüs sebebiyle eve kapanan Türkiye’nin bu süreci İngilizce açısından verimli değerlendirebilmesi için Türkiye pazarına adım attı.

İSTANBUL, 6 Nisan 2020 /B2Press/ - EF Education First tarafından ana dili İngilizce olmayan 100 ülke arasında gerçekleştirilen İngilizce yeterlilik sıralamasına göre, Türkiye Avrupa’da sondan ikinci, araştırma dahilindeki ülkeler arasında ise 79. sırada yer alıyor. Son 5 yıldır İngilizce endeksi “çok düşük yeterlilik” bandında seyreden Türkiye için önemli bir hamle ise Rusya merkezli dünyaca ünlü İngilizce öğrenme uygulaması Simpler’dan geldi. Bugüne kadar 10 dilde 24 ülkede 5 milyondan fazla kişinin İngilizce öğrenmesine yardımcı olan Simpler, koronavirüs (covid-19) salgını sebebiyle evde geçirilen süre artınca Türkiye pazarına adım attı. Uygulama, Türkiye’nin İngilizce yetkinlik düzeyini artırarak çok düşük yeterlilik kategorisinden çıkmasını hedefliyor.

İhtiyaca yönelik eğitim modeli sunuyor 

Türkiye’nin İngilizcede gösterdiği düşük performansı artırmak için sosyal izolasyon döneminin önemli bir fırsat olarak değerlendirilebileceğini belirten Simpler Ürün Direktörü Dmitry Garnik, dil öğrenme uygulamalarının bu süreçteki etkisine dikkat çekti. Garnik, “Yabancı dile önem verilen ve öğrencilere 9 yıl boyunca zorunlu İngilizce eğitimi sunulan Türkiye’de yeterlik düzeyinin bu denli düşük olması hayli üzücü. Bunun sebeplerini araştırırken akıllı telefonlarından İngilizce öğrenmek isteyen Türkler için anlatımları ve örnekleri yerelleştirebilen, dil bilgisi kurallarını anlaşılır hale getiren ve kelime dağarcığını dikkate alan bir kaynak olmadığını gördük. Böylece eğitimi oyunlaştıran, seviyeyi kullanıcının değil Simpler testinin belirlediği ve geliştirilmesi gereken konulara ilişkin egzersizlerin yer aldığı uygulamamızı Türkiye pazarına açma kararı aldık. Uygulamanın korona virüs sebebiyle evde zaman geçiren Türkiye için bir motivasyon olmasını umuyoruz” dedi.

Türkiye’nin İngilizcesi önümüzdeki 3 yıl içerisinde kademe atlayabilir

Türkiye pazarındaki hedeflerinin, ülkenin 2014 yılından bu yana çok düşük yeterlilik bandında yer alan, İngilizce seviyesini bir üst kademeye çıkarmak olduğunu ifade eden Dmitry Garnik, “Hem kişisel gelişimde hem de akademik ve profesyonel yaşamda önemli bir yeri olan yabancı dil, her bireyin en azından sağlıklı bir iletişim kuracak düzeyde bilmesi durumunda ülkeler için de ciddi avantajlar sağlıyor. İngilizce konuşma yeteneği, pek çok ülke gibi Türkiye için de yeni çalışma alanları, iş ve networking imkanları doğurabilir. Bunun içinse seviyenin yükselmesi ve bilgi dağarcığının belli bir niteliğe ulaşması gerekiyor. Simpler olarak, kullanıcıların şikayet ve beklentileri doğrultusunda girdiğimiz Türkiye’nin, sunduğumuz modelin bilinçli kullanımına paralel olarak önümüzdeki 3 yıl içerisinde İngilizce yeterliliğini bir üst kademeye ulaştırmasını hedefliyoruz” şeklinde konuştu. Bu haber 727 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,979 µs