En Sıcak Konular

''DEVLET CUMHURBAŞKANLIĞI' NDAN İBARET DEĞİLDİR''

3 Nisan 2020 00:13 tsi
''DEVLET CUMHURBAŞKANLIĞI' NDAN İBARET DEĞİLDİR'' Milli Düşünce Merkezi’nden güncel gelişmeler hakkında yapılan açıklama…

Hayır Sayın Cumhurbaşkanı! Devlet, Cumhurbaşkanlığı’ndan İbaret Değildir

Milli Düşünce Merkezi’nden güncel gelişmeler hakkında yapılan açıklama…

Cumhurbaşkanı Erdoğan belediyelerin açtığı bağış kampanyasından söz ederken aynen şu cümleleri kullanmıştır:

“Devlet içinde devlet olmanın anlamı yoktur. Bu bakımdan da şu anda bütün bu kampanyalar sadece devletimizin yani Cumhurbaşkanlığı makamının açıklamış olduğu birimler tarafından yürütülmektedir.”

Bu beyanda geçen, “Devletimizin yani Cumhurbaşkanlığı makamının” söylemi ciddi bir yanlışı içermektedir. Daha önce sarf edilen “İngiltere, Almanya, Fransa ve şahsım, dörtlü zirve yaptık” ifadesi ile NATO Genel Sekreterliği’nin çağrısı üzerine Türkiye Cumhuriyeti adına, Kovid-19’la mücadele için İtalya ve İspanya’ya gönderilen hibe kolilerine “Türkiye Cumhuriyeti Başkanlığı” ibaresinin yazılması birlikte düşünüldüğünde, karşımıza çok anlamlı bir mana kayması çıkmaktadır.

Böyle bir anlayış Türk devlet felsefesine uymadığı gibi Türk Milletinin egemenliği ve anayasamızla bağdaşmaz.

Unutmayalım ki, “Devlet, milletin örgütlenmiş hâlidir.” Ve devlet örgütü içinde birçok kurum vardır. Türkiye Büyük Millet Meclisi, yargı organları, bakanlıklar, üniversiteler, belediyeler gibi. Bütün bu kurum ve kuruluşlar devleti meydana getirir. Sadece Cumhurbaşkanlığını devlet olarak görmek, devletin diğer organlarını ve büyük teşkilatını yok saymak demektir ki, bu asla kabul edilemez. Bu bakımdan Cumhurbaşkanlığı devlettir demenin bir dil sürçmesi olduğunu ümit ediyoruz.

Bu anlama gelebilecek söylem ve davranışlar “Acaba biz hangi rejim ve kimlik altında yaşıyoruz?” sorusunu uyandırmaktadır. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı bu söylemlerini düzeltmeye ve kamuoyunda uyanan kaygıları gidermeye davet ediyoruz.

Birçok tehdit ve tehlikelerle karşı karşıya bulunduğumuz bugünlerde, en büyük ihtiyacımızın Milli birlik ve bütünlüğümüzü korumak ve güçlendirmek olduğu daima dikkatte tutulmalıdır.

Korona virüsü gibi bütün dünyayı saran ve sarsan bir felaketle topyekûn ve toplu mücadele gereği açıktır. Bütün dünya bu mücadeleyi böyle götürmeye çalışırken, ülkenin en yüksek merciinden gelen bu tür tavır alışlar, herkesi, her kurum ve kuruluşu seferber etmenin ve dolayısıyla millî birliğin önünde engeldir.


MİLLÎ DÜŞÜNCE MERKEZİ

 

Kaynak: https://millidusunce.com/hayir-sayin-cumhurbaskani-devlet-cumhurbaskanligindan-ibaret-degildir/Bu haber 1,417 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,463 µs