En Sıcak Konular

TÜRKİYE’NİN İLK ''POLİSİYE GÜNLERİ'' CAPITOL’DE!

10 Mart 2020 00:06 tsi
TÜRKİYE’NİN İLK ''POLİSİYE GÜNLERİ'' CAPITOL’DE! Türkiye’nin ilk ve tek polisiye kültür dergisi 221B, polisiyenin ustalarını yıllar sonra Capitol'de buluşturuyor.

TÜRKİYE’NİN İLK “POLİSİYE GÜNLERİ” CAPITOL’DE!

12-15 MART 2020

Polisiye Günleri’nde dört gün boyunca polisiye alanında uzman 16 isim, söyleşiler, atölyeler ve imza günleri ile toplamda 24 farklı etkinlikle polisiye meraklılarıyla buluşuyor!

Polisiyenin serüveni 179 sene önce Edgar Allan Poe ile başladı, Arthur Conan Doyle ile doruğa çıktı ve Agatha Christie ile zenginleşti. Türkiye’nin ilk ve tek polisiye kültür dergisi 221B, polisiyenin ustalarını yıllar sonra Capitol'de buluşturuyor.

Polisiye ve korku edebiyatının babası Edgar Allan Poe, Baltimore’daki sade odasında gizemli hikâyelerinin kurgusal evrenini nasıl yarattı? Arthur Conan Doyle’un kaleminden çıkan en büyük kurgusal dedektif karakteri Sherlock Holmes, 221B Baker Sokağı’ndaki odasıyla hafızalarımızda nasıl yer etti? Altın Çağ’ın kraliçesi Agatha Christie, onlarca romanla birlikte Hercule Poirot ve Miss Marple karakterlerini kendilerine has özellikleriyle canlandırmayı nasıl başardı? 221B ve Capitol, etkinliğe özel hazırlanan dekorlarla tüm katılımcılara polisiyenin bu önemli isimlerinin yaşam alanlarını deneyimleme imkânı sunuyor.

221B Dergi ve Capitol, 12-15 Mart tarihlerinde özel dekorlar eşliğinde imza günleri, film gösterimleri, söyleşiler ve atölyelerle dolu dolu geçecek bir etkinlikle polisiyeseverlere unutamayacakları dört gün yaşatmayı amaçlıyor. Orta alanda kurulacak dekorlar ve fotoğraf alanları ise mart sonuna kadar ziyaret edilebilir.

CAPITOL’ DE POLİSİYENİN YOL HARİTASI

Polisiye Günleri’nde dört gün boyunca polisiye alanında uzman 16 isim, 24 farklı etkinlikle polisiye meraklılarıyla buluşuyor.

Edgar Allan Poe’nun kaleminden çıkan ilk polisiye hikâyede C. Auguste Dupin ile tanıştığımızda modern polis teşkilatı henüz kuruluyordu. İlk Sherlock Holmes hikâyesi yayımlandığında suçları aydınlatmada parmak izi teknolojisi hiç kullanılmamıştı. Agatha Christie’nin Hercule Poirot’su suçluların peşinde koşarken DNA’nın keşfine on yıllar vardı. Gerçek ve kurgu arasındaki ince çizgiyle birlikte şekillenen polisiye edebiyat nasıl doğdu, bilimsel, teknolojik ve politik gelişmelerle birlikte nasıl şekillendi ve günümüze kadar nasıl ulaştı? Murat Menteş’ten Sevil Atasoy’a, Alper Canıgüz’den Suat Duman’a, Erol Üyepazarcı’dan Sevin Okyay’a edebiyatın, sinemanın ve bilimin önemli isimleriyle polisiyenin dününü ve bugününü Capitol Polisiye Günleri’nde inceliyoruz.

POLİSİYE FİLMLER

Polisiyeseverler için Capitol Spectrum Sinemaları’nda dört gün boyunca polisiye sinemanın dünyadaki önemli örneklerinin özel gösterimi düzenlenecek.

 

ATÖLYELER

ERCAN AKBAY İLE POLİSİYE NASIL YAZILIR?

Polisiye meraklıları ve yazar adayları için “Polisiye Öykü Yaratma ve Sistemli Yazma Teknikleri”

FULYA TURHAN İLE SHERLOCK HOLMES GİBİ DÜŞÜNMEK

İki saatlik bu atölyede diğer tüm kurgusal karakterlerden ayrışan Sherlock Holmes’ün farkındalık, gözlem, mantıksal düşünce ve akıl yürütme yöntemlerini inceliyoruz.

ÖZLEM ÖZDEMİR İLE DÜNYANIN POLİSİYE HARİTASI

Polisiye ne zaman, nerede ortaya çıktı? Neden çıktı? Bu atölyede İngiltere'den Kuzey Avrupa'ya, ABD’den İspanya’ya, Osmanlı'dan günümüz Türkçe edebiyata polisiyenin haritasını çıkarıyoruz.

 

SÖYLEŞİLER

TÜRKİYE’DE POLİSİYE DERGİ YAYIMLAMAK: 221B EDİTÖRLERİ OKURLARIYLA BULUŞUYOR

İlk sayısı 2016’nın Ocak ayında yayımlanan, Türkiye’nin ilk ve tek polisiye kültür dergisi 221B editörleri, bir polisiye kültür dergisini neden ve nasıl yayımlamaya karar verdiklerini anlatıyor. 221B editörleri, önerilerini, eleştirilerini, yorumlarını, katkılarını dinlemek için okurlarını bekliyor.

FULYA TURHAN VE DORUK TATAR İLE POLİSİYE VE KORKU EDEBİYATININ BABASI: EDGAR ALLAN POE

Fulya Turhan ve Doruk Tatar, polisiye ve korku edebiyatının babası Edgar Allan Poe ve hikâyelerini derinlemesine inceliyor.

MESUT DEMİRBİLEK İLE GERÇEK SUÇLARIN PEŞİNDE
Karındeşen Jack, bugünün teknolojisiyle yakalanabilir miydi? Parmak izi teknolojisinin yerini manuel polislik doldurabilir miydi? Mesut Demirbilek, profesyonel tecrübelerinden örneklerle polisliğin geçmişten günümüze nasıl evrildiğini anlatıyor.

ALPER CANIGÜZ, MURAT MENTEŞ, SUAT DUMAN İLE BUGÜNÜN POLİSİYESİNİ YAZMAK

Polisiye edebiyatımızın önemli yazarlarından Alper Canıgüz, Murat Menteş ve Suat Duman bugünün polisiyesini, yazma serüvenlerini ve deneyimlerini aktarıyor.

SEVİL ATASOY İLE ADLİ TIP VE POLİSİYE

Türkiye’de Adli Bilimler denince akla gelen ilk isimlerden Prof. Dr. Sevil Atasoy, suç soruşturmalarının vazgeçilmezi haline gelen adli bilimlerin gelişimini ve suç soruşturmalarında kullanım biçimini tecrübelerinden yola çıkarak anlatıyor.

EROL ÜYEPAZARCI VE GÜLCE BAŞER  İLE SHERLOCK HOLMES: BİR ROMAN KAHRAMANINDAN FAZLASI

Polisiye üstadı Erol Üyepazarcı ve ödüllü polisiye roman yazarı Gülce Başer, geçmişten bugüne edebiyatta, sinemada ve dizi dünyasında Sherlock Holmes karakterinin tüm detaylarını anlatıyor

SEVİN OKYAY VE EKİN AÇIKGÖZ İLE POLİSİYENİN KRALİÇESİ: AGATHA CHRISTIE

Polisiye edebiyat ve sinemanın üstatlarından Sevin Okyay ve 221B’de “Polisiyenin Ölümsüz Silahları” köşesini de hazırlayan yazar Ekin Açıkgöz, Agatha Christie’yi, romanlarını, romanlarından uyarlanan filmleri tüm detaylarıyla inceliyor.

AYŞE ERBULAK, CENK ÇALIŞIR, GÖKHAN TOSUN İLE ŞEHİR VE POLİSİYE

Günümüz polisiyesinin önemli yazarlarından Ayşe Erbulak, Cenk Çalışır ve Gökhan Tosun romanlarındaki şehirlerin, mekânların ve şehrin ritminin polisiye kurguyu nasıl etkilediğini anlatıyor.

 

İMZA GÜNLERİ

13 MART CUMA, 19.30

ALPER CANIGÜZ

MURAT MENTEŞ

SUAT DUMAN

 

14 MART CUMARTESİ, 16.30

MESUT DEMİRBİLEK

 

14 MART CUMARTESİ, 14.30

GÜLCE BAŞER

 

14 MART CUMARTESİ, 18.30

SEVİL ATASOY

15 MART PAZAR, 18.30

AYŞE ERBULAK

GÖKHAN TOSUN

CENK ÇALIŞIR

 




Bu haber 1,173 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.




  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,105 µs