En Sıcak Konular

DİYANET DAYAK YİYEN KADINA ''SABRET'' DEDİ

26 Şubat 2020 20:20 tsi
DİYANET DAYAK YİYEN KADINA ''SABRET'' DEDİ Korkusuz gazetesinin bu günkü manşetinde verdiği haberde; Diyanet’in aile içi sorunları önlemek maksadıyla kurduğu Aile ve Dini Rehberlik Büroları’na telefonla başvuran mağdurlara büroda görevli yetkililerin verdikleri yanıtlara yer verildi.

Korkusuz’un “Diyanet” haberine sosyal medyadan ilginç tepki


Korkusuz gazetesinin bu gün (26 Şubat 2020) manşetten verdiği “Öyle buyurdu Diyanet, koca dayağını idare et” başlıklı haberine sosyal medyadan ilginç bir tepki geldi: Haberi küpür olarak Facebook hesabından paylaşan - yazdığı "İlahi Adalet Komunizm" kitabı yüzünden mahkemelik olan - Eğitimci yazar Osman Akyol, açıklama kısmına da “Diyanet sessiz kalmakta haklı” diyerek Nisa Suresi 34. Ayeti ekledi. 


Korkusuz gazetesinin bu günkü manşetinde verdiği, “Öyle buyurdu Diyanet, koca dayağını idare et” başlıklı haberde; Konya Müftülüğü ve Çorum Müftülüğü’ne bağlı, Diyanet’in aile içi sorunları önlemek maksadıyla kurduğu Aile ve Dini Rehberlik Büroları’na telefonla başvuran mağdurlara büroda görevli yetkililerin verdikleri yanıtlara yer veriliyor ve şöyle deniyordu:


“Kadınlar erkek şiddetiyle can verirken, Diyanet’e bağlı aile ve dini rehberlik bürolarından şiddet gören kadınlara ‘Yok artık’ denilecek türden tavsiyeler geldi. Bir görevli, şiddet gören kadına, ‘Vurursa tepki vermeyin’ dedi. ‘Polisi aramak gerekir mi?’ sorusuna da, ‘Yok, çözersiniz inşallah. Allah’a emanet olun, sabredin’ denildi…”


Akyol’un açıklamasında yer verdiği Nisa Suresi 34. Ayette, Diyanet’in yayımladığı Kuran-ı Kerim ve Açıklamalı Meali’nde de geçtiği gibi, şöyle deniyor: 


“Başkaldırmasından endişe ettiğiniz kadınlara öğüt verin, yataklarınızı ayırın ve bunlarla yola gelmezlerse dövün.” (Nisa Suresi, Ayet: 34)

 

             Geleneksel din algısının vardığı sonuç açısından değerlendirdiğimiz bu durumu, Nisa Suresi 34. ayet hakkında "Kur'ân'da Eşini Döv Emri Yoktur!" diye açıklama yaparak ezber bozan  Prof. Dr. Mehmet Okuyan,bir televizyon programında ayette "dövün" diye tefsir edilen kavramı,diğer ayetlerde geçen manalarıyla şu şekilde ortaya koyuyor:

 

 Bu haber 1,514 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,941 µs