En Sıcak Konular

AZERBAYCAN TARİHİNİN SORUNLARI VE FELSEFESİ

18 Şubat 2020 17:58 tsi
AZERBAYCAN TARİHİNİN SORUNLARI VE FELSEFESİ Türk Ocakları Genel Merkezi’nde 15 Şubat 2020 Cumartesi günü gerçekleştirilen Ocakbaşı Sohbeti’nde “Azerbaycan Tarihinin Sorunları ve Felsefesi” konusu konuşuldu.

Ocakbaşı Sohbeti : Azerbaycan Tarihinin Sorunları ve Felsefesi
     
Türk Ocakları Genel Merkezi’nde 15 Şubat 2020 Cumartesi günü gerçekleştirilen Ocakbaşı Sohbeti’nde “Azerbaycan Tarihinin Sorunları ve Felsefesi” konusu konuşuldu. Programa konuşmacı olarak Prof. Dr. Nesip Nesipli katıldı.

Nesipli, “Tarih bilincinin bozulduğu ülkede gelişme olmaz” diyerek başladığı konuşmasında kitabı hakkında da kısa bilgiler verdi. Ayrıca şunlara değindi:

“Azerbaycan’da Türkler 3. Bir halk durumunda ve tarihi halk kahramanları hakettiği değeri görmüyor. Azerbaycan tarihi, coğrafyası kadardır. Daraltılmıştır. Ayrıca bir Azerbaycan konsepti dayatılarak, etnik tarih insafsızca saptırıldı. Azerbaycan halkı tarihini incelemeyen bir halk. Tarihi eserler genellikle Ermeni, Rus ve Faslar için yazılmış bu esereler öncelikli olarak Azerbaycan halkı için yazılmış olmalıdır. Buna ek olarak Azerbaycan Tarihinde karşılaştırmalı analiz yoktur.”

“Felsefe konusuna gelince, Mehmet Niyazi’nin bu konuyla ilgili eserini okumanızı tavsiye ederim.” diyen Nesipli, konunun felsefi boyutu hakkında;

“Tarih Felsefesi son zamanlarda ortaya çıkan bir şeydir. Ancak Avrupa’da çok yaygın bir şeydir. Azerbaycan felsefesi, konusunda tartışmalı bir tezimi sizlerle paylaşmak isterim. “Göç Teorisi”, Göç demek, bir yerden kalkıp başka bir yere gitmektir. Göç demek, Sovyet döneminde “Siz burada yerli değilsiniz, bu topraklarda kiracısınız” diyerek aşağılık kompleksi oluşmasına neden oldu. Fakat göç eden toplumlar, yayılma politikası yüksek olan toplumlardır. Dünya genelinde bu ölçüde Türkler dışında başka toplumlarda vardır. Bunlar; Araplar, Ruslar, İngilizler’dir. İngilizler Amerika’ya kendi kültürlerini taşımışlardır örneğin, birçok coğrafyaya yayılmışlardır. Bunun için neden aşağılık kompleksine girilsin?

Etnik bakımdan Azerbaycan ile Anadolu Türklüğünün iç içe olması çok iyidir. Türk dünyasında böyle iç içelik hiç yoktur.” dedi.

Programın sonunda konuşmacı Prof. Dr. Nesip Nesipli’ye, Prof. Dr. Mehmet Öz tarafından katılım belgesi taktim edildi.

 

KAYNAK: https://www.turkocaklari.org.tr/haberler/ocakbasi-sohbeti-azerbaycan-tarihinin-sorunlari-ve-felsefesi-9916Bu haber 673 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  9,743 µs