En Sıcak Konular

İKİNCİ BİR TEPEDELENLİ ALİ PAŞA OLMA HEVESLİSİ MUSTAFA AKINCI VAK'ASI

15 Şubat 2020 01:55 tsi
İKİNCİ BİR TEPEDELENLİ ALİ PAŞA OLMA HEVESLİSİ MUSTAFA AKINCI VAK'ASI Kıbrıslı Türklerin Mora örneğini daima hatırda tutmaları lazımdır. Eğer Mustafa Akıncı'nın "Rumlarla birleşelim" tezgahına düşerlerse başlarına gelecek olan, Mora hadisesiyle aynıdır.

İKİNCİ BİR TAYFUR SÖKMEN DEĞİL, İKİNCİ BİR TEPEDELENLİ ALİ PAŞA OLMA HEVESLİSİ MUSTAFA AKINCI VAK'ASI

Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin başına musallat olmuş olan, Türk Devletini adeta düşman görecek seviyede Türk ve İslam karşıtı, kızını bir Rum’la evlendirecek kadar Rumcu, Amerikancı Mustafa Akıncı adlı kişi, Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Türkiye’ye bağlanmasını korkunç bir şey olarak nitelendirmektedir. Ankara tarafından yutulmamak için Rumlarla birleşmek istediğini ve bunun için Rumların desteğine ihtiyaç duyduğunu açıkça söyledi.

Suriye'deki Fransız mandasına bağlı Hatay Cumhuriyeti'nin 1939'da halkoylaması ile Türkiye'ye bağlanmasını kabul eden Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen’e gönderme yapıp "İkinci bir Tayfur Sökmen olmayacağım." diyerek Kıbrıs’ın da Hatay gibi Türkiye’ye katılmasını istemediğini, “Kıbrıs Türk'tür Türk kalacaktır siyaseti, 1950'lerde kaldı” cümlesini söyleme küstahlığında bulundu. Aslında bu söylemiyle Türk olmadığını, Türkiye’ye karşı düşmanca niyetler beslediğini açıkça ortaya koydu.

Onun amacı, önce Güney Kıbrıs’la federasyon şeklinde birleşip Rumların Kıbrıs Türklerini ezmesine, yok etmesine zemin hazırlamak, sonra adanın tamamını Yunanistan’a bağlamaktır. Bunun için kendisine İngiltere’nin ve Rumların destek vermesini isteyen bu hain, Kıbrıs Türk Devletinin başından uzaklaştırılmazsa Allah korusun ikinci bir Tepedelenli Ali Paşa ve Mora hadisesi yaşayabiliriz.

Hikâye şöyle: Yanya Valisi Tepedelenli Ali Paşa, 1791’de Rus-Avusturya-Osmanlı savaşı esnasında Rusya’nın himayesine girdi. Yanya’da bir Rus konsolosluğu açılmasına izin verdi. Rus Çarının koruması altında kendisini Yanya hükümdarı ilan etti. Türk-Yunan karışık askerî birlikler kurdu.

*1811’de yabancı devletlerle iş birliğini artırdı. Fransa’nın himayesine girerek onlardan silâh ve para aldı. Bağımsız bir hükümdar gibi davrandı. İngiltere’ye, Fransa’ya elçiler gönderdi.

*1820’de Osmanlı Devletine karşı ayaklanmaya hazırlanan ve Rumlar’ın desteğini alan Ali Paşa, bunlarla Yanya’da bir toplantı düzenledi. Kendi idaresinde bir Rum eyaleti kurulmasına tevessül etti. Bu amaçla Rumlar’a para ve silâh yardımında bulundu. Rumlarla birlikte devlete isyan etti.
Sıkıştırılınca Pandeleimon Manastırı’na sığındı, çıkan çatışmada öldürüldü.

*Mart 1821’de başlayan Yunan ayaklanmasına destek verdiği, Rumları silahlandırdığı, Mora isyanında Türklerin Yunanlılar tarafından vahşice öldürülmesine arka çıktığı ve Mora’yı Yunanlılara verdiği için Türk düşmanları, resimde gördüğünüz gibi onun heykelini diktiler.

*Tarihin tekerrür etmemesi ve Yunanlıların da Mustafa Akıncı’nın heykelini dikmelerine izin vermemek için hem Kıbrıs Türklerinin hem de Türkiye Cumhuriyeti Devletinin acil tedbir alması lazımdır.

Kıbrıslı Türklerin Mora örneğini daima hatırda tutmaları lazımdır. Eğer Mustafa Akıncı'nın "Rumlarla birleşelim" tezgahına düşerlerse başlarına gelecek olan, Mora hadisesiyle aynıdır. Mora'da Ortodoks din adamlarının öncülüğündeki Rum isyancılar, mutlak hedeflerinin tam bağımsızlık ve Mora’da bir tek Türk kalmayana kadar savaşmak olduğunu ilan etmişlerdi. İsyan başladığında Yunan topraklarında en az tahminle 90 binin üzerinde Türk nüfus yaşıyordu. Bağımsızlıktan sonra bir tek Türk kalmadı. Mora Türkleri tamamen yok edildi. Kıbrıs'ta da Rumlarla birleşilirse, Rumlar orada bir tek Türk bırakmayacaktır.

Kıbrıs'ta tek çözüm, Hatay modelini uygulamak, Kıbrıslı Türklerin halkoylaması ile Kuzey Kıbrıs'ı Türkiye'ye bağlamaktır. Kuzey Kıbrıs ya Türkiye'ye bağlanarak Kıbrıslı Türkler kurtulacak, ya da bu olmazsa Yunanistan'a bağlayacaklar ve Türkleri yok edeceklerdir. Başka seçenek yoktur.

Prof. Dr. Nurullah Çetin

 

Kaynak: https://tr-tr.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1454182661416640&id=279378925563692


Bu haber 1,871 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,666 µs