En Sıcak Konular

''KALPLERİN CİLASI AHLAH'I ZİKRETMEKTİR''

8 Aralık 2019 15:05 tsi
''KALPLERİN CİLASI AHLAH'I ZİKRETMEKTİR'' Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Sabah Namazı Buluşması”nda Ankaralılarla bir araya geldi.

“Allah’ı zikretmek, O’nun emirlerini hayatımızın bir parçası haline getirmektir”

Ankaralılarla sabah namazında bir araya gelen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, zikir yapmanın hem dille Allah’ın isimlerini anmak hem de O’na olan kulluğun farkında olmak olduğunu belirterek, “Allah’ı zikretmek, O’nun emirlerini hayatımızın bir parçası haline getirmektir” dedi

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Sabah Namazı Buluşması”nda Ankaralılarla bir araya geldi.

Hacıbayram Camii’nde düzenlenen programda, sabah namazını kıldırdıktan sonra bir konuşma yapan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, kalplerin cilasının Allah’ı zikretmek olduğunu söyledi.

Kur’an-ı Kerim’de Allah’ın “Beni zikredin Ben de sizi zikredeyim” buyurduğunu hatırlatan Başkan Erbaş,  “Demek ki Rabbimizin bizi hatırlaması, bize bağlı. Biz O'nu zikredeceğiz, O'nu hatırlayacağız ki Rabbimiz de bizden razı olsun” dedi.

Başkan Erbaş, başka bir ayette ise “Ey nefsini kötülüklerden arındırmış kişi, Rabbin senden, sen Rabbinden razı olarak O’na dön” buyurulduğunu ifade ederek, “Kulun Rabbinden razı olması demek; ‘Namaz kıl ey kulum, tamam ya Rabbi kılıyorum.’ demesidir. ‘Oruç tut ey kulum, tamam ya Rabbi tutuyorum.’, ‘Faiz yeme ey kulum, yemiyorum ya Rabbi.’, ‘Zina etme ey kulum, etmiyorum ya Rabbi.’ demesidir. Emirlerini titizlikle yerine getirmesi, nehiylerinden de titizlikle kaçınması demektir. İşte böyle dediği zaman Allah da ondan razı olur” diye konuştu.

Zikir yapmanın hem dille Allah’ın isimlerini anmak hem de O'na olan kulluğun farkında olmak olduğunu belirten Başkan Erbaş, “Allah'ı zikretmek, dilimizle kalplerin cilası olan Kelime-i Tevhid, Kelime-i Şehadet, Subhanallah gibi ifadeleri ve O'nun esmasını zikrederek kulluğumuzu yerine getirmek. Kul olduğumuzu belirtmek. O'nun bütün emirlerini her an zihnimizde canlı tutmak ve hayatımızın bir parçası haline getirmektir” ifadelerini kullandı.

“Ülkemizin bayrağını, sevgisini, gücünü ulaştırıyoruz”

Türkiye Diyanet Vakfı’nın yurt içinde ve yurt dışında yapmış olduğu hayri çalışmalarına da değinen Başkan Erbaş, şöyle devam etti:

“Türkiye Diyanet Vakfı olarak yeryüzünde iyilik egemen oluncaya kadar çalışacağız. Yeryüzünde iyiliğin ulaşmadığı yer kalmasın diye 2018 yılında Türkiye Diyanet Vakfı'na emanet ettiğiniz kurbanlarınızı 143 ülkeye ulaştırdık. Bu yıl da 454 bin kurban hissesini 149 ülkeye ulaştırdık. Sadece bir kurban ulaştırmıyoruz. Bu kadar ülkeye, ülkemizin bayrağını, sevgisini, gücünü, büyüklüğünü ulaştırıyoruz. Emperyalistler, sömürgeciler gibi kervanlarımızı boş götürüp dolu getirmiyoruz. Dolu götürüp boş getiriyoruz.”

Başkan Erbaş, namazın ardından Sakarya’dan gelen bir grup vatandaşla bir araya geldi.

Programa, Ankara İl Müftüsü Yusuf Doğan, Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti 2. Başkanı İhsan Açık ve çok sayıda vatandaş katıldı.


KAYNAK: https://www.diyanet.gov.tr/tr-TR/Kurumsal/Detay/26171/allahi-zikretmek-onun-emirlerini-hayatimizin-bir-parcasi-haline-getirmektir


Bu haber 84 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  8,391 µs