En Sıcak Konular

MUSAVİ'DEN HAMANEY'E ''DEVRİK ŞAH'' BENZETMESİ

3 Aralık 2019 00:01 tsi
MUSAVİ'DEN HAMANEY'E ''DEVRİK ŞAH'' BENZETMESİ İran’da 2011’den bu yana ev hapsinde tutulan, eski başbakanlardan Mir Hüseyin Musavi, ülkenin dini lideri Ayetullah Ali Hameney’i 1979 İslam devriminde iktidardan devrilen Şah Ali Rıza Pehlevi’ye benzetti.

İran protestoları: Muhalif lider Musavi’den dini lider Hamaney’e ‘devrik şah’ benzetmesi

İran’da 2011’den bu yana ev hapsinde tutulan, eski başbakanlardan Mir Hüseyin Musavi, ülkenin dini lideri Ayetullah Ali Hameney’i 1979 İslam devriminde iktidardan devrilen Şah Ali Rıza Pehlevi’ye benzetti.

2009 yılında seçimlerde hile yapıldığı iddiasıyla başlayan ve “Yeşil Hareket” adıyla anılan protesto dalgasının liderlerinden olan Musavi bu benzetmeyi, hükümet karşıtı protestoların sert biçimde bastırılmasına binaen yaptı.

Musavi internet sitesinden yaptığı açıklamada, güç kullanılarak bastırılan son protestoları, 1978’de Şah rejiminin kanlı bir şekilde bastırdığı “Kara Cuma” olarak anılan ve Tahran’da Jale Meydan’ında yaşananlara benzetti:

“1978’de insanları öldürenler dinî olmayan bir rejimin temsilcileriydi. 2019 yılı Kasım ayında ateş açanlar ise, dinî bir hükümetin temsilcileri. O zaman başkomutan Şah’tı, bugün ise mutlak otoriteye sahip dini lider (Hamaney)”.

Musavi, Şah rejiminin bir yıl sonra devrilmesini anıştırarak, hükümeti de “Jale Meydanı’ndaki katliamın yarattığı sonuçlara dikkat etmesi” için uyardı.

Dini lider Hamaney, 15 Kasım’da benzin fiyatlarına zam kararını açıklamasından sonra başlayan protestoları, İran’a yönelik “tehlikeli bir komplo” olarak nitelerken hükümet de sürgündeki muhaliflerle ABD, İsrail ve Suudi Arabistan’ı suçlamıştı.

Aşırı güç kullanılarak bastırılan protestolarda Uluslararası Af Örgütü en az 161 kişinin hayatını kaybettiğini doğrulatmıştı. Bu rakamı yalanlayan Tahran yönetimi ise toplam can kaybına ilişkin resmi açıklama yayınlamadı. Kimi kaynaklar ölü sayısının 180 ila 450 arasında olabileceğine dikkat çekiyor.

Mir Hüseyin Musavi, kendisi gibi ev hapsinde tutulan bir başka muhalefet lideri Mehdi Kerrubi ile birlikte, 2009 yılının Haziran ayındaki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Mahmud Ahmedinejad’a karşı yarışıp kaybetmişti. İkili, hile karıştırıldığını öne sürdükleri seçimlerden sonra düzenlenen kitlesel protesto gösterilerine de liderlik etmişti.

Kerrubi ve Musavi, 2011 yılında destekçilerine Arap ülkelerindeki demokrasi yanlısı ayaklanmalarla dayanışma göstermeleri için çağrı yaptıktan sonra evhapsine alındılar. O günden bu yana da ev hapsinde tutuluyorlar. (Medyascope.tv)

KAYNAK: https://medyascope.tv/2019/12/02/iran-protestolari-muhalif-lider-musaviden-dini-lider-hamaneye-devrik-sah-benzetmesi/


Bu haber 195 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,704 µs