En Sıcak Konular

YABAN MERSİNİ VE ANTOSİYANİN MADDESİ

26 Mart 2019 00:58 tsi
YABAN MERSİNİ VE ANTOSİYANİN MADDESİ Fundagiller familyasından bir meyve olan yaban mersini, tazesi mor-mavi arası, kurusu siyaha yakın bir renge sahip, dolgun ve etli bir meyvedir.

Fundagiller familyasından bir meyve olan yaban mersini, tazesi mor-mavi arası, kurusu siyaha yakın bir renge sahip, dolgun ve etli bir meyvedir. Yaban mersini taze olarak tüketilebildiği gibi, yaprakları kurutularak çayı da yapılabilir. Yaban Mersininin meyveleri temmuzdan eylüle kadar toplanabilmektedir. İngilizcede “blueberries” olarak adlandırılan yaban mersini, ülkemizde farklı yörelerde çay üzümü, turna yemişi, mavi yemiş, çoban üzümü ve kekre yemişi gibi adlar ile bilinir.

Yaban mersini, tüm dünyada pek çok sağlık sorununa karşı yaygın olarak kullanılan şifalı bir bitkidir. İçerisinde A, C, E, K vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, demir, potasyum ve magnezyum gibi sağlık açısından faydalı çok sayıda mineral bulunur. Yaban mersini, aynı zamanda çok etkili bir antioksidandır ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkıda bulunmaktadır.

Yaban mersini türlerinden mavi yemiş, antioksidan içeriği en yüksek meyve olarak bilinir ve gece körlüğü, gözlerde kamaşma, görme bozuklukları gibi sağlık sorunlarının tedavisine katkıda bulunmak için kullanılır. ABD ve Avrupa’da özellikle idrar yolu enfeksiyonları ve sistit tedavisinde doktorlar tarafından tavsiye edilen yaban mersini, taze olarak yenildiğinde kan şekeri ve kolesterolün düzenlenmesine yardımcı olur, ağız içi yaralarının iyileşmesi, damar sertliğinin önlenmesi, kalp krizi riskinin ve hafıza kayıplarının azaltılması, ishalin, ülserin, kabızlığın ve mide bulantısının önlenmesi amacıyla da kullanılmaktadır. İleri yaşlarda gelişen hafıza kayıplarının, yaban mersinin içerdiği antosiyanin maddesi sayesinde azaltılabildiği, hatta yaş ortalaması 76 olan deneklerle yapılan çalışmada, hafızada iyileşme sağlanabildiği de görülmüştür.

Yaban mersini üzerinde yapılmış araştırmalar, bazı kanser türlerine karşı önleyici etkisi olduğunu ortaya çıkarmıştır. Örneğin Yaban mersini özünün, meme kanseri hücresinin büyümesini ve yayılmasını azalttığını gösteren çeşitli araştırmalar bulunmaktadır. Louisville Üniversitesindeki Brown Kanser Merkezi’nde yapılan bir çalışmada, yaban mersini tozu verilen meme kanserli farelerdeki tümör hacminin yüzde 40 azaldığı görülmüştür.

Kilo Kontrolü

Yaban mersini, kilo kontrolü sağlanmasına da katkıda bulunan bir meyvedir. Bir porsiyon yaban mersini, yaklaşık olarak günlük lif ihtiyacının %14’ünü karşılar. İçerdiği lif miktarı nedeniyle açlık hissinin azalmasına neden yaban mersini, aynı zamanda cildin yağ seviyesini de düzenler.

Cilt Kuruluğu, Akne ve Nem Dengesi

Yarım su bardağı yaban mersininin bir çorba kaşığı zeytinyağı ve balla, pürüzsüz olana kadar karıştırılarak hazırlanan maskenin yüze 20 dakika boyunca sürülmesi, ardından ılık su ile yıkanması, cilt kuruluğu, akne ve nem dengesinin korunması açısından çok etkili olmaktadır. Ayrıca, aloe vera jel ile yaban mersini karışımı göz altlarına uygulandığında kırışıklık ve morlukların azaldığı görülmektedir.  

KAYNAKLAR:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2850944/

https://www.researchgate.net/publication/45365884_Blueberries_Decrease_

Cardiovascular_Risk_Factors_in_Obese_Men_and_Women_with_Metabolic_Syndrome


https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3762447/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3582325/


Bu haber 470 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,123 µs