En Sıcak Konular

AYTUN ÇIRAY: ''PATATES İTHALATI AKP'NİN AYIBIDIR''

15 Mart 2019 09:46 tsi
AYTUN ÇIRAY: ''PATATES İTHALATI AKP'NİN AYIBIDIR'' İYİ Parti İzmir Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle yurtdışından sıfır gümrükle 200 bin ton patates ithal edilmesi kararını Meclis’e taşıdı.

Aytun Çıray: Patates İthalatı AKP’NİN Ayıbıdır!.. 

İYİ Parti İzmir Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle yurtdışından sıfır gümrükle 200 bin ton patates ithal edilmesi kararını Meclis’e taşıdı.

Çıray, konuya ilişkin yaptığı basın açıklamasında “AKP iktidarına kadar başta stratejik ürünler olmak üzere tarımda  dünyada kendine yeten yedi ülkeden biri olmakla haklı bir gurur duyardık. 17 yılda soğan ve patates ithal eder bir noktaya getirilmiş olmamız çok üzücü ve utanç verici bir başarısızlıktır.” dedi.    

Patates İhracatçısı Türkiye’den Patates İthalatçısı Türkiye’ye

Bu büyük başarısızlığın Türkiye’ye ve Türk Milletine çok ağır bir maliyeti olduğunu vurgulayan Çıray  “AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılında 5.5 milyon ton patates üretildiğine” dikkat çekti. “Patates  ihraç eden bir Türkiye’den patates ithal etmek zorunda kalan bir Türkiye’ye geldik.”  diyen Çıray  “TÜİK verilerine göre 2018 yılı patates üretimi, 2002 yılına göre tam bir milyon ton azalarak neredeyse 1991 yılı üretim seviyesine 4.5 milyon tona gerilediğinin” altını çizdi.       

Aytun Çıray “Bu noktaya AKP’nin tarımsal üretimi teşvik etmeyen yanlış politikaları yüzünden gelindiğini” belirterek, “17 yıldır sürdürülen üretim karşıtı bu politikalar yüzünden Türkiye’de tarım ve çiftçilik artık yok olma aşamasına gelmiş, tarım arazileri ve köyler boşalmıştır. İş ve ekmek bulabilme ümidi ile şehirlere göç eden insanlar tanzim satış noktalarında ucuza meyve ve sebze alabilmenin yarışına sokulmuşlardır. Sayın Pakdemirli yaşanan bu vahamet çok doğalmışçasına vatandaşla kafa bulurcasına taraftar patatesinden bahsediyor, renkli patates üretileceğinin müjdesini veriyor.” ifadelerini kullandı.

Patatesler Depolarda Çürümeye Bırakılmıştı

Aytun Çıray açıklamasına şöyle devam etti: “Geçtiğimiz yıl Nevşehir ve Niğde’de üretilen yüz binlerce ton patates kilosu 30-40 kuruşa alıcı bulamadığı için depolarda çürümeye bırakılmıştı. Bugün  gelinen noktada ise,  çiftçilerimizi patates üretimine teşvik etmeye değil, üretimden soğumalarına ve caymaya sevk edecek, dolayısıyla milletimize çok pahalıya patlayacak bir  kolaycılıkla patates ithal etme noktasına gelinmiştir.” 

Açıklamasını “Türk Milleti için asıl beka meselesi tarım üretiminin ve üreticilerinin içine düşürüldüğü bu vahim durumdur. Bu hayat memat meselesini Türk Milleti adına takip etmekle yükümlüyüm” ifadesi ederek noktalayan Çıray, bu çerçevede TBMM’ye verdiği yazılı soru önergesinde Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay’ın  şu soruları cevaplamasını istedi:

*Patates ithalatını yapması için hangi firma ya da firmalarla anlaşılmıştır? Bu firmalar neye göre belirlenmiştir?

*Gümrük vergisi neden sıfır (0) olarak belirlenmiştir?

*Bu patatesler hangi ülke veya ülkelerden temin edilecektir?

*2010 - 2018 yılları kümülatif ortalaması baz alındığında bahse konu tarihler arsında Türkiye’de kaç ton patates üretilmiştir?

*2010 - 2018 yılları kümülatif ortalaması baz alındığında bahse konu tarihler arasında Türkiye kaç ton patates ithal etmiştir?

*2018 yılında patates üreticisine devlet ne kadar destek vermiştir?

*2019 yılı için patates üreticisine ayrılan destek oranı ne kadardır?Bu haber 128 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  9,228 µs