En Sıcak Konular

KARDİNAL PELL ÇOCUK İSTİSMARINDAN MAHKUM OLDU

26 Şubat 2019 23:08 tsi
KARDİNAL PELL ÇOCUK İSTİSMARINDAN MAHKUM OLDU Çocuklara cinsel istismar suçlamasıyla yargılanan Avustralyalı Kardinal ve Vatikan’ın eski Mali İşler Müdürü George Pell suçlu bulundu.

Bir dönem Vatikan’ın üç numarası olan Avustralyalı Kardinal, çocuk istismarından mahkum edildi

Çocuklara cinsel istismar suçlamasıyla yargılanan Avustralyalı Kardinal ve Vatikan’ın eski Mali İşler Müdürü George Pell suçlu bulundu. Pell’in alacağı cezanın önümüzdeki günlerde yapılacak celsede belli olması bekleniyor. 

1990’lı yılların ortalarında, görev yaptığı Avustralya’nın Melbourne kentindeki kilisede iki çocuğa cinsel istismarda bulunduğu suçlamasıyla yargılanan Pell hakkında mahkeme ve jüri, oy çokluğuyla karar vererek söz konusu suçu işlediğinin sabit olduğuna hükmetti. Hakkındaki suçlamaları reddeden Pell ise temyize başvurdu. 

Öte yandan, duruşmanın sonunda mahkemeden çıkan Kardinal Pell’in bir grup tarafından protesto edildiği görüldü. Soruşturmanın başlamasının ardından kefalet ödeyerek serbest kalan Pell hakkında mahkemenin tutuklama kararı verebileceği belirtiliyor.

77 yaşındaki Pell, Katolik Kilisesi’ne bağlı din adamları arasında cinsel istismar nedeniyle mahkum edilen en üst düzey isim. 2014 yılında Vatikan’ın üç numaralı yetkilisi olarak mali işler müdürlüğü görevine getirilen Pell, hakkındaki cinsel istismar iddiaları nedeniyle görevinden azledilmişti. 

Katolik Kilisesi uzun zamandır mensupları hakkındaki cinsel taciz ve istismar vakalarıyla ve bu vakaların bizzat Kilise görevlilerince örtbas edilmeye çalışıldığı iddialarıyla mücadele etmek zorunda kalıyor. Papa Francis geçen hafta Vatikan’da bir toplantı düzenleyerek konuyla ilgili tedbirler alacaklarını söylemiş ve çocuk istismarında bulunan rahiplerin “şeytanın aleti olduklarını” dile getirmişti. Ancak konferans sonunda somut önlemler açıklanmaması, Kilise’nin bir kez daha eleştirilerin hedefi olmasına yol açmıştı.

Kardinal Pell, 10 Nisan 2012’de ABC televizyonundaki canlı yayında ünlü ateist Richard Dawkins ile tartışmıştı.

 

Kaynak: https://medyascope.tv/2019/02/26/bir-donem-vatikanin-uc-numarasi-olan-avustralyali-kardinal-cocuk-istismarindan-mahkum-edildi/Bu haber 330 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,415 µs