En Sıcak Konular

TAVUK ENDÜSTRİSİ GDO'YA DOYMUYOR

3 Ağustos 2017 22:35 tsi
TAVUK ENDÜSTRİSİ GDO'YA DOYMUYOR Tavukçuluk endüstrisinin sırada bekleyen 20 GDO çeşidi için daha izin talebi bulunuyor.

Tavuk endüstrisi GDO'ya doymuyor

İzin bekleyen 20 GDO çeşidi daha var

Tavukçuluk endüstrisini bünyesinde toplayan Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği’nin (BESD-BİR) Biyogüvenlik Kurulu’na hayvan yeminde genetiği değiştirilmiş 3 soya ve 1 mısır çeşidinin kullanımı için yaptığı izin başvurusu kabul edildi. Tavukçuluk endüstrisinin kabul edilen bu talebiyle Türkiye’de hayvan yeminde izin verilen genetiği değiştirilmiş mısır ve soya sayısı 36’ya yükseldi. Tavukçuluk endüstrisinin sırada bekleyen 20 GDO çeşidi için daha izin talebi bulunuyor.
 
“Kamuoyunun, Türkiye’ye GDO sokulmasını ve GDO’ların tavuklara yem olarak verilmesini asla kabul etmediğini” dile getiren Greenpeace Akdeniz Tarım ve Gıda Kampanya Sorumlusu Tarık Nejat Dinç söz konusu kararla ilgili olarak şunları söyledi; “Endüstriyel tavuk şirketlerinin aldıkları bu yeni GDO izni, onların kamuoyunun kaygılarına ve taleplerine ne kadar uzak kaldıklarının acı bir örneği. Halkımız ülkeye GDO sokulmasını, GDO'ların tavuklara yem olarak verilmesini asla kabul etmiyor. Doğal koşullardan uzak, yapay şekilde yetiştirilen tavuklarla ilgili kamuoyunda ciddi bir tepki var. Artık kamuoyu GDO'lu, ilaçlı, antibiyotikli; her bir hayvana bir A4 kağıdı kadar yer düşen hapishane koşullarında tavukçuluk yapılmasını kabullenmiyor. Bunu da “Yutmayız” kampanyası ile dile getirdik. Ancak endüstriyel tavukçuluk şirketleri kamuoyunun taleplerini kulaklarını tıkayıp, çağdışı yöntemlerle üretim yapmaya devam ediyorlar. Dünyanın hiç bir yerinde kamuoyu taleplerinin aksi yönünde üretim yapan bir sektör uzun vadede varlığını sürdürememiştir. Umarım tavukçuluk endüstrisi bir an önce hatasını anlar ve GDO ithalatı yerine, yerel kaynakları kullanan, çevre ve insan sağlığına duyarlı, hayvan haklarına saygılı sürdürülebilir bir üretim modeline geçiş yapar.”
 

Türkiye’nin asla GDO ihtiyacı olmadığına da dikkat çeken Dinç, “Ne yazık ki bu GDO izinlerini alan tavukçuluk endüstrisi sürekli olarak GDO ithalatına mahkummuşuz gibi göstermeye çalışıyor. Oysa Türkiye her üretimi yapacak tarım topraklarına fazlasıyla sahip. Ama son 15 yılda Türkiye’nin kaybettiği toplam tarım arazisi 3 milyon hektar! Bir başka deyişle 3 Kıbrıs adası büyüklüğünde… Biz bu araziyi yeniden tarıma kazandırsak, hem çiftçiler yeniden üretime döner ve şehirlere göç etmek zorunda kalmaktan kurtulurlar, hem de Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu soyanın 5 katını üretebilir hale geliriz” diye konuştu.

 Bu haber 598 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,479 µs