En Sıcak Konular

ÇIRAY : ''TÜRK MEMURUNU FAKİRLİKLE İMTİHAN EDİYORLAR''

26 Ağustos 2017 21:48 tsi
ÇIRAY : ''TÜRK MEMURUNU FAKİRLİKLE İMTİHAN EDİYORLAR'' CHP İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray, Memur-Sen’in hükümetle yaptığı, memur maaşlarında 2018 için toplam yüzde yedi buçuk; 2019’un içinse yüzde dokuz oranında artış öngören anlaşmayı eleştirdi.

ÇIRAY : TÜRK MEMURUNU FAKİRLİKLE İMTİHAN EDİYORLAR… 

CHP İzmir Milletvekili ve 15  Temmuz Fetö Darbesi Araştırma Komisyonu üyesi Dr. Aytun Çıray, Memur-Sen’in  hükümetle yaptığı,   memur maaşlarında 2018 için toplam yüzde  yedi buçuk; 2019’un içinse yüzde dokuz oranında artış öngören anlaşmayı sert bir dille eleştirdi. Çıray, Memur-Sen Başkanı Ali Şen’in, kuruluşu itibarıyla  iktidarın  kamudaki uzantısı olarak yapılandırılmış ve onun gücüyle  yetkili sendika haline getirilmiş  olan MEMUR-SEN’in her sözleşme döneminde tekrarlanan sözde pazarlık geleneğini devam ettirdiğini belirtti. ‘Ancak bu danışıklı dövüş bu kez memurumuza öncekilerden çok daha pahalı patlayacaktır.’ dedi.

Aytun Çıray açıklamasının devamında memurların iki açıdan kıskaca alınacağını şöyle vurguladı: ‘Memurumuz bir yandan TÜİK tarafından sürekli makyajlanan enflasyon rakamlarının gerçek etkileri altında ezilecektir. Diğer yandan  maaşlarındaki makyajlı enflasyon rakamlarını dahi karşılamayan zam artışlarıyla derin bir yoksulluk girdabına sürüklenecektir. Bu Türk memurunun fakirlikle imtihan edilmesidir. Memurlarımıza buna layık gören iktidar zihniyetin kontrolsüz, sınırsız ve keyfi  harcamaları bu imtihanı daha da yakıcı kılacaktır. ’  

Aytun Çıray, bu konudaki açıklamasını şu vurgularla noktaladı: ‘  16 Nisan YSK imzalı mühürsüz referandumun Türk Milleti açısından en tatsız sonucu Gazi Meclis’in iyice işlevsiz hale getirilmesi oldu. Memurlara bu gülünç zammın layık görülmesinde bunun önemli bir payı vardır. Son iki KHK de bunun yeni ve çarpıcı kanıtıdır. Ancak buna rağmen Başbakan Binali Yıldırım’dan bu traji-komik zamla ilgili çok önemli soruları Meclis Başkanlığı vasıtasıyla cevaplandırmasını istiyorum. Amacım sadece tarihe not düşmek ve böylece Türk Milletinin şahsıma tevdi ettiği görev ve sorumlulukları yerine getirmektir.  

İşte Aytun Çıray’ın  tam da CHP’nin Adalet Kurultayı öncesinde özel bir önem verdiğini belirterek Başbakan Binali Yıldırım’dan cevaplandırmasını istediği sorular:

*Enflasyonun ölçüldüğü sepete neden en temel ürünler yerine “Motorize tank ve diğer zırhlı savaş araçları ve bunların parçaları, Turbo jet veya turbo pervaneli motor parçaları, Sıvı ve gazların akış, seviye, basınç veya diğer değişkenlerini ölçme veya kontrol etme için kullanılan aletler, Çinko oksit ve peroksit; titanyum oksit,  Pencereler, pencereli kapılar (Fransız penceresi) ve bunların kasaları ile kapılar ve bunların kasaları ve eşikleri vb. gibi hane tüketimlerinde kullanılmayan maddeler neden eklenmiştir? Amaç vatandaşın kullandığı temel ürünlerdeki enflasyon oranlarını düşük göstermek midir? TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranları alt ve orta gelirlileri ne kadar temsil etmektedir?

*Tüketici fiyat endeksi, 2016 yılında kullanılan enflasyon sepetine göre hesap edildiği taktirde güncel enflasyon oranı nedir?

*2016 yılı bütünü ve 2017 yılı ilk çeyreği itibariyle kaç kamu görevlisi görevinden istifa etmiş, bunların kaçı özel sektöre iltihak etmiştir?

*2017 yılında memurlara %4 + %3,5 ile %7,5 ile neden enflâsyon altında zam yapılmıştır? Bu durumda MTV, ÖTV, KDV, emlak vergisi vb. gibi dolaylı vergilerde herhangi bir indirim planlaması yapılmış mıdır?

*Hükümetinizle kamuda yetkili sendika olan Memur-Sen’in bu yetkiyi elde ettiği tarihten bu güne kadar memurlar adına hükümetle yaptığı sözleşmelere bakıldığında memurların hakları korunmaktan ziyade hükümetin dayattığı rakamları kabul ettiği, sözleşme dönemlerinde hükümetin pazarlık aşamasında belirttiği rakamlara yönelttiği itirazların  sadece kamuoyunu aldatmaya yönelik bir politikayı yansıttığı, dolayısı ile müzakere görüntüsü adı altında bir danışıklı dövüş yürütüldüğü  görülmektedir. Neden?

*Memur-Sen’in bir önceki başkanının 2015 genel seçimlerinde AKP listesinden milletvekili olması üyelerinin haklarını hükümete karşı yeterince savunmamasının bir mükâfatı mıdır?

*Bütün bunlar  Memur-Sen’in yetkili sendika kılındığı tarihten bu güne kadar yaptığı bütün sözleşmeleri şaibe altında bırakmaz mı? 2017 Sözleşmesinde de aynı danışıklı dövüş manzaraları tekrarlandığına göre bu sözde sözleşme müzakerelerinin yürütücüsü Memur Sen Başkanı’nın 2019’da AKP listelerinden milletvekili adaylığını garantilemesi söz konusu mudur?  

(CHP İzmir Milletvekili ve 15 Temmuz FETÖ Darbesi Araştırma Komisyonu Üyesi Aytun Çıray Basın Bürosu)   
Bu haber 578 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,179 µs