En Sıcak Konular

SKOLYOZ ÇİÇEKLERİ AÇTI!

13 Haziran 2017 00:35 tsi
SKOLYOZ ÇİÇEKLERİ AÇTI! Skolyozda erken teşhisin önemine yönelik farkındalık yaratmak amacıyla Acıbadem Sağlık Grubu her yıl Haziran ayında Skolyoz Farkındalık etkinlikleri düzenliyor.

Skolyoz Farkındalık Ayı

Hastalar, uzmanlar ve sanatçılar ‘Sanatta Skolyoz’ etkinliğinde buluştu…

SKOLYOZ ÇİÇEKLERİ AÇTI!

Skolyozda erken teşhisin önemine yönelik farkındalık yaratmak amacıyla Acıbadem Sağlık Grubu her yıl Haziran ayında Skolyoz Farkındalık etkinlikleri düzenliyor. Bu yıl 5. kez düzenlenen etkinlik ‘Sanatta Skolyoz’ temasıyla gerçekleştirildi. Acıbadem Maslak Hastanesi’nde 10 Haziran 2017, Cumartesi günü, ünlü şarkıcı Emina Sandal’ın da katılımıyla gerçekleştirilen organizasyonda hastalar, uzmanlar ve sanatçılar bir araya geldi; hem duygular hem tedavide en yeni gelişmeler paylaşıldı. Hastaların mini piyano resitalleri ve hip-hop gösterisiyle renkli bir gün yaşanırken, Ebru Sanatçısı İlker Selimler’in etkinliğe özel, S kıvrımlı  ‘Skolyoz Çiçekleri’ sergisi büyük beğeni topladı. 
 
Günümüzde baş döndürücü hızla gelişen teknoloji, uzmanların tecrübesiyle birleştiğinde pek çok hastalığın tedavisinde ‘olmaz’ denilen oluyor, mucizeler gerçeğe dönüşüyor! Onlardan biri de skolyoz. Omurganın sağa ya da sola eğriliği olarak tanımlanan ve her 100 çocuktan 3’ünün kapısını çalan skolyozda Türkiye çığır açan başarılara imza atarken, hastalığın erken teşhisi ve tedavisi için toplumsal farkındalık büyük önem taşıyor. Acıbadem Sağlık Grubu bu farkındalığı oluşturmak için her yıl Haziran ayında düzenlediği Skolyoz Farkındalık etkinliklerinin 5.’sini ‘Sanatta Skolyoz’ temasıyla taçlandırdı. Acıbadem Maslak Hastanesi’nde 10 Haziran 2017, Cumartesi günü gerçekleştirilen etkinlikte hastalar, uzmanlar ve sanatçılar bir araya geldi; skolyozda en yeni gelişmelerin yanı sıra duygusal paylaşımlarda bulunuldu. Ünlü Şarkıcı Emina Sandal’ın da farkındalık yaratmak amacıyla katıldığı etkinlikte, hastaların mini piyano resitalleri ve hip-hop gösterisi ile renkli bir gün yaşandı. Katılımcıları, Ebru Sanatçısı İlker Selimler’in etkinliğe özel, skolyozun vücutta yol açtığı S kıvrımına atıfta bulunduğu ‘Skolyoz Çiçekleri’ sergisi karşıladı. Lale, menekşe, sümbül, karanfil ve gelinciğin de aralarında yer aldığı 15 eserden oluşan sergi, Acıbadem Maslak Hastanesi B1 katında bir ay boyunca yer alacak.  
 
Skolyoz artık korkulan bir hastalık değil!
Acıbadem Maslak Hastanesi Omurga Sağlığı Merkezi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Alanay, toplantıda yaptığı konuşmada, tedavide en yeni cerrahi yöntemler hakkında bilgi verirken, skolyozun erken teşhis edilmesinin önemini vurguladı. Teknolojideki gelişmeler sayesinde, erken teşhis ve uzman ellerde yapılan tedavilerin hastaları günlük yaşantılarına kısa sürede döndürebileceğinin mesajlarını veren Prof. Dr. Ahmet Alanay “Skolyoz özellikle erken teşhis edilerek kontrol altına alınabilecek bir hastalık. Günümüzde navigasyondan füzyonsuz bant ile gerdirmeye kadar en yeni cerrahi yöntemler sayesinde hastalık tamamen tedavi edilebilirken skolyoz hastalarının günlük yaşantılarında hiçbir kısıtlılık olmuyor; sanattan spora her alanda sağlıklı bireylerle eşit şekilde yaşamlarına devam edebiliyorlar” diye konuştu. Geçmişte skolyoz tedavisinde ‘hiçbir işe yaramaz’ denilen korsenin, egzersiz desteği ile günümüzde büyük fayda sağladığının görüldüğünü belirten Prof. Dr. Ahmet Alanay “Tedavide emniyetliliği de çok artırdık. Yoğun bakım ihtiyacını azaltan, uzun süre yatmayı gerektirmeyen, felç riskini minimuma indiren, ameliyatta kanamaları azaltan yeni teknikler ile hem ameliyat hem de iyileşme süreci hızlandı. Skolyoz günümüzde korkulan bir hastalık olmaktan çıktı. Artık hastalar 2-3 haftada günlük yaşantılarına dönebiliyorlar” dedi. 
 
‘Hayat Yeniden’de izledi, hayatı değişti!
Etkinlikte hip-hop gösterisiyle katılımcılardan tam not alan 12 yaşındaki Bahar Sancar, hem hastalık sürecini hem de tedavisinin ardından sağlığa kavuşmasından duyduğu mutluluğu paylaştı. Bahar’ın omurga eğriliği geçen yıl fark edildi; tam da televizyonda ‘Hayat Yeniden’ programında kendisi gibi skolyoz hastası olup Türkiye’deki ilk füzyonsuz bant ile gerdirme operasyonu olarak sağlığına kavuşan Miray’ın öyküsü anlatılıyordu. Bahar Sancar “Ahmet hocayı görünce hemen yöntemi araştırdık ve hocamızla görüşünce de kendisine duyduğunuz tam güvenle 15 gün içinde ameliyat oldum. Benim eğriliğim 50 derecenin üzerinde olmasına rağmen çok başarılı bir ameliyatla sağlığıma kavuştum, hip-hop yapıyor hayatı hiç eksiksiz yaşıyorum” diye konuştu. 
 
Doktora tam güven şart!
12 yaşındaki Begüm Acer’in hastalığını öğrenmesi ise 3 yıl önce tesadüfen oldu. Henüz 9 yaşındayken okulda olduğu sırada belindeki hafif bir ağrıyı ihmal etmeyerek ailesi Begüm’ü çocuk gelişim uzmanına götürdü. Skolyozla alakası olmayan bu ağrı sayesinde skolyozun farkına varıldı. Çocuk gelişim uzmanı kendilerini Prof. Dr. Ahmet Alanay’a yönlendirdi. Doğuştan skolyozu olduğunu öğrenen Begüm, doktoruna duyduğu tam güvenle onun dediklerini aynen uyguladı. Bugün sağlığına kavuşmaktan son derece mutlu olduğunu belirtirken, gözlerindeki ışık söze gerek bırakmıyor. Annesi Aysun Kaya “Kızımız ameliyatı tam zamanında oldu, doktora güvenip, güvendiğiniz doktorla ilerlemeniz bu hastalıkta çok önemli. Zor günler artık geride kaldı, kızımız sağlığına kavuştu. Şimdi çok mutluyuz” diye konuştu. 
 
Emina Sandal “Skolyozum 24 yaşında fark edildi” 
Ünlü şarkıcı Emina Sandal da ’Skolyoz Çiçekleri’ temalı serginin açılışında yaptığı konuşmada “Çok güzel bir sergi. Bu serginin açılışına katıldığım için inanılmaz mutlu ve heyecanlıyım. Ben de skolyozun kurbanı olduğum için bugün buraya farkındalık yaratmak için geldim” dedi. Acıbadem Maslak Hastanesi Omurga Sağlığı Merkezi’nden Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Alanay’dan skolyoz konusunda detaylı bilgi alan Emina Sandal, “Erken tanı için çocukların 10-12 yaş arasında kontrol edilmeleri çok önemli. Ben kendi çocuklarımı ciddi bir şekilde kontrol ediyorum. Onları doktora da götürdüm. Tıpkı göz ve diğer sağlık muayeneleri gibi skolyoz için de doktora götürmek lazım” diye konuştu. Kendi skolyozunun fark edilme öyküsünü de anlatan Emina Sandal sözlerine şöyle devam etti: “Ben 24 yaşında iken sol omuzumun sağ omzuma göre biraz daha aşağıda olduğunu fark ettim. Bazen de ağrılar çekiyordum. Çok fazla spor yapan ve spora çok önem veren biriyim. Bunları da merak ettiğimden doktora gittim. Bana ‘şu anda bir çaremiz yok, çünkü geç kalmışsınız’ dediler” diye konuştu. Skolyozun hastalık değil durum olduğunu belirten Emina Sandal “Erken teşhis için kesinlikle ve kesinlikle anne babaların çocuklarını çok sıkı kontrol etmeleri gerekiyor” dedi. Anne ve babasının doktor olduğu halde, kendi durumunun dikkatlerinden kaçtığını belirten ünlü şarkıcı “Şu an skolyozdan kaynaklanan hiçbir sıkıntım yok. İleride de sıkıntım olmayacakmış. Bunu hem skolyozumun hafif olmasına hem de çok spor yapmama borçluyum” dedi. 
 
“Sanatımla skolyoza farkındalık oluşturmaya çalıştım”
Geleneksel ebru sanatının inceliklerini kullanarak etkinliğe özel hazırladığı; karanfilden laleye, sümbülden gelinciğe dek 15 eserden oluşan S kıvrımlı ‘Skolyoz Çiçekleri’ sergisi büyük beğeni toplayan Ebru Sanatçısı İlker Selimler de serginin açılışında yaptığı konuşmada, sanatın eski çağlardan günümüze tedavide büyük önem taşıdığına dikkat çekerek “Sanat, farkındalık oluşturmada en etkili iletişim aracı. Ben de Skolyoz Çiçekleri adını verdiğim sergide skolyoza karşı farkındalık oluşturmaya çalıştım” diye konuştu. 
 
Skolyozu olan Victoria’s Secret mankeninden etkinliğe özel mesaj

Prof. Dr. Ahmet Alanay’ın tedavisini gerçekleştirerek sağlığına kavuşturduğu Romanyalı 27 yaşındaki Elena Sandu, etkinliğe ‘teşekkür mektubu’ ile katılarak duygusal bir paylaşımda bulundu. Victoria’s Secret mankeni olan aynı zamanda skolyozu bulunan Martha Hunt da, skolyoz hastalarını motive etmek amacıyla etkinliğe özel video klip gönderdi. Martha Hunt mesajında “Biliyorum skolyoz fiziksel ve duygusal olarak insanı çok zorluyor ama bunun hayallerinize ulaşmanıza engel olmasına izin vermeyin. Ben skolyozun yoluma çıkmasına asla izin vermedim” dedi. Hastaların mini piyano resitali sergilediği, duygularını resimlere aktardığı ve hip-hop gösterisi yaptığı etkinlik umut veren görüntülerle sona erdi. 

 
Bu haber 574 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  9,667 µs