En Sıcak Konular

CHP’Lİ AKKAYA ÇALIŞMA BAKANINA HALKI ALDATAN REKLAMLARI SORDU

18 Mart 2017 22:21 tsi
CHP’Lİ AKKAYA ÇALIŞMA BAKANINA HALKI ALDATAN REKLAMLARI SORDU İstanbul Milletvekili Yakup Akkaya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Çalışma Bakanlığının görsel ve işitsel medyada yayınlattığı reklamları ile neden halkı yanılttığını sordu.

CHP’Lİ AKKAYA ÇALIŞMA BAKANINA HALKI ALDATAN REKLAMLARI SORDU…

İstanbul Milletvekili Yakup Akkaya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Çalışma Bakanlığının görsel ve işitsel medyada yayınlattığı reklamları ile neden halkı yanılttığını sordu.
 
Akkaya; televizyonlarda ve billboardlarda yayınlanan reklamlarda “Çalışmak İsteyene İşte Fırsat, Tarihin en Büyük İstihdam Seferberliği, ÇALIŞANLARIN PRİM VE VERGİLERİ DEVLETTEN, Hedef 2 Milyon + İstihdam” ibarelerinin doğru olmadığını; gerçekte sadece işe yeni gireceklerin primlerinin “işçinin cebinden” yani; işsizlik fonundan karşılanacağını belirterek; gerçeği yansıtmayan bu ilan, görsel, afiş ve kamu spotlarının kamuya maliyetinin ne olduğunu, gerçeği yansıtmayan bu ilan ve afişleri kaldırmayı düşünüp düşünmediklerini ve sorumlular ile ilgili bir soruşturma başlatıp başlatmayacaklarını Çalışma Bakanı’na sordu.

Akkaya’nın vermiş olduğu soru önergesinin detayları şu şekildedir:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.
Saygılarımla,

Yakup AKKAYA
İstanbul Milletvekili 

Geçtiğimiz Şubat ayından itibaren yazılı ve görsel basındaki ilanlarda ve her kentteki billboardlarda bir afiş yeralmaktadır. Bu afişlerde, “Çalışmak İsteyene İşte Fırsat, Tarihin en Büyük İstihdam Seferberliği, ÇALIŞANLARIN PRİM VE VERGİLERİ DEVLETTEN, Hedef 2 Milyon + İstihdam” ibareleri dikkati çekmektedir. İlan sahipleri olarak da bu afişin altında Türkiye İş Kurumu, TC Başbakanlık ve Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı görülmektedir.
Söz konusu ilan ve afişlerin dayanağı, 2 Ocak 2017 tarihinde OHAL Kanunu çerçevesinde çıkarılan 687 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 3. Maddesi ile getirilen bir düzenlemeye göre 1 Şubat 2017 tarihinden itibaren 31 Aralık 2017 tarihine kadar olan süre içerisinde özel sektörde yeni istihdam edilecek işçiler için devlet tarafından işverenler için İşsizlik Sigorta Fonundan günlük 22,22 TL.’yi SGK’ya ödenmesine ve yine 687 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 3. Maddesinde ayrıca bu yeni istihdam edilecek kişiler için Asgari ücretlilerin ödeyeceği kadar gelir vergisi ile damga vergisi de terkin edilmektedir. 
Bu düzenlemeye göre tüm çalışanlar için bir düzenleme söz konusu değildir. Tüm çalışanların prim ve vergileri ödenmemektedir. Sadece işe yeni alınacak kişilerin ücretlerinin sadece belirli bir kısmı gelir vergisinden muaf tutulmakta, sigorta primlerinin de asgari ücretin biraz üstünde olan bir kısmının primi ödenmektedir. Sigorta primlerinin ödemesini yapan da devlet değildir. SGK Primleri “İşsizlik Sigortası Fonundan” karşılanmaktadır. 
Bu nedenlerle Çalışma Bakanlığı tarafından kamuoyuna yönelik hazırlatılan bu afişler gerçeği yansıtmamaktadır. 
1- Bu çerçevede; Çalışma Bakanlığı tarafından hazırlatılan bu ilan ve afişler neden gerçeği yansıtmayan bir biçimde hazırlanmıştır?
2- Bu ilan, görsel, afiş ve kamu spotlarının toplam maliyeti kaç liradır? Bu harcamalar Bakanlığınız bütçesinden mi karşılanmıştır?
3- Gerçeği yansıtmayan bu ilan, görsel, afiş ve kamu spotlarını kaldırmayı ve sorumlular ile ilgili soruşturma başlatmayı düşünüyor musunuz? 
4- İşverenlere teşvik düzenlemesinin Terör örgütleriyle mücadele amacıyla alınan OHAL kararıyla ne tür bir ilişkisi vardır? 
5- Söz konusu gelir vergisi ve damga vergisine ilişkin düzenlemeler TBMM tarafından kabul edilen 2017 yılı bütçesinde öngörülmemiştir. Bu nedenle mi söz konusu düzenlemeler Meclis’ten kaçırılarak KHK ile düzenlenmiştir.  
6- Devletin yükümlülüğünde olan istihdam yaratma yükümlülüğünün maliyeti neden işsizlik döneminde işçilere ödenecek olan işsizlik sigortası Fonunda biriken paradan karşılanmaktadır? Bakanlığınıza bu konuda bütçeden pay ayrılmışken neden işçilerin parasına göz dikilmiştir?  
7- Hükümetin hedeflediği 2 Milyon istihdam sayısına ulaşılırsa bu durumda İşsizlik Sigorta Fonundan çıkacak toplam rakam aylık 180 bin yeni istihdam rakamıyla 8 Milyar TL. olacaktır. Bu parayı fona yeniden ödemeyi düşünüyor musunuz? 
Bu haber 300 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,661 µs