En Sıcak Konular

''BİLİŞİM ÜLKELERİN GELECEĞİNİ DEĞİŞTİRECEK''

23 Kasım 2016 22:27 tsi
''BİLİŞİM ÜLKELERİN GELECEĞİNİ DEĞİŞTİRECEK'' Bilişim çağında bilgi odaklı ekonomik faaliyetlerin önem kazandığını belirten DeskGate Technology CEO'su Cüneyt Bekir Topçu, fabrika ve diğer maddi üretimlerin ekonominin temel faktörü olmaktan çıktığını belirtti.

Cüneyt Bekir Topçu: "Bilişim ülkelerin geleceğini değiştirecek"

Bilişim çağında bilgi odaklı ekonomik faaliyetlerin önem kazandığını belirten DeskGate Technology CEO'su Cüneyt Bekir Topçu, fabrika ve diğer maddi üretimlerin ekonominin temel faktörü olmaktan çıktığını belirtti.

Bilişim öncesi dönemlerde bir ülkenin gücünün sermaye, işgücü, gelişmiş sanayi ve ihracaat gibi unsurlarla belirlediğine dikkat çeken DeskGate Technology CEO'su Cüneyt Bekir Topçu, günümüzde bilişim teknolojileri ile milyarlarca dolarlık ekonomik büyüklüğe ulaşmanın eski dönemlere oranla daha kolay ve sürdürülebilir olduğunu vurguluyor.

Bilişim sektörünün günümüz ekonomisinin en önemli dinamikleri arasında yer aldığını belirten  Topçu, "Geleneksel ekonomik faaliyetler, bilişim teknolojilerinin hızla yükselmesi ile birlikte ikinci planda kalıyor. Bilgi, artık en büyük ekonomik güç. Piyasaya sürüldükten birkaç hafta sonra popüler olup milyonlarca dolarlık ekonomik büyüklüğe ulaşan yazılımlar ve uygulamalar, ekonomide bilişim sektörünün belirleyici olduğunu gözler önüne seriyor."


Yazılım sektörü özgün projeler ile gelişecek

Bilişimde en önemli alan olan yazılım sektöründe uluslararası arenada söz sahibi olmak için altyapısı ve kaynak kodları hazır  olan sistemler üzerinden yazılım yapmanın sektörü geliştiremeyeceğini vurgulayan Cüneyt Bekir Topçu, "Daha özgün ve dünyada ses getirecek yazılımlar üretilmesi için devlet desteği çok önemli. Kendi kaynak kodlarını yazabilen ya da bu konuda kurumsal yazılım firmalarından destek alarak firma yapısına özel yazılımlar geliştiren sistemler Türkiye'yi dünya yazılım sektörünün önemli oyuncularından biri yapabilir.  Yazılım sektöründe sanal para fintech teknoloji yazılımları, enerjiye dayalı yazılım çözümleri, Bioinformatik DNA ve gen yazılımları, bilgi güvenliği, IT Management, takip sistemi , RDP yazılımları, yapay zeka ve robotik sistem yazılımları, insansız hava aracıyla yapılabilecek coğrafi yazılımlar gelecekte  en çok ihtiyaç duyulan yazılım türleri olacak. Doğru yazılım ekibi, doğru sektör seçimi ve özgün yazılımlar ile yol alınmadığı takdirde teknokentlerin ve kuluçka merkezlerinin bilişim teknolojileri kapsamında belirlenen hedeflere ulaşması zor görünüyor."

Dijital suçlar ve data hırsızlığı artacak

Bilişim ekonomisinin büyümesi ile birlikte dijital suçların daha çok artacağını söyleyen Cüneyt Bekir Topçu, "Şirketler, kurumlar bilgi güvenliklerini ve IT Management sistemlerini önemsemeli. Değişen ticaret kuralları ile birlikte dijital suç unsurları önümüzdeki süreçte daha da artacak. Data hırsızlığı, siber savaşlar geleceğin en önemli dijital tehditleri arasında yer alıyor. Dijital tehditler arttıkça data ve network trafiği kontrolü üst seviyeye çıkacak. Şirketler ve kurumlar bilgi güvenliğini kendi server'ları ve kapalı devre sistemler üzerinden sağlayacak. Gün gelecek, tüm bilgiler loglanacak ve raporlanacak. Endüstri 4.0 gerçeğini artık daha çok duyacağız. Devletler  kendi siber yasalarını ve bilgi güvenliği altyapılarını kuruyor. Çin'in siber güvenlik yasasını çıkararak ciddi yaptırımlar getirmesi bunun son örneği."

 Bu haber 349 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,846 µs