En Sıcak Konular

110 BİN KİŞİ KREDİ BORÇLARI YÜZÜNDEN HAPSE GİRDİ

8 Kasım 2016 22:02 tsi
110 BİN KİŞİ KREDİ BORÇLARI YÜZÜNDEN HAPSE GİRDİ Türkiye Bankalar Birliği'nin raporuna göre, bireysel kredi veya kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe girenlerin sayısı bu yılın 9 ayında 1 milyon 10 bin kişi oldu.

110 bin kişi hapse girdi

Türkiye Bankalar Birliği'nin raporuna göre, bireysel kredi veya kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe girenlerin sayısı bu yılın 9 ayında 1 milyon 10 bin kişi oldu. 2002 yıl sonunda 2015 yıl sonuna kadar geçen 13 yılda vatandaşların bankalara olan tüketici kredisi borcu 135 kat, kredi kartı borcu ise 18 kat arttı.

110 bin kişi hapse girdi

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi, 2016 yılı Eylül ayı 'Negatif Nitelikli Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Raporu'nu açıkladı. Buna göre; bireysel kredi veya kredi kartı borcudan dolayı yasal takibe girenlerin sayısı, Ocak-Eylül aylarını kapsayan ilk 9 aylık sürede 1 milyon 10 bin oldu.

Aynı yıl içinde birden fazla kaydı bulunan kişilerin tekilleştirilerek sayılmasıyla hazırlanan veriler; Ocak-Eylül 2016 döneminde, bireysel kredi borcundan dolayı yasal takibe intikal eden kişi sayısının 546 bin kişi olduğunu gösterdi. Bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe alınan kişi sayısı ise aynı dönemde yüzde 5 oranında azalarak 749 bin oldu.

110 bin kişi hapse girdi

Vatandaşların 2002 yılı sonunda, bankalara olan toplam borcu 6.6 milyar lira iken, 2015 sonunda bu borç 384 milyar liraya yükseldi. Bankalara borçlu olan vatandaşların sayısı ise 25 milyonu buldu. Bu rakamın ayrıntısına baktığımızda tüketici kredileri 2.3 milyardan 306 milyar TL'ye, kredi kartı borcu ise 4.3 milyardan 79 milyar TL'ye çıktığını görmekteyiz.

Buna göre 2002 yıl sonunda 2015 yıl sonuna kadar geçen 13 yılda vatandaşların bankalara olan tüketici kredisi borcu 135 kat, kredi kartı borcu ise 18 kat arttı. 2015 yılı sonu itibarıyla vatandaşların bankacılık sistemine olan borcu toplam 385 milyar liraya baliğ oldu. Türkiye'de bankalar tarafından verilen kredi kartı adedi 60 milyona yaklaşarak tarihin en yüksek seviyesine ulaşmış durumda.

Bu kredi kartı sayısına göre Türkiye, Fransa'dan sonra Avrupa ülkeleri arasında kredi kartı kullanımının en yoğun yaşandığı ikinci ülke konumunda. 2016 yılının ilk çeyrek verilerine göre bankaya borcu olan 25 milyon vatandaşın 2 milyon 670 bini hakkında icra takibi gerçekleşti.

Son 16 yılda Türkiye'de 110 bin 371 kişi “taahhüdü ihlal” suçundan hapse girdi. 2010-2014 yılları arasında “ödeme şartını ihlal'' gerekçesiyle Cumhuriyet tarihinin rekoru kırılarak 1.2 milyon dava açıldı, bu davaların 730 bini mahkumiyetle sonuçlandı.

257 milyar TL'lik borç yapılandırıldı

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, toplam 257 milyar lira tutarındaki kredi kartı borç stoku ve tüketici kredilerindeki borç stokunu 72 aya kadar yapılandırma imkanı sağlandığını belirterek, "Burada da talebe yönelebilecek bir mali alan oluşturuldu. Nitekim ilk gelen datalar bunun belli ölçülerde talebi artırdığını göstermektedir" dedi.

Canikli, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Sermaye Piyasası Kurumunun (SPK) 2017 yılı bütçelerine ilişkin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda sunum yaptı. Nurettin Canikli, "Küresel İslami finans hacmi, son 10 yılda yaklaşık 15 kat büyüyerek 2015 yıl sonu itibarıyla yaklaşık 1.9 trilyon dolara yükselmiştir. Bu faaliyetlerin yaklaşık yüzde 90’ı 9 ülkede toplanmıştır, Türkiye 7. sıradadır. Henüz istediğimiz seviyede değiliz" dedi.

Kaynak: YENİ MESAJ GAZETESİ http://www.yenimesaj.com.tr/ekonomi/110-bin-kisi-hapse-girdi-h13035133.htmlBu haber 302 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,142 µs