En Sıcak Konular

FİRMALAR MESAJ YASASINI YANLIŞ ANLADI

1 Mayıs 2015 00:52 tsi
FİRMALAR MESAJ YASASINI YANLIŞ ANLADI 1 Mayıs 2015 tarihi itibariyle, pazarlama ya da bilgilendirme amaçlı toplu mesaj gönderimlerini bireylerin onayına bağlayan ve izinsiz gönderime ağır cezalar öngören yasayı firmalar yanlış anladı.

Firmalar mesaj yasasını yanlış anladı

1 Mayıs 2015 tarihi itibariyle, pazarlama ya da bilgilendirme amaçlı toplu mesaj gönderimlerini bireylerin onayına bağlayan ve izinsiz gönderime ağır cezalar öngören yasayı firmalar yanlış anladı. Arabulucu Avukat Umut Metin, firmaların tüketicilere "mesaj almak istemiyorsanız şunu yapın, bunu yapın" mesajları atmasının yasada boşluk yaratmayı amaçladığını ve buna izin verilmemesini istedi.

Arabulucu Avukat Umut Metin, 1 Mayıs 2015 tarihinden itibaren firmaların tüketicilere dönük toplum SMS ya da mail gönderimlerinin izne bağlanmasını öngören yasanın daha uygulanmaya başlanmadan delindiğini açıkladı.
Yeni e-ticaret yasasının 1 Mayıs tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe gireceğini belirten Arabulucu Avukat Umut Metin, bu tarihten önce kullanıcılardan onay almak zorunda olan bazı firmaların kurnazlık yaparak yasada boşluk yaratmaya çalıştığını ve buna göz yumulmaması gerektiğini belirtti. Yasada açıkça bilgilendirme ve pazarlama amaçlı gönderimlerin "izne tabi" olduğunun vurgulandığını söyleyen Metin şunları söyledi:
"Firmalar yasa uyarınca mesaj göndermek istedikleri kişilerin iznini almak zorunda. Ancak bazı firmalar yasada boşluk yaratmaya çalışıyor ve gönderim hakkı varmış gibi davranarak kullanıcılara (mesaj almak istemiyorsanız mail atın, form doldurun, şu telefonu arayın) gibi yasanın amir hükümlerine açıkça aykırı mesajlar gönderiyorlar. Burada insanların bu telefonlara ulaşamayacağı, o formları doldurmaktan üşeneceği gibi varsayımlar var. Ancak daha temel bir durum var ki; bunu yapan firmalar mesaj göndermelerinin en doğal hakları olduğu yorumunu yaparak yasada boşluk yaratmaya çalışıyorlar. Yürütmenin buna kesinlikle izin vermemesi ve bu tarz boşluk yaratmaya çalışan firmalara, ibretlik cezalar uygulaması gereklidir. Kullanıcılar bu tarz yasaya aykırı mesajlara itibar etmeyip Tüketici Hakem Heyeti gibi ilgili makamlara başvurarak her bir şirket hakkında işlem yapılmasını sağlayarak bu tarz kötü niyetli firma uygulamalarını engellemelidir."

 

Kaynak: MTN HukukBu haber 601 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  9,458 µs