En Sıcak Konular

YIRCA'YI TEHDİT EDEN SESSİZ KATİL: HAVA KİRLİLİĞİ

19 Kasım 2014 18:13 tsi
YIRCA'YI TEHDİT EDEN SESSİZ KATİL: HAVA KİRLİLİĞİ Kolin Termik Santral Projesi nedeniyle 6000 zeytin ağacını kaybeden Yırca köylülerinin sağlığı da kömürlü termik santraller sebebiyle tehdit altında.

Yırca'yı tehdit eden sessiz katil: Hava kirliliği

Kolin Termik Santral Projesi nedeniyle 6000 zeytin ağacını kaybeden Yırca köylülerinin sağlığı da kömürlü termik santraller nedeniyle tehdit altında. Greenpeace'in, Soma'ya bağlı Yırca Köyü'nde yaptığı 24 saatlik hava kirliliği ölçümünün sonuçları, köydeki hava kirliliğinin Dünya Sağlık Örgütü'nün güvenilir olarak belirttiği günlük limitlerin iki katından fazla olduğunu gösteriyor. 

Yapılan ölçümlerde ince partikül madde değerlerinin bazı anlarda, günlük sağlık sınırının beş katına kadar yükseldiği de görüldü.
 
Greenpeace Araştırmacısı Buket Atlı, "Buradaki kirliliğin en büyük nedenlerinden biri, Yırca köyünün yanı başında olan Soma kömürlü termik santrali. Bu santral, Avrupa'nın en çok can alan ikinci kömürlü termik santrali. Kömürlü santrallerin yaydığı gözle görülemeyen partikül maddeler sessiz bir katil gibi başta akciğer kanseri ve KOAH olmak üzere akciğer hastalıklarına, astım, bronşit gibi solunum yolu rahatsızlıkları gibi hastalıklara neden oluyor. Bu bölgede var olan kirlilik ve sağlık sorunlarının katlanarak artmaması için, planlanan Kolin Termik Santrali'nin tamamen iptal edilmesi gerektiği çok açık. Türkiye'nin enerji ihtiyacı için, öncelikle enerji verimliliği çözümleri uygulanmalı ve güneş, rüzgar gibi temiz enerji çözümlerine gidilmelidir" dedi.
 
Greenpeace'in ölçümünü yaptığı Partikül Maddeler (PM 2,5), kömürlü termik santrallerin yaydığı, kum tanesinden bile daha küçük, gözle görünemeyen ama akciğerlere nüfus ederek akciğer ve solunum yolu rahatsızlıkları, kalp ve damar hastalıkları ve kanser gibi pek çok sağlık sorununa neden olan tehlikeli bir maddedir. Avrupa Çevre ve Sağlık Örgütü'nün (HEAL) 2013 tarihli raporuna göre bu maddeler, kömürlü termik santrallerden çıkan kirletici maddeler içinde ozonla birlikte en tehlikeli olanı.
 
Çocuklarda astım, bronşit çok fazla
Köyde KOAH ve akciğer kanserinin çok yaygın olduğunu ifade eden Yırca Köyü Muhtarı Mustafa Akın da "Son 15 gün içinde iki kişi akciğer kanserinden öldü. Bunun nedenleri hem santralden çıkan gaz, hem de santralin kül barajı. Nefes alamıyor, çamaşır asamıyoruz. Çocuklar da etkileniyor. Küçük çocuklarda astım ve bronşit çok var" şeklinde konuştu.
 
Greenpeace'in bu yıl Mayıs ayında yayımladığı Sessiz Katil raporuna göreyse 2010 yılında Soma Termik Santrali'nden kaynaklı hava kirliliği 1340 erken ölüme yol açtı.

NOT: 

1.     Ölçüm, 15-16 Kasım tarihlerinde, konusunda eğitimli bir uzman tarafından Yırca'da bir evin balkonuna Thermo Scientific PDR 1500 model partikül madde ölçüm cihazının yerleştirilmesiyle gerçekleştirildi.

2.     Dünya Sağlık Örgütü'nün belirlediği günlük kılavuz değer PM 2,5 için 25μg/m3 şeklindedir. Yırca köyünde yapılan 1 günlük PM 2,5 ölçümünün ortalaması 54,64 ug/m3 şeklindedir.

3.     Avrupa Çevre ve Sağlık Örgütü'nün kömürün sağlık etkileriyle ilgili raporuna ulaşmak için: http://www.env-health.org/IMG/pdf/heal_report_the_unpaid_health_bill_how_coal_power_

plants_make_us_sick_final.pdf


4.     Greenpeace'in Sessiz Katil raporuna ulaşmak için

http://www.greenpeace.org/turkey/tr/press/reports/sessiz-katil-raporu-270514/


Gülçin Şahin (greenpeace.org)Bu haber 583 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,672 µs