En Sıcak Konular

''ÇOK GEÇ OLMADAN EMİRLİ'YE YARDIM EDİN''

25 Ağustos 2014 21:27 tsi
''ÇOK GEÇ OLMADAN EMİRLİ'YE YARDIM EDİN'' Emirli’de IŞİD canilerinin kuşatmasına 2.5 aydır kahramanca direnen yarısı çocuk ve kadınlardan oluşan Türkmenler için BM çağrıda bulundu.

BM: Çok geç olmadan Emirli'ye yardım edin

Emirli'de IŞİD canilerinin kuşatmasına 2.5 aydır kahramanca direnen yarısı çocuk ve kadınlardan oluşan Türkmenler için BM çağrıda bulundu. BM Özel Temsilcisi Mladenov, beldede elektrik ve su olmadığını belirterek, "Orada katliam olmaması için harakete geçilmeli" dedi.
BM, Kuzey Irak'ta Şii Türkmenlerin yaşadığı Emirli kasabasında katliam riski olduğu uyarısı yaptı ve bunun önlenmesi çağrısında bulundu. BM özel temsilcisi Nickolay Mladenov, kent sakinlerinin yaşadığı koşulların ciddi ölçüde kaygı verici olduğunu söyledi. IŞİD'in kuşatmasında bulunan kentte elektrik ve su bulunmadığı, gıda ve tıbbi malzemelerin de tükenmekte olduğu haberleri geliyor. 

Hiç yardım ulaşmıyor
Kentin büyük bölümünü IŞİD'in kafir olarak gördüğü Türkmen Şiiler oluşturuyor. Mladenov, "Emirli'deki halkın içinde bulunduğu çaresiz durum oradaki halkın katliamının önlenmesi için derhal harekete geçilmesini gerektiriyor. Irak hükümetine ablukayı hafifletmesi için elinden geleni yapması yaşam kurtarmak için gereken insani yardımı ve bölgedekilerin onurlu bir şekilde tahliyesini sağlaması çağrısında bulunuyoruz" dedi. 
Önde gelen Şii din adamlarından Büyük Ayetullah Ali el Sistani, kent sakinlerinin sıkıntıları konusunda kaygılarını dile getirmişti. Kent sakinleri, IŞİD'e karşı direnmek için kendi başlarına çaba gösterdiklerini ve kasabaya ablukanın başlamasından bu yana herhangi bir yardım ulaşmadığını söylüyor. Bağdat'ın 180 km kuzeyinde, Kerkük'ün ise güneyindeki bu küçük Şii Türkmen kasabası iki aydır, çevrelerindeki bütün köy ve kasabaları ele geçiren adını İslam Devleti olarak değiştirip bölgede hilafet ilan eden IŞİD milislerinin ablukası altında. Emirli halkının çoğunluğunu Irak nüfusu içindeki oranları yüzde 4 olan Şii Türkmenler oluşturuyor. Şii oldukları için IŞİD tarafından "kafir" sayılıyor ve doğrudan hedef alınıyorlar. Doktor Nihat Elbayati, "70 gündür direniyoruz. Elektriğimiz yok, suyumuz akmıyor. Sadece tuzlu su var, o da ishal ve diğer hastalıklara yol açıyor. Kuşatma başladığından bu yana yaşlı ve hasta 50'yi aşkın kişiyi kaybettik. Susuzluk ve hastalıktan ölenler arasında çocuklar da var" diye konuştu.

Kaynak: YENİÇAĞ GAZETESİ http://www.yenicaggazetesi.com.tr/bm-cok-gec-olmadan-emirliye-yardim-edin-101876h.htm


Bu haber 569 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,495 µs