En Sıcak Konular

İSKENDER BRUÇAY'DAN MEHMET GÖZMEZ'E ZİYARET

22 Mayıs 2014 23:23 tsi
İSKENDER BRUÇAY'DAN MEHMET GÖZMEZ'E ZİYARET Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Arnavutluk İslam Birliği Başkanı İskender Bruçay ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti.

Arnavutluk İslam Birliği Başkanı Bruçay'dan Diyanet İşleri Başkanı Görmez'e ziyaret…

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Arnavutluk İslam Birliği Başkanı İskender Bruçay ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti.
Arnavutluk İslam Birliğine yeni seçilen Bruçay'ın ziyaretinden duyduğu memnuniyetini dile getiren Diyanet İşleri Başkanı Görmez,  "Yeni seçilen İslam Birliği Başkanı İskender Bey'e yeni görevinin hayırlı olmasını diliyorum. Bütün idari görevler ateşten gömlektir ama bu görevler ateşten cübbedir. Bu görevde Allah sizi mahcup etmesin" dedi.
"Balkanlardaki sel felaketinden dolayı üzüntülüyüz…"
Balkanlarda meydana gelen sel felaketinden dolayı üzüntüsünü dile getiren Başkan Görmez, şunları söyledi;
"Biz kendi acılarımızla uğraşırken, Soma'daki kardeşlerimizin acılarıyla uğraşırken gönül coğrafyamızın önemli bölümünde bir musibet daha yaşandı. Bilhassa Saray Bosna'da meydana gelen sel ve heyelan hadiseleri yaşandı. Şuanda Diyanet Vakfımızdan bir heyetimiz orada yaraları sarmaya çalışıyor. Saray Bosna Diyanet İşleri Başkanlığıyla görüşmelerimiz devam ediyor. Hasar tespiti ortaya çıktı. Ortaya çıkan hasar bizim tahayyülümüzün çok fevkinde. On binlerce insan evsiz kaldı. Tarım arazileri tamamen sular altında kaldı. Bizlerden yardım talep edildi. Bizlerde Diyanet İşleri Başkanlığı olarak yarın Cuma namazından sonra tüm camilerimizden yardım toplayarak halkımızın yardımlarını oradaki kardeşlerimize ulaştırmaya çalışacağız"
"Arnavutluk bir İslam memleketidir…"
Arnavutluğun bir İslam ülkesi olduğunu kaydeden Başkan Görmez, konuşmasını şu şekilde sürdürdü;
Arnavutluk bir İslam memleketidir. Arnavutluk ve Balkanlar'da yaşayan bütün Müslüman kardeşlerimizle bizim hem iman kardeşliğimiz hem de aynı tarihi, kültürü, coğrafyayı paylaşmışlığımız var. Aynı medeniyeti birlikte kurmuşuz. Karşılıklı çok büyük görev ve sorumluluklarımız var. Bilhassa komünist dönemlerde en büyük imtihanı Arnavutluk'taki kardeşlerimizin yaşadığını tarihi bilgilerden öğreniyoruz. En büyük inanç baskılarına maruz kaldıklarını, Müslüman kimliklerinin yok edilmesi için çok büyük sıkıntılara katlandıklarını hepimiz biliyoruz. Arnavutluk'taki İslam Birliğinin başka ülkelerdeki İslam birliklerinden daha büyük çaba göstererek, tarihte yaşanmış bütün sorunları ve acıları ortadan kaldıracağına olan inancımı ifade etmek istiyorum.
Tiran'a büyük cami…
Birlikte daha önce yaptığımız önemli çalışmalar var. Bundan sonrada birlikte ortak çalışmalar yapacağız. Tiran'da büyük bir caminin projesi bitti. İki ülke mutabakata vardı. İnşallah en kısa zamanda sizinde çabalarınızla temelini atarız. İki yıl içinde de inşallah bitirip içinde ibadet ederiz.
Arnavutluk İslam Birliği Başkanı Bruçay ise, Soma'da yaşanan acıyı paylaştıklarını belirterek şöyle konuştu;
"Öncelikle Diyanet İşleri Başkanlığında olmaktan çok mutluyum. Soma'da vefat eden kardeşlerimiz için Arnavutluk adına üzüldüğümüzü, acılarınızı paylaştığımızı ve dua ettiğimizi söylemek istiyorum. Arnavutluk ile Türkiye'nin tarihi bir birlikteliği var. Biz her zaman Türkiye'yi yanımızda bir destekçi, bir dost olarak gördük. Buna halkımızda içtenlikle inanıyor. İki ülkenin arasında kardeşlik bağları olsa da bizim asıl çatımız İslam birliğidir. Gelecekte daha çok ortak projelere adım atacağız."


Kaynak: http://www.diyanet.gov.tr/tr/icerik/arnavutluk-islam-birligi-baskani-brucay'dan-diyanet-isleri-baskani-gormez'e-ziyaret…/15945

Bu haber 493 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,829 µs