En Sıcak Konular

ÖZEL SEKTÖR BORÇ BATAĞINDA

19 Şubat 2014 23:41 tsi
ÖZEL SEKTÖR BORÇ BATAĞINDA Özel sektörün yurt dışından sağladığı uzun vadeli kredi borcu 2013 Aralık ayı sonunda bir önceki yıl sonuna göre 17.1 milyar dolar artarak 155.6 milyar dolar oldu

Özel sektör borç batağında

Özel sektörün yurt dışından sağladığı uzun vadeli kredi borcu 2013 Aralık ayı sonunda bir önceki yıl sonuna göre 17.1 milyar dolar artarak 155.6 milyar dolar oldu 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2013 yılı Aralık ayına ait özel sektörün yurt dışından sağladığı kredi borcuna ait gelişmeleri yayımladı. Verilere göre Türkiye özel sektörü yurtdışından borçlanmaya devam ediyor. 
Aralık sonu itibariyle, özel sektörün yurt dışından sağladığı uzun vadeli kredi borcu, 2012 yıl sonuna göre 17.1 milyar dolar artarak 155.6 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. Borçluya göre dağılım incelendiğinde, bir önceki yıl sonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmalarının 8.2 milyar dolar, tahvil ihracı biçimindeki borçlanmalarının 5.6 milyar dolar arttığı gözlendi.
Aynı dönemde, bankacılık dışı finansal kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 365 milyon dolar artarken, tahvil ihracı biçimindeki borçlanmalar ise 1.5 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Söz konusu dönemde, finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 295 milyon dolar azalırken, tahvil stok ise 1.9 milyar dolar artışla 3.3 milyar dolara ulaştı.
Borcun yüzde 92'si dolar ve Euro cinsinden

Alacaklıya göre dağılım incelendiğinde, Aralık sonu itibarıyla tahvil hariç toplam kredi borcunun yüzde 88.5'ini oluşturan özel alacaklılara olan borcun bir önceki yıl sonuna göre 6.9 milyar dolar; yüzde 11,5'ini oluşturan resmi alacaklılara olan borçların ise 1.2 milyar dolar arttığı gözlendi. Finansal olmayan kuruluşların, 2013 yılı Aralık sonu itibariyle Türkiye'de yerleşik bankaların yurt dışı şube ve iştiraklerinden sağlamış oldukları kredi stoku 2012 yıl sonuna göre 60 milyon dolar artarak 20.6 milyar dolar; yabancı ticari bankalardan sağlamış oldukları krediler ise 2.6 milyar dolar azalarak 35.8 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.
Döviz kompozisyonuna bakıldığında, özel sektörün yurt dışından sağladığı 155.6 milyar dolar tutarındaki uzun vadeli kredi borcunun yüzde 57,6'sı dolar, yüzde 34.9'u Euro, yüzde 6.1'i Türk Lirası ve yüzde 1.4'ü ise diğer döviz cinslerinden oluştu.
Kısa vadeli kredi borcu 41.2 milyar dolar

Aralık sonu itibarıyla, özel sektörün yurt dışından sağladığı kısa vadeli kredi borcu (ticari krediler hariç), 2012 yıl sonuna göre 10.2 milyar dolar artarak 41.2 milyar dolar olarak gerçekleşti. Borçluya göre dağılım incelendiğinde ise 2012 yıl sonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmaları 7.3 milyar dolar, finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları ise 1 milyar dolar artış gösterdi.


Kaynak: YENİ MESAJ GAZETESİ http://www.yenimesaj.com.tr/?haber,13004890/ozel-sektor-borc-bataginda


Bu haber 508 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,693 µs