En Sıcak Konular

SATIŞLAR BIÇAK GİBİ KESİLDİ

7 Şubat 2014 23:50 tsi
SATIŞLAR BIÇAK GİBİ KESİLDİ BDDK'nın taksite sınırlama getiren uygulaması en çok küçük esnafı vurdu, satışlar bıçak gibi kesildi.

Satışlar bıçak gibi kesildi

BDDK'nın taksite sınırlama getiren uygulaması en çok küçük esnafı vurdu, satışlar bıçak gibi kesildi.
 
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) 1 Şubat'ta yürürlüğe giren kredi kartı taksitleri ve tüketici kredilerini sınırlandıran yönetmeliği, satışların bıçak gibi kesilmesine neden oldu.  Uygulamanın ilk günlerine rağmen taksitli satış düzenlemesinin etkileri görülmeye başlandı.
Cep telefonuna taksit yasağı sonrasında satışlarında büyük düşüş yaşayan teknoloji şirketleri çıkış yolu arıyor. 
Media Markt yetkilileri taksitle satışa yasak gelmesinin ardından satışların bıçak gibi kesildiğini, teknoloji sektörünün kilit durumda olduğunu söylediler. Hediye çeki ile satıştan, cezai yaptırıma neden olacağı korkusuyla uzak durduklarına dikkat çeken yetkililer sektörün büyük bir bölümünün de bu tür uygulamalardan kaçındığının altını çizdi. Görüştüğümüz cep telefonu bayii yetkilileri ise daha taahütlü satışa dönüldüğünü, bu nedenle satışlarının çok fazla etkilenmediğini belirttiler. Cep telefonu dükkânı sahipleri ise satışların neredeyse durma noktasına geldiğine dikkat çektiler.
 
KUYUMCULAR POS CİHAZLARINI İADE EDİYOR
 
 Gazeteport'un haberine göre taksitli satışın yasaklanmasından en olumsuz etkilenenlerden biri olan kuyumculuk sektörü yetkilileri ise satışların neredeyse yarı yarıya düştüğünü ifade ettiler. Yaklaşan 14 Şubat'a rağmen satışlarda bir kıpıdanma olmadığından yakınan kuyumcular, ek ücret ödememek için pos cihazlarını iade etmeye hazırlanıyorlar. Öte yandan, birden fazla sektörde faaliyet gösteren kuyumcular satışlarının düşmemesi için farklı bir yol buldular. Sahip oldukları diğer şirket üzerinden satış yapıyormuş gibi gösterip taksitli satışa devam ediyorlar.
 
Taksit sayısı 9 ile sınırlanan mobilya sektöründe ise uygulamadan en çok etkilenen küçük esnaf oldu. Zaten durgun olan mobilya sektöründe taksit etkisini henüz hissetmediklerini söylediler. Düzenlemeden önce de en fazla 11 ay taksit yaptıklarını ifade eden İstikbal satış temsilcileri aradaki farkın çok ciddi bir boyutta olmadığını düşünüyorlar. Fakat sağladıkları ödeme avantajları sayesinde müşteri çekmeyi sağlayan ve 36 aya kadar taksit yapan küçük esnaf durumdan oldukça şikayetçi. 
 
TEKNOLOJİ ŞİRKETLERİNİN HİSSELERİ DEĞER KAYBETTİ
 
Borsada işlem gören teknoloji şirketleri de bu durumdan olumsuz etkilendi. 31 Ocak tarihinde 11,30 TL'den kapatan Teknosa hisseleri 2 günde yüzde 3 oranında değer kaybetti. Hisseler yüzde 3'lük değer kaybıyla 11,30 TL'ye geriledi. Bimeks hisseleri ise yüzde 2,5 oranında düşüşle 1,60 TL'ye geriledi.


Kaynak: ORTADOĞU GAZETESİ http://www.ortadogugazetesi.net/haber.php?haber=satislar-bicak-gibi-kesildi&id=33193


Bu haber 446 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,771 µs