En Sıcak Konular

ERDOĞAN'A İRAN'DA 2. ŞOK!

30 Ocak 2014 23:37 tsi
ERDOĞAN'A İRAN'DA 2. ŞOK! İran dini lideri Hamaney'in temsilcisi, ziyaretinden birkaç saat önce Suriye politikasıyla ilgili Başbakan Erdoğan'a çok sert eleştiride bulundu

Erdoğan'a İran'da 2. şok!

İran dini lideri Hamaney'in temsilcisi, ziyaretinden birkaç saat önce Suriye politikasıyla ilgili Başbakan Erdoğan'a çok sert eleştiride bulundu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, iki yıl önceki İran ziyaretinde yaşadığı şokun ardından dünkü gezisinde de şok suçlamayla karşılaştı. İran Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney'in Devrim Muhafizları Temsilcisi Sadıki, Erdoğan'a çok sert suçlamalarda bulundu. Sadıki, yaptığı açıklamada Başbakan Erdoğan'ın Suriye krizinde oynadığı rolü eleştirerek, "Türkiye Başbakanı, son zamanlara kadar Suriye krizinden daha çok İsrail'in kuklası gibi hareket ediyordu. Fakat son zamanlarda artık uyandığını görüyoruz" dedi.  

Türkiye'nin Suriye politikasının çökmesinden sonra Erdoğan'ın İran'la ilişkileri geliştirme arzusu gösterdiğini savunan Abdullah Macı Sadıki, "İran ve Türkiye ikili ilişkilerde yeni bir sezona giriyor" diye konuştu.

Ortak toplantı

Bu açıklamanın gölgesinde başlayan ziyarette Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Tahran'da, İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri tarafından karşılandı. Türk ve İran milli marşlarının okunmasının ardından, askeri tören kıtasını selamlayan Erdoğan ve Cihangiri, daha sonra tokalaşarak gazetecilere poz verdi. Heyetlerinde bulunan bakanları birbirine tanıtan Erdoğan ve Cihangiri, daha sonra baş başa görüşmeye geçti. Görüşmeden sonra ortak basın toplantısı düzenlendi.
Erdoğan, Sadabad Sarayı'nda gerçekleştirilen öğle yemeğinde, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile de bir araya geldi. Yemekte Başbakan Erdoğan'a, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik de eşlik etti.

İkinci şok tavır

Başbakan Erdoğan iki yıl önce Güney Kore'de Nükleer Güvenlik Zirvesi'ne katıldıktan sonra dönemin İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ile görüşmek üzere gittiği İran'da şok bir tavırla karşılaşmıştı. İran Cumhurbaşkanı, yüksek tansiyon bahanesiyle görüşmeyi bir sonraki güne ertelemişti. Ahmedinecad 12 saat beklettikten sonra Başbakan Erdoğan'ı kabul ederek Suriye ve nükleer çalışmalar konusundaki görüşlerini anlatmıştı.
Geçen yıl vefat eden emekli Büyükelçi İnal Batu bu durumu şu sözlerle değerlendirmişti: "Anlaşılan o ki Suriye konusunu görüşmekte isteksiz. İsteksizliğini bu şekilde görüşmeyi ertelemekle belli ediyor. Diplomaside bu durum böyle okunur. Yüksek tansiyon ilaç ile düşürülebilecek bir rahatsızlıktır. Tavır koyuyorsa eğer Türkiye'nin Suriye noktasında izlediği politikayı İran'ın tasvip etmediğinin göstergesidir" dedi.  

Kaynak: YENİÇAĞ GAZETESİ http://www.yenicaggazetesi.com.tr/erdogana-iranda-2-sok-94184h.htm


Bu haber 668 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,856 µs