En Sıcak Konular

EN PAHALI GAZI İRAN'DAN ALIYORUZ

28 Ocak 2014 23:29 tsi
EN PAHALI GAZI İRAN'DAN ALIYORUZ İran doğalgazı Rus gazına göre 55, Azeri gazına göre ise 155 dolar daha pahalı. İran'dan fahiş fiyatla alındığı için doğalgaz iç pazarda ucuzlamıyor.

En pahalı gazı İran'dan alıyoruz

İran doğalgazı Rus gazına göre 55, Azeri gazına göre ise 155 dolar daha pahalı. İran'dan fahiş fiyatla alındığı için doğalgaz iç pazarda ucuzlamıyor.

Türkiye, en pahalı doğalgazı komşusu İran'dan alıyor. Sektör kaynaklarından alınan bilgiye göre önceki ay bin metreküp doğalgaz için Türkiye (BOTAŞ) İran'a yaklaşık 490 dolar ödedi. Aynı miktar gaz için Rusya'ya yaklaşık 425 dolar, Azerbaycan'a ise 335 dolar ödeme yapıldı. Uzmanlara göre, İran gazı çok pahalı ve fiyatı mutlaka düşürülmeli. Ayrıca, İran gazının ucuzlaması iç piyasada gaz fiyatlarına indirim anlamında olumlu yansır. BOTAŞ ise, konuyla ilgili herhangi bir bilgilendirme yapmadı. Resmi verilere göre BOTAŞ'ın İran'dan yıllık 8,2 milyar metreküp civarı doğalgaz alımı söz konusu.

Kamu şirketi BOTAŞ, Rusya, İran ve Azerbaycan'dan boru hatları ile doğalgaz alıyor. Şirket, 2008'de iç pazara verdiği doğalgaza yüksek zam yapması nedeniyle, satış hedeflerini yakalayamadı ve gaz ithal ettiği 3 ülke ile al ya da öde (Take or pay) düştü. Şirket, Rusya ve Azerbaycan'dan parasını ödediği doğalgazı geri alırken, İran'dan alımlara devam ediyor. Danıştay BOTAŞ'la ilgili yeni raporunda, İran'dan parası ödenen gazın 2014  sonuna kadar alınmaması halinde devletin büyük zarar edeceği uyarısı yapmıştı. Öte yandan BOTAŞ, son yıllarda konutlara (dağıtım şirketleri) ucuz, kamu elektrik santrallerine pahalı doğalgaz satış politikası izliyor.

FARK 155 DOLAR

İran'ın indirime yanaşmaması, doğalgaz ithal edilen Rusya ve Azeri gazı fiyatına büyük fark attı. İran gazı Rus gazına göre yaklaşık 55 dolar, Azeri gazına göre ise yaklaşık 155 dolar pahalı alınıyor. İndirim, diğer ülkelerden alınan doğalgazı ucuzlatırken İran indirime yanaşmıyor. Kamu şirketi BOTAŞ, İran'dan indirim alamaması üzerine konuyu daha önce Uluslararası Tahkim'e taşımıştı. Mahkeme halen devam ediyor. İran gazının pahalılığına vurgu yapan uzmanlar, Tahkim Mahkemesi'nde iyi bir savunma ile mahkemenin kazanılabileceği hatırlatması yaptı. Uzmanlara göre, İran doğalgazı uluslararası piyasa fiyatlarına göre çok yüksek. Bu, önemli bir ayrıntı. Mahkemede delilleriyle birlikte ortaya konursa, kazanma şansı yüksektir. Bunun için de mahkeme süreci çok dikkatli takip edilmeli, dünya piyasalarındaki fiyat hareketleriyle desteklenmeli. Mahkemenin kazanılması halinde ise, geriye dönük indirim de alınmış olur. Aksi halde, BOTAŞ için ciddi bir maliyet söz konusu.


Kaynak: YENİÇAĞ GAZETESİ http://www.yenicaggazetesi.com.tr/en-pahali-gazi-irandan-aliyoruz-94118h.htm


Bu haber 870 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler

  Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,712 µs